Start Edukacja i Nauka Jak napisać zaproszenie, żeby zaskoczyć gości?

Jak napisać zaproszenie, żeby zaskoczyć gości?

autor Lilianna
1 komentarz
Zaproszenie - jak napisać?

Tradycyjne, kupowane przez nas w sklepach papierniczych zaproszenia powoli odchodzą do lamusa. Na szczęście! Teraz w modzie jest kreatywność. Trzeba się nieźle nagłówkować, żeby napisać dobre zaproszenie, chociaż teoretycznie jest to najprostsza forma wypowiedzi. O czym należy pamiętać, na co zwrócić uwagę, pisząc do naszych gości?

Zaproszenie na jaką okazję?

Chociaż wydaje się to banalne, wszystko zależy od tego, na jaką uroczystość chcemy kogoś zaprosić. Inaczej będzie wyglądało zaproszenie na urodziny dziecka, na ślub, imprezę, a jeszcze inaczej na wieczór panieński. W tym ostatnim przypadku kobieca kreatywność nie ma końca, widziałam ten bezmiar na własne oczy ;) O czym na pewno nie możemy zapomnieć pisząc zaproszenie?

Jak napisać zaproszenie?

Jest coś, co łączy wszystkie rodzaje zaproszeń. Jest to pewien utarty od wieków schemat, który znajdzie się w zaproszeniu, niezależnie od okoliczności i należy go bezwzględnie przestrzegać. W tej krótkiej formie wypowiedzi musisz umieścić takie punkty, jak:

  • Adresat (do każdego trzeba zwrócić się osobiście),
  • Nadawca lub organizator (zaproszona osoba musi wiedzieć od kogo pochodzi zaproszenie),
  • Precyzyjnie określony czas (dzień, miesiąc, rok, godzina),
  • Dokładnie określone miejsce wydarzenia,
  • Dodatkowe informacje (wymogi dotyczące ubioru itp.),
  • Grzecznościowa formuła,
  • Prośba o potwierdzenie przybycia (nie jest wymagana, ale dobrze o to poprosić, żeby wiedzieć ilu gości mamy się spodziewać).

Na co zwrócić uwagę pisząc zaproszenie?

Ważne jest, żebyśmy pisali zaproszenie w osobie trzeciej. Słowo „zapraszam” nie zdradza adresatowi nadawcy. Musimy go też wymienić z imienia i nazwiska, aby uniknąć nieporozumień. W zaproszeniu ważne jest konkretne informowanie. Musimy też pamiętać o pisaniu zaimków wielkimi literami – Cię, Ciebie, Was itp. Poza tym, w większości przypadków (przynajmniej w zaproszeniach oficjalnych) wypada, żebyśmy stosowali formuły grzecznościowe, takie jak:

  • Serdecznie zaprasza,
  • Z wielką radością zaprasza,
  • Ma zaszczyt zaprosić,
  • Prosimy o potwierdzenie przybycia,
  • Z radością oczekuję przybycia.

Jak zrobić zaproszenie?

Bardzo prawdopodobne, że od naszego pomysłu na zaproszenie zależy chęć przybycia gości (oczywiście, jeśli chcemy, żeby frekwencja była wysoka). Istotny jest również charakter zaproszenia. Jeśli prosimy gości o przybycie na oficjalną uroczystość, mamy ograniczone pole manewru jeśli chodzi o kreatywność. Chociaż zaproszenia na ślub czy chrzciny wcale nie muszą być nudne. Wręcz odchodzi się teraz od standardowego modelu zaproszeń. I wcale nie muszą one być drukowane.

Wiele osób robi teraz zaproszenia własnoręcznie. Oczywiście zajmuje to trochę czasu, zwłaszcza gdy spodziewamy się przeszło setki gości, ale wrażenie, jakie będzie po zobaczeniu takiego zaproszenia, pozostanie niezapomniane. W tym sezonie modne jest połączenie dwóch kolorów, różowego i niebieskiego. I to jest właściwie standard, bo taka kolorystyka pasuje zarówno na chrzciny, ślub czy imprezę jeszcze bardziej oficjalną.

Grunt to nie zapominać o żelaznych zasadach tej formy wypowiedzi i mieć na nią pomysł. Przede wszystkim nie może być nudno.

podobne artykuły

1 komentarz

Darth Vader 3 października 2016 - 14:18

Dobrą metodą jest zindywidualizowanie stylu zaproszenia do każdego gościa. Tylko że jeśli zapraszasz ich setkę, to oczywiście nie jest na ludzkie siły.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET