Jak być pewną siebie kobietą?

„Jaka ona jest przebojowa! Na pewno uda jej się osiągnąć sukces i zawojuje świat.- Poznajesz to? Na pewno często tak myślisz obserwując swoje koleżanki, które emanują energią. Przyglądasz się im i zazdrościsz bo sama tak nie potrafisz. Na co dzień jesteś wycofana i boisz się nawet najprostszych sytuacji. Nie znosisz prezentować swojego zdania, a na samą myśl o publicznym wystąpieniu dostajesz ataku paniki. Jak to zmienić? Oto kilka porad, dzięki którym staniesz się lepszą wersją siebie!

 

1. Zapanuj nad swoją postawą i językiem ciała

To jak zachowuje się nasze ciało wysyła często głośniejsze sygnały niż to, co pada z naszych ust. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy podporządkowali sobie mowę naszego ciała. Zapanuj nad niekontrolowanymi ruchami oraz wszystkimi innymi gestami, które ukazują twoje zakłopotanie i zdenerwowanie. Wydasz się wtedy bardziej opanowana.

Naucz się panować nad gestykulacją a szybko zauważysz, że ludzie traktują Cię poważniej i przywiązują większą wagę do tego co chcesz im przekazać. To sprawi, że poczujesz się doceniona, a twoje poczucie własnej wartości podniesie się.

Postaraj się nie być roztrzepana. To dezorientuje i rozprasza. Przestań się garbić! Skulona wyglądasz niepewnie, jak przestraszona szara myszka. Ludzie szybciej skupią się na tym co do nich mówisz jeśli nie będziesz kulić się w sobie. Nie zapomnij o uśmiechu. Wyprostowana i uśmiechnięta możesz zawojować cały świat!

brunetka z lokami

2. Zadbaj o swój wygląd

Tak wiem, rodzice mówili ci, że nie liczy się to jak ktoś wygląda ale to jakim jest się człowiekiem.I z pewnością mieli rację! Jednak to na co zwracamy najpierw uwagę, przy pierwszym spotkaniu, to wygląd zewnętrzny. Wpływa on również na nasze samopoczucie.

Przypomnij sobie jak czujesz się w wytartym dresie czy rozciągniętej piżamie, potarganej fryzurze i bez makijażu, a jak w pięknej sukience, perfekcyjnie uczesana i umalowana. Zaważyłaś różnicę? Od tego co na siebie zakładamy zależy cała postawa naszego ciała. Inaczej chodzimy w domowych kapciach, a inaczej w pięknych czerwonych szpilkach.

Nasze otoczenie również reaguje na to w co się ubieramy. Nikogo nie zainteresujesz kiedy założysz na siebie zniszczony, stary dres ale w eleganckim stroju przyciągniesz wszystkie spojrzenia. Jak cię widzą tak cię piszą! Kiedy jesteś dobrze ubrana, ludzie w pozytywnym sposób cię postrzegają, oglądają się za tobą na ulicy. Mężczyźni chcieliby mieć taką dziewczynę, a kobiety zazdroszczą Ci i chcą wyglądać tak jak Ty. Odpowiednio dobrana garderoba może zdziałać cuda!

dziewczyna w różowej sukience

3. Mów jak osoba pewna siebie

Marzyłaś o karierze w dyplomacji? Już nie musisz żałować, że nie zrealizowałaś tych planów! Od dzisiaj codziennie i w każdej sytuacji będziesz mogła poczuć się jak na negocjacjach w Unii Europejskiej! Wystarczy, że będziesz odpowiednio dobierała słowa, mówiła spokojnie i powoli.

Nie możesz dać się rozproszyć rzeczom dziejącym się wokół. W trakcie dialogu całą uwagę skup na swoim rozmówcy. Daj mu odczuć, że traktujesz go z szacunkiem i że to co mówisz jest ważne. Wtedy i on uszanuje Ciebie. Zaangażuj się w rozmowę. Kiedy mówisz zbyt szybko albo myślisz o czymś innym często musisz powtarzać, to co powiedziałaś, wiele razy. To sprawia, że wyglądasz jakbyś nie wiedziała o czym mówisz i wprowadza Cię w niepotrzebne zakłopotanie. Będąc opanowaną, mówiąc spokojnie i rzeczowo, zyskasz szacunek rozmówcy i z pewnością dojdziesz z nim do porozumienia oraz osiągniesz swój cel.

4. Nie krytykuj ciągle siebie samej

„Zrobiłam to źle.”; „Nie powinnam była tego mówić.”; „Dlaczego postąpiłam tak a nie inaczej?”; „Dlaczego ona osiągnęła sukces a ja nie?”- te zdania każda z nas wypowiedziała do siebie w myślach setki tysięcy razy. W twojej głowie kłębią się tylko szare myśli o sobie? Zmień perspektywę! Zacznij dostrzegać w swoim życiu pozytywy. Przestań myśleć o tym co poszło nie tak, skup się na docenianiu sukcesów.

To co sądzimy ma ogromny wpływ na to co czujemy. Z kolei nasze uczucia niejednokrotnie rządzą tym jak postrzegamy siebie. Dlatego ogromnie ważne jest abyś potrafiła dać sobie odrobinę miłości i zrozumienia dla samej siebie.

Proponuję mały eksperyment. Codziennie rano stań przed lustrem i przyglądając się swojemu odbiciu postaraj się powiedzieć coś miłego: „ładnie wyglądasz”, „świetnie sobie z tym poradziłaś”. Od razu zauważysz poprawę nastroju, świat przestanie ci się wydawać taki straszny a twoje problemy zmaleją. Będziesz miała więcej energii, zyskasz wiarę w siebie i łatwiej poradzisz sobie z codziennymi zajęciami.

hippiska stojąca na tle ściany pomalowanej w motyle

5. Rozejrzyj się dookoła

Poświęcanie całego swojego czasu na analizowanie własnego życia i zachowania nie przyniesie Ci nic dobrego. Wręcz przeciwnie! Sprawi, że staniesz się coraz bardziej przygnębiona i stracisz wiarę w siebie, a każda nawet najdrobniejsza wpadka urośnie do rangi katastrofy.

„Wyjdź do ludzi!”, „Otwórz się na świat!”- mówi większość poradników ale w tym wypadku nie są to puste słowa. Zacznij dostrzegać, że istnieje ktoś inny obok Ciebie, a zaobserwujesz, że on także nie jest doskonały. Nie chodzi o to abyś zaczęła krytykować to co robią inni ludzie ale żebyś zauważyła, że nikt nie jest ideałem i każdemu, nie tylko tobie, zdarza się popełnić błąd czy powiedzieć coś głupiego.

Dzięki temu przestaniesz się tak przejmować i analizować każdy swój krok. Obserwując innych można się wiele nauczyć. Kontakt z ludźmi, zwykła rozmowa czy pójście do kina, sprawi, że chociaż na chwilę zapomnisz o swoich kłopotach, pozwoli przełamać nieśmiałość i może stać się początkiem pięknej relacji.

piękna pewna siebie kobieta wystylizowana na lata 50.

6. Komplementuj innych

„Postaraj się przelać część pewności siebie na innych, bo to co komuś podarujesz, wróci do Ciebie z nawiązką.” Osoba, która umie docenić i pochwalić drugiego człowieka, postrzegana jest przez otoczenie jako pewna siebie. Tylko ktoś silny umie skomplementować inną osobę pokazując przy tym, że nie czuje się przez nią zagrożony. To oznacza, że zna swoją wartość.

Poza tym, jeśli ktoś doceni nasz komplement, poczujemy się przez to ze sobą lepiej. Mówienie drugiej osobie miłych rzeczy oraz jej pozytywna reakcja na naszą pochwałę, sprawi, że chociaż przez chwilę będziemy dla kogoś ważni i potrzebni. Szczere informowanie o tym co nam się podoba nie wymaga wielkiego wysiłku, a może dać wiele radości spotkanym na naszej drodze ludziom. Mówienie komplementów sprawi, że sami będziemy reagować na nie naturalnie. A usłyszenie miłych rzeczy na pewno pozytywnie wpłynie na naszą samoocenę.

dziewczyna w białej sukience z walizką

7. W ciężkich chwilach pomyśl o tym co zrobiłabyś gdybyś osiągnęła sukces

Nasze życie co ciągła konfrontacja z innymi ludźmi, którzy nie zawsze są do nas pozytywnie nastawieni. Często zostajemy postawieni w niekomfortowych sytuacjach, co może poważnie zachwiać naszym poczuciem własnej wartości. Nieprzyjemnych chwil, tak jak popełniania błędów, nie uda nam się uniknąć.

Nierzadko zdarzają nam się w życiu jakieś zatargi i porażki. Łatwo się wtedy poddać i przestać wierzyć w siebie. Jeśli chcesz być postrzegana jako osoba pewna siebie musisz skończyć z takim myśleniem! Postaraj się nabrać dystansu do każdej niemiłej sytuacji jaka Cię spotkała.

 

Uśmiechnięta dziewczyna w płaszczu

Pomyśl o tym jakbyś się w niej zachowała gdybyś odniosła już sukces. Czy załamałbyś się i pozwoliła, aby ta sytuacja przejęła kontrolę nad Twoim życiem czy postarałabyś się wyciągnąć z niej wnioski i zrobić wszystko, aby nie powtórzyła się ona nigdy więcej? Musisz w końcu uwierzyć, że możesz zrealizować wszystko co sobie zaplanowałaś. Wystarczy odrobina czasu i cierpliwości a osiągniesz wszystko czego zapragniesz.

Musisz wierzyć w to, że osiągniesz sukces nawet jeśli zdarza Ci się popełniać błędy bo przecież wszyscy je popełniamy! Błąd to ludzka rzecz, uczmy się na nich ale nie pozwalajmy aby chwila słabości rzutowała na całym naszym dalszym życiu. Dzięki temu staniesz się lepszym, spokojniejszym i bardziej zadowolonym z siebie człowiekiem.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*