Jak działa OFE – dowiedz się jakie masz opcje emerytury

Czym różni się OFE od ZUS-u? Czy są w ogóle jakieś różnice? Czy któraś z tych opcji jest korzystniejsza, czy jest to jedno i to samo tylko pod inną nazwą? Te oraz inne pytania zadają sobie coraz częściej podatnicy którzy chcą zapewnić sobie dobre warunki na emeryturze. Dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega Otwarty Fundusz Emerytalny.

Czy OFE jest obowiązkowe?

Obowiązek przynależności do OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) dotyczy wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1968 r. W największym uproszczeniu Powszechny System Emerytalny polega na gromadzeniu środków pieniężnych uzyskanych w trakcie aktywności zawodowej, aby po odejściu na emeryturę móc otrzymywać dochody z tytułu przepracowanych lat.

Zgodnie z zasadami nowego systemem emerytalnego wysokość emerytury jest ściśle związana z sumą składek wpłacanych co miesiąc do ZUS-u oraz z wiekiem w którym przechodzimy na emeryturę. Nowy system dzieli się na 3 filary, z czego pierwsze dwa są obowiązkowe, natomiast trzeci jest opcją dodatkową.

Co to jest OFE?

Co to jest I filar?

To nic innego jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie tutaj trafia większa część składek z comiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Każdy z nich, jako przyszły emeryt posiada indywidualne konto, na którym rejestrowana jest wartość wpłacanych składek. Ta część emerytury każdego roku poddawana dokładnej waloryzacji o realny wzrost cen. Emerytura „zusowska” nie podlega dziedziczeniu. Comiesięczna emerytura z ZUS-u jest liczona poprzez podzielenie sumy wszystkich składek przez liczbę miesięcy jakie statystycznie zostały nam do końca życia, od momentu przejścia na emeryturę.

II filar, czyli co?

Stanowi Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE). Każdy kto podejmuje pierwszą pracę i urodzony jest po 1 stycznia 1969 r. ma miesiąc czasu na zawarcie umowy z jednym z Funduszy. Jeśli tego nie zrobi, wówczas ZUS przydzieli go losowo do wybranego funduszu. Mechanizm działania OFE jest następujący, każdego miesiąca pieniądze ze składek przekazywane są z ZUS-u do OFE. Pieniądze gromadzone w OFE, w przeciwieństwie do tych „zusowskich” podlegają dziedziczeniu, które otrzymuje osoba wskazana wcześniej na umowie.

Oczywiście raz wybrany fundusz nie oznacza, ze jesteśmy na niego skazani do końca życia. Mamy prawo do jego zmiany. W momencie przejścia na emeryturę, niestety nie otrzymamy całej zgromadzonej kwoty od razu, jednak mamy możliwość wybrania sposobu ich wypłacania. Możemy wybrać emeryturę indywidualną, która wypłacana jest aż do śmierci, emeryturę indywidualną z gwarantowanym okresem wypłacenia tj. minimum 10 lat, która w przypadku przedwczesnej śmierci zostaje wypłacona osobie wskazanej wcześniej w umowie, aż do końca zdeklarowanego okresu.

A co z III filarem?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej jest opcjonalny i jego głównym zadaniem jest zapewnienie dodatkowych środków do emerytury pobieranej z I oraz II filara. Ten filar zwolniony jest z 19% podatku od zysku kapitałowego, co czyni go bardziej opłacalnym niż wysoko oprocentowane lokaty bankowe.

0
1

1 Komentarz

  1. Malwina 23 września 2016 Reply

    Według mnie o emeryturę trzeba sobie zadbać samemu i odłożyć pieniądze albo na jakiejś lokacie, czy właśnie w ofe. Sama ZUS-owska emerytura to przecież grosze, za które nie da się żyć. A nie tak przecież powinna wyglądać starość człowieka, który przez kilkadziesiąt lat sumiennie pracował

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*