Start Zdrowie i Uroda Wstawiamy implanty u stomatologa – co musisz wiedzieć?

Wstawiamy implanty u stomatologa – co musisz wiedzieć?

autor Lilianna
1 komentarz
kobieta z szerokim uśmiechem

Implanty stomatologiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nie różnią się od naturalnych zębów, są bezpieczne i trwałe, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej służą latami.Kiedy warto skorzystać z pomocy implantologa? Czy są jakieś przeciwwskazania? Co należy wiedzieć o implantach?

Co to są implanty?

Implanty stomatologiczne to protezy wykonane głównie z tytanu. Ich zadaniem jest uzupełnienie brakującego zęba. Zalecane są osobom, u których wystąpiło bezzębie całkowite, mają braki między zębowe, nie mają zawiązek zębów stałych lub nie tolerują tradycyjnych protez. Można wykonać implanty wszystkich zębów, kilku lub tylko jednego. W tym ostatnim przypadku, zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zdrowych zębów, które są obok brakującego miejsca, nie trzeba osłabiać i szlifować.

Jak wybrać dobrego dentystę?

To chyba najważniejsza sprawa, kiedy już podjęliśmy decyzję o wstawieniu implantów. Na co zwrócić uwagę wybierając klinikę, która przywróci nam piękny uśmiech? Najważniejsze jest doświadczenie stomatologa. Tylko ktoś, kto wykonuje je regularnie, dobrze zadba o nasze zęby. Liczy się też jego wykształcenie, profesjonalne podejście do implantów i odpowiedni stosunek do pacjenta. Ważna jest również sama klinika.

Specjalistów w zakresie implantologii stomatologicznej można znaleźć na stronie zrzeszenia Implant Masters Poland (http://implantmasterspoland.pl).

Czy istnieją przeciwwskazania do wstawienia implantów?

Wstawianie implantów niestety nie jest dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań różnego stopnia, które krzyżują nasze plany wykonania takiego zabiegu. Kto na pewno nie może się na to zdecydować? Przede wszystkim osoby, które chorują na wyniszczające choroby (nowotwory, AIDS, narkomania, alkoholizm). Także cukrzycy, osoby chore psychicznie, kobiety w ciąży, niepełnoletni (ze względu na trwający proces wzrostu kości) i osoby starsze (w okolicach 70. roku życia).

Kiedy skonsultować to z lekarzem?

Istnieje szereg chorób, których występowanie może zakłócić plany wstawienia implantów. W tym przypadku należy zgłosić się do lekarza i szczegółowo omówić nasze chęci i ryzyko z tym związane. Głównie chodzi o szybkość gojenia się ran przy występujących chorobach, ale nie tylko. Kto powinien się skonsultować z lekarzem? Osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, chorobami reumatycznymi, chorobami krwi, cierpiący na schorzenia nerek i wątroby.

Jak dbać o implanty?

Kiedy już jesteśmy po zabiegu musimy szczególną uwagę zwrócić na nasze nowe zęby. Będąc zaraz po zabiegu trzeba pamiętać, że przez pierwsze dwie godziny nie można nic jeść ani pić. Następnie można sięgnąć po zimny napój, a po upływie czterech godzin zjeść coś zimnego. Ciepłe potrawy można spożyć dopiero po dobie od zabiegu. Wszystko po to, by uniknąć infekcji i ryzyka odrzucenia wszczepu. W pierwszej dobie nie można też zębów myć ani płukać. Dopiero później trzeba korzystać tylko z miękkiej szczoteczki i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

podobne artykuły

1 komentarz

ułamany_ząb 29 listopada 2016 - 12:40

A takie implanty to się wstawia na raz czy na kilku zabiegach? Bo słyszałem sprzeczne opinie.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET