5 sprawdzonych sposobów na znalezienie pracy

Rynek pracy jest bezlitosny. Albo rzucamy się w oczy albo giniemy. W dzisiejszych czasach trudno jest dostać pracę- zwłaszcza świeżo upieczonym absolwentom szkół wyższych bez doświadczenia. Jednak to czy dostaniemy pracę zależy głównej mierze od tego jak skonstruujemy swoje CV i jak zaprezentujemy siebie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak napisać CV?

Przede wszystkim zmodernizuj swoje CV. Poświęć mu dużo uwagi, ponieważ od tego jak zostanie ono stworzone zależy to, czy ktoś zaprosi Cię na rozmowę o pracę. CV powinno być napisane w sposób ciekawy, kreatywny, przejrzysty i zrozumiały. Zdjęcie, które w nim zamieścisz, niech będzie zdjęciem z legitymacji, indeksu czy dyplomu. Wystrzegaj się źle wykadrowanych zdjęć z imprez, na których widać części ciała innych osób.

Dodając takie zdjęcie nie oczekuj, że ktoś weźmie pod uwagę Twoje CV. Nie zapomnij doprecyzować swoich kompetencji – bo przecież na ich podstawie potencjalny pracodawca wie czy nadajesz się na dane stanowisko czy nie. Nie zapomnij też zamieścić w CV informacji o swoich zainteresowaniach, to także ważny czynnik, który mówi o tym jakim człowiekiem jesteś i czy nadajesz się na jakieś stanowisko.

Jak szukać pracy?

Szukaj pracy aktywnie i na różne sposoby. Istnieje przecież internet, prasa, znajomi i agencje pracy. Bądź na bieżąco z nimi wszystkimi, a na pewno znajdziesz coś ciekawego. Nie zniechęcaj się szybko. W dzisiejszych czasach średni czas znajdywania pracy to kilka miesięcy. Nie wysyłaj swojego CV wszędzie. To nie ulotka. Wyślij je tylko tym firmom, których oferta najbardziej przypadła Ci do gustu.

dobre CV

Jak zadbać o własny rozwój?

Jeśli szukasz pracy, a nie możesz jej znaleźć, bo nie masz doświadczenia – spróbuj ugryźć temat z innej strony. Istnieje wiele sposobów na jego zdobycie i podniesienie swoich kwalifikacji. Spróbuj swoich sił w wolontariacie lub wybierz się na bezpłatne praktyki. Siedząc w domu i tak nie zarabiasz, a idąc na praktyki zdobywasz cenne doświadczenie.

Ponadto każdy pracodawca doceni Twoje starania i postawę wobec życia, co może zaowocować pracą na wymarzonym stanowisku. Gdy praktyki czy wolontariat nie wchodzą w grę – zapisz się na kurs lub szkolenie. Podnoszenie swoich kwalifikacji zawsze odbierane jest przez pracodawców pozytywnie, a także daje im sygnał o tym, że i w pracy nie będziesz się bał nowych wyzwań.

Jak myśleć pozytywnie podczas szukania pracy?

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie oczekuj na start zarobków rzędu 5 tys. złotych. Każdy kiedyś zaczynał, więc i Ty musisz. Na początku pokaż pracodawcy, że jesteś gotowy do pracy, że jesteś nastawiony na rozwój i chcesz osiągnąć zamierzone cele zawodowe. Taka postawa na pewno się opłaci i zaowocuje awansem lub podwyżką. Nie myśl, że pracujesz za karę. Postaraj się, aby praca była Twoją pasją, a jeśli tak nie jest, postaraj się czerpać z każdego dnia i potraktować ją jako szansę na rozwój. Nigdy nie wiesz jaka umiejętność przyda Ci się w przyszłości.

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto się dobrze przygotować. Oprócz tego, że należy zadbać o dobrą prezencję musimy pamiętać też o tym, aby sposób naszego wysławiania się był swobodny, płynny i składny. Przed rozmową przeczytaj kilka artykułów związanych z działalnością firmy, do której aplikujesz – wtedy żadne pytanie Cię nie zaskoczy, a sam na pewno zrobisz dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Na rozmowie bądź sobą. Powiedz dlaczego warto Cię zatrudnić, co możesz wnieść do firmy i przedstaw w dobrym świetle swoje umiejętności. Nie przesadzajmy jednak – każde kłamstwo nawet małe prędzej czy później wyjdzie na jaw

.

przed rozmową kwalifikacyjną

Szukanie pracy to nie łatwa sprawa. Jeśli jednak podejdziesz do sprawy poważnie, dobrze przemyślisz i zaplanujesz strategię – możesz odnieść sukces. Nie będzie to proces łatwy, jednak warto jest poczekać kilka miesięcy, wziąć udział w praktykach czy skończyć dodatkowy kurs, aby potem dostać wymarzoną posadę. Prawda?

0
1

1 Komentarz

  1. Marlena 26 września 2016 Reply

    Szukanie pracy jest procesem długofalowym. Zacznij od dobrego cv, zdobądź informacje o potencjalnym pracodawcy, przejrzyj najczęstsze pytania zadawane przez rekrutujących i zawsze się uśmiechaj. To moja recepta na sukces!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*