Start Kulinaria Jak zrobić pyszny żurek?

Jak zrobić pyszny żurek?

autor Michał
1 komentarz
żurek

Żurek to jedna z najpopularniejszych potraw i pewnie część z nas nie wyobraża sobie bez niego wielkanocnego śniadania. Czasami pojawia się również jako danie wigilijne. Jednak to także idealne danie na prywatkę, czy sylwestrową noc, spędzoną w gronie znajomych. Czy żurek to ta sama potrawa, co barszcz? Jak go zrobić? Z czym podawać? Podpowiadamy, jak przyrządzić to danie, by zachwycało nie tylko smakiem, ale również oryginalnym wyglądem.

Żurek czy barszcz biały?

Większość z nas używa wymiennie dwóch nazw określających tę samą potrawę – żurek i barszcz. Jednakże przepis na żurek nieznacznie różni się od przepisu na barszcz. Pierwszy z nich powinien charakteryzować się bardziej kwaśnym smakiem, natomiast nieodłącznym składnikiem barszczu jest z pewnością kiełbasa. Żurek przyrządzamy na zakwasie żytnim, natomiast na barszcz sporządzamy zakwas z mąki pszennej. Z pewnością smak żurku zależy od tego, w jaki sposób go wykonamy, a także od tego, jakich użyjemy składników.

Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo gotowych dań w proszku, które znacznie ułatwią nam pracę, jednakże nigdy nie będą smakowały tak, jak te przyrządzone samodzielnie.Warto więc poświęcić nieco więcej czasu, by cieszyć się znakomitym smakiem ulubionego dania. Najlepiej zrobić je od początku do końca samemu – na własnoręcznie przygotowanym zakwasie.

Jak zrobić zakwas?

Przygotowanie domowego zakwasu jest dziecinnie proste. Wystarczy wsypać do słoika siedem łyżek mąki żytniej, wlać pięćset mililitrów ciepłej przegotowanej wody, przykryć ściereczką i odstawić w temperaturze pokojowej na kilka dni. Oczywiście zakwas należy co jakiś czas przemieszać.

Jak zrobić żurek?

Według tradycyjnego przepisu do przygotowania żurku będzie nam potrzebne: półtora litra bulionu, pół litra zakwasu, sześćdziesiąt dekagramów białej lub wiejskiej kiełbasy, sto pięćdziesiąt gramów wędzonego boczku, łyżka suszonego majeranku, pieprz czarny, ziele angielskie, liść laurowy, pół szklanki śmietany, sól, osiem jajek i cztery ząbki czosnku.

Na początku kiełbasę i boczek podsmażamy na patelni a do bulionu dodajemy zioła i przyprawy i gotujemy około dziesięciu minut. Następnie do gotującego się wywaru dodajemy podsmażoną kiełbasę i boczek, wlewamy zakwas na żurek, doprowadzamy do wrzenia i zestawiamy z ognia. Gdy żurek jest już gotowy, należy przecisnąć do niego ząbki czosnku i zabielić śmietaną. Podawać z pokrojonymi w cząstki jajkami na twardo.

Żurek w chlebie – jak zrobić?

Bardziej doświadczeni kucharze mogą pokusić się o podanie żurku we własnoręcznie upieczonym, chlebie, który przygotujemy z czterystu gramów mąki, łyżeczki soli, łyżeczki cukru, piętnastu gramów świeżych drożdży oraz trzystu gramów chłodnej wody. Z podanych składników pieczemy dwa mniejsze chlebki, studzimy, odcinamy piętkę, wyjmujemy miąższ. Przed nalaniem żurku chleb należy podgrzać w piekarniku, a następnie położyć go na talerzu, napełnić zupą i dodatkami, a na końcu przykryć piętką.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam w tworzeniu tej pysznej zupy. Jesteśmy też ciekawi, jakie jest Wasze zdanie o żurku? Lubicie? Przygotowujecie tylko na święta czy również na co dzień? Koniecznie dajcie nam znać!

podobne artykuły

1 komentarz

milosnik_jedzenia 29 listopada 2016 - 10:58

Moja mama robi najlepszy na świecie żurek. Chociaż ostatnio zasmakował mi od dziewczyny, ona robi taki w chlebie. Tylko ona akurat kupuję gotowy chleb na żur, w piakrniach można takie dostać.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET