Start Hobby Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

autor Lilianna
1 komentarz
rodzina nad morzem

Któż nie miał w swoim życiu takiego czasu, kiedy był wyjątkowo zainteresowany historią swojej rodziny? Iskierka ekscytacji związana z ciekawością, czy nasi przodkowie wywodzili się ze szlachty albo mieli królewskie korzenie, zdecydowanie zachęca do przeanalizowania własnego pochodzenia. Sprawdź, jak przygotować drzewo genealogiczne, aby się w tym wszystkim nie pogubić.

Zacznij od wywiadu rodzinnego

Rozmowy z rodziną, zwłaszcza z najstarszymi przybliżą nam losy naszych przodków. Warto zapisywać sobie ich imiona, nazwiska, daty urodzenia czy śmierci. To znacznie ułatwi dalsze poszukiwania. Jednak, aby nasze drzewo genealogiczne nie wyglądało zbyt skromnie, nie możemy ograniczać się jedynie do kilku pokoleń wstecz. Warto też rozbudować linie boczne, ale to zajmie nam z pewnością znacznie więcej czasu.

Szukaj informacji w instytucjach kościelnych

Wszystko zależy od tego, jak potoczyły się losy naszych przodków. Jeśli znamy same imiona i nazwiska, dobrze jest zajrzeć do archiwów konkretnego kościoła. Tam, w księgach parafialnych, prawdopodobnie znajdziemy informacje o tym, kiedy dana osoba się urodziła, kiedy została ochrzczona, przystąpiła do komunii świętej, wzięła ślub czy też kiedy została pochowana. To bardzo cenne informacje przy odtwarzaniu drzewa genealogicznego.

Przejrzyj internetowe archiwa

Jak zwykle internet okazuje się nieocenionym źródłem informacji. Głównie chodzi tutaj o archiwa, które udostępniają na stronach internetowych różne instytucje. Zeskanowane dokumenty, pliki pdf szybko można pobrać i szukać danych o naszych krewnych.

Dowiedz się, jakie były losy Twoich przodków

To, gdzie mamy szukać wiedzy o naszej rodzinie zależy od tego, jak potoczyły się ich losy i co już na ten temat wiemy. Jeśli ktoś z naszej rodziny zginął w Oświęcimiu, można się tam udać, aby zasięgnąć informacji. Znając czyjeś imię i nazwisko, bez problemu znajdziemy na stronie internetowej datę urodzenia, śmierci i numer obozowy, jeśli oczywiście takie dane się zachowały. Warto też zwrócić się osobiście do muzeum o pomoc w ustaleniu faktów.

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Jeśli mamy uzdolnienia plastyczne, to bez problemu poradzimy sobie z namalowaniem drzewa na kartonie. Najstarsze osoby, jakie udało nam się odnaleźć, umieszczamy na samym dole i tym sposobem, analogicznie pniemy się ku górze. To, co umieścimy na naszej tablicy przodków, zależy od tego, co o nich wiemy. Najczęściej zaznacza się datę narodzin i śmierci, a także ślubu.

Czy można wykonać drzewo genealogiczne w internecie?

W Internecie istnieje mnóstwo gotowych wzorów drzew genealogicznych, ale też stron, na których bezpłatnie możemy takie drzewo stworzyć. To znacznie ułatwia sprawę i pozwala zachować nasze dane w sieci. Co więcej, znajdując kolejne szczegóły z życia naszej rodziny, możemy je systematycznie wpisywać do wirtualnego drzewa, dzięki czemu o nich nie zapomnimy. Im większa będzie nasza tablica, tym pełniejszy będzie też obraz o naszych przodkach.

Wykonanie drzewa genealogicznego to niezwykle ciekawy sposób na zgłębienie własnej historii pochodzenia. W naszej opinii warto szukać informacji o przodkach nie tylko wśród członków rodziny i osób, które mogły znać naszych krewnych, ale także archiwach różnych instytucji. A Ty znasz swoje korzenie? Jakie historie Twoich przodków są według Ciebie najciekawsze? Podziel się nimi w komentarzu.

podobne artykuły

1 komentarz

historia 23 września 2016 - 13:21

Kiedyś takie drzewo robiłam w szkole, lata temu. Teraz raczej byłoby mi ciężko coś podobnego stworzyć, bo zwyczajnie czasy się zmieniły i z rodziną nie ma zbyt silnych więzi.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET