Kiedy wykańczamy swój dom, jednym z najczęstszych problemów staje się prawidłowe rozwiązanie kwestii podłóg i posadzek. Jest to szczególnie istotne w przypadku parteru, gdzie wilgoć i zmienne temperatury mogą oddziaływać niekorzystnie na stan naszej podłogi. Może wtedy dojść do wszelkiego rodzaju rozszczelnień, pękania, a także pojawiania się grzybów – również na ścianie. Warto więc pamiętać, że posadzka to nie tylko kwestia estetyczna, lecz również problem bezpieczeństwa. Jakie rozwiązanie więc wybrać? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.
1. Zanim się zdecydujesz
2. Posadzka na gruncie podłogowym
3. Podkłady podłogowe
4. Powłoki epoksydowe
1. Zanim się zdecydujesz
Kiedy zbudowałeś już własny dom, chcesz by funkcjonował on jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, co może zagrażać jego prawidłowej eksploatacji. Zazwyczaj może to być przemarzanie lub wilgoć, które powoli mogą zmienić Twoje cztery kąty w ruinę. Sprawdzasz poradniki: grunty, podkłady podłogowe, coś jeszcze? Warto przeglądnąć ofertę sklepu budowlanego (np. www.stukpuk.pl/materialy-budowlane/posadzki), by przekonać się, że w dzisiejszych czasach wybór jest ogromny i bardzo łatwo można kupić produkt, który jest dostosowany specjalnie do naszych potrzeb.
2. Posadzka na gruncie podłogowym
Tego typu rozwiązania stosuje się przede wszystkim w domach bez piwnicy. Poza samym gruntem potrzebujemy oczywiście wielu innych materiałów, ponieważ jest to posadzka warstwowa. Na samym dnie wysypujemy piasek, na którą wylewamy warstwę chudego betonu. W dalszej kolejności umieszczamy izolację wilgociową. Jest to szczególnie istotne, ponieważ woda może zniszczyć drewniane podłogi. Na izolacji umieszczamy dodatkowo twardy styropian, który zabezpieczy naszą posadzkę przed przemarzaniem. Na nim zwykle pojawia się warstwa betonu, którą gruntujemy. To jednak jeszcze nie koniec.
3. Podkłady podłogowe
Pod samą posadzką pojawia się szlichta betonowa. Warto do jej wykonania zatrudnić fachową ekipę, która wykona ją prosto. W innym wypadku naszą podłoga może być narażona na dodatkowe obciążenia i z czasem ulegać nadmiernej eksploatacji. Szlichta podłogowa to inaczej podkład podłogowy i stosuje się to rozwiązanie w celu wyrównawczym. Musimy zwracać uwagę na to, by były to podkłady o odpowiedniej wytrzymałości i niskiej przepuszczalności wilgoci.
4. Powłoki epoksydowe
Posadzki żywiczne do niedawna były stosowane tylko w przemyśle lub biurowcach. Ich zaletą jest oczywiście wysoka odporność na ścieranie. Niezwykle łatwo utrzymać je też w czystości. Coraz częściej można je spotkać również w prywatnych domach, ponieważ dobrze wykonane prezentują się naprawdę świetnie. Takie posadzki można wykonać również na starych podłogach, np. płytkach ceramicznych jako dodatkowe zabezpieczenie. Warto pamiętać, że większe natężenie ruchu wymaga grubszej warstwy substancji epoksydowej.
2 komentarze
Wykonanie bez jakości i zachowania sztuki budowlanej to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Pierwsza zasada kupujemy tylko dobre materiały budowlane i najtrudniejsze, zatrudniamy fachowców. W tym przypadku od podłóg.
Mnie czeka teraz robienie wylewki podłogowej. Na szczęście mam w miarę ogarniętą ekipę, myślę, że zrobią to profesjonalnie. Sama tylko ściągałam poprzednie płytki, jeszcze z czasów PRL-u. Trzymały bardzo mocno, porządna robota 😉