Start Rodzina i Wychowanie Jak zwalczać roztocza? Czysty dom alergika

Jak zwalczać roztocza? Czysty dom alergika

autor Natalia Jarosz
1 komentarz

Na wstępie warto wyjaśnić, że nazwa „roztocza” jest synonimem saprofitów (głównie grzybów i bakterii). Zaś nazwa „roztocze” zarezerwowana jest dla grupy pajęczaków.
Roztocze to mikroskopijne organizmy, które żyją głównie w kurzu, magazynach żywności oraz w ziemi. Praktycznie w każdym domu. Wyobraź sobie, że 3000 maleńkich roztoczy ( od 0,01-0,3 mm) może znaleźć się w 1 gramie kurzu. 100 000 roztoczy nakarmi się 1 gramem twojego naskórka.
Nie bez przyczyny nazywane są one pajęczakami dokuczliwymi. Mogą powodować (a raczej ich odchody) różne choroby, począwszy od kataru, po napady duszności.


1. Roztocza – co mogą powodować?
2. Metody zwalczania alergenu
3. Jak powinien wyglądać czysty dom alergika?

1.Roztocza – co mogą powodować?

Głównym objawem uczulenia na roztocze są problemy z układem oddechowym, takie jak:

  • kichanie,
  • katar,
  • zatkany nos,
  • kaszel,
  • astma,
  • piekące oczy
  • zmiany skórne.
  • 2.Metody zwalczania alergenu

    Roztocze ginie przy ujemnej temperaturze, dlatego zimą zostaw pościel na balkonie. Rozmnaża się zaś w temperaturze powyżej 22 stopni. Dbaj zatem o to, by w twoim mieszkaniu nie było za ciepło. Często pierz poszewki (raz na tydzień), a pościel co 3-4 tygodnie. Pamiętaj o ustawieniu jak najwyższej temperatury. Najlepiej zaopatrz się w pościel antyalergiczną. Pierz ręczniki co 3 dni. Wilgotne, z naszym naskórkiem, są pożywką dla roztoczy. Pluszaki dziecka włóż na noc do zamrażarki.głowa pluszaka

    Przed pójściem spać wysusz włosy suszarką, nie kładź się w mokrych – to istna uczta dla roztoczy! Najlepiej czyść zakurzone rzeczy parą wodną. Stosuj odwilżacze powietrza. Raz w tygodniu wypierz koce, narzuty. Prania nie susz w domu, lub, jeśli nie masz innej możliwości – często używaj odwilżacza powietrza i codziennie wietrz mieszkanie. Krótko, ale intensywnie, tzn. otwórz okno na całą szerokość na 3-4 minuty. Takie wietrzenie jest bardziej efektowne i oszczędniejsze.Ścieraj kurz przynajmniej raz w tygodniu.

    dywan rolka

    Nie zapominaj o takich miejscach jak: rolety w oknach, górna część mebli, żyrandole. Możesz używać preparatów antystatycznych, dzięki którym kurz nie będzie tak szybko osiadał na meblach itp. Zaopatrz się w środki chemiczne, które niszczą roztocze.

    3.Jak powinien wyglądać czysty dom alergika?

    Czysty dom alergika to nie (tylko) taki dom, w którym wizualnie jest czysto. W takim domu zapewne nie doszukamy się ciężkich zasłon, grubych narzut, a w meblach nie ujrzymy zbędnych bibelotów zbierających kurz. Jeśli będą dywany, to krótkowłose. Zestawy wypoczynkowe to przeważnie te ze skóry. W kuchni, w miejscu szmatek kuchennych znajdziemy ręcznik papierowy. W domu alergika powinno być sucho i chłodno.

    Dbając o czysty dom, dbasz o zdrowie twoje i rodziny. Dobre nawyki, tj. częstsze pranie i odkurzanie, szybko zaprocentują lepszym samopoczuciem. Walcz z roztoczami!

    podobne artykuły

    1 komentarz

    Perfekcyjna Pani Domu 3 października 2016 - 15:14

    Nawet nie wiedziałam, że tyle może być tych stworów. Niby regularnie sprzątam, ale teraz chyba jeszcze bardziej się do tego przyłożę.

    odpowiedz

    zostaw komentarz

    TEKSTOWY NET

    artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

    @2012 Copyright TEKSTOWY NET