Jak obliczyć emeryturę czyli nowe zmiany w systemie emerytalnym

W październiku tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, który zakłada odejście na emeryturę w wieku 60 lat kobietom i 65 lat w przypadku mężczyzn. Reforma w systemie emerytalnym budzi wiele kontrowersji i dzieli społeczeństwo na zwolenników i przeciwników. Dlaczego tak jest i jak ta reforma będzie wyglądać w praktyce, to postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule.

Nowe zasady wcześniejszych emerytur

Ze wstępnych informacji wynika, że około 20% Polaków nie zdecyduje się na odejście na wcześniejszą emeryturę, z obawy o późniejsze niskie świadczenia. Nawet samo ministerstwo przyznało, że młodszy emeryt nie może liczyć na wyższą emeryturę.

W dużym skrócie, po przeprowadzeniu stosownych obliczeń wynika że kobiety, mogą liczyć na wypłacanie świadczeń w wysokości 1734zł brutto. Natomiast mężczyźni będą mieć wypłacane co najmniej 2300zł brutto. Są to oczywiście dane zakładające scenariusz w którym obywatele, zdecydują się skorzystać z możliwości odejścia na wcześniejszą emeryturę. Jeśli zdecydują się popracować dwa lata dłużej, wówczas ich świadczenia wzrosną nawet o 300zł miesięcznie. Zatem pozostaje to już do przemyślenia i zastanowienia, z której możliwości skorzystać.

Odejście na wcześniejszą emeryturę jest korzystne z pewnością dla osób wykonujących ciężki prace fizyczne, które angażują człowieka w 100% i to przez kilkadziesiąt lat. Kierowcy, maszyniści, pracownicy budowlani itp. są to zawody w których wymagana jest krzepa i świetny wzrok a to wiadomo, z wiekiem przemija.

Małżeństwo na emeryturze

Porady prawne dotyczące emerytur

Dla tych którzy są niezdecydowani i kwestia ta spędza im sen z powiek, jest możliwość skorzystania z bezpłatnej porady doradcy emerytalnego. W każdej placówce ZUS w całej Polsce, znajdują się specjalne punkty gdzie można uzyskać informacje od wyspecjalizowanego doradcy. Wyjaśni on każdemu, potencjalnemu petentowi, od czego będzie zależeć wysokość jego emerytury jak również, wyliczy na kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia uzależnionego od wskazanego przez petenta momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Jak obliczyć emeryturę w przybliżeniu?

Ogólnie rzecz biorąc, każdą emeryturę można obliczyć w następujący sposób:

  • po 24 proc. kwoty bazowej,
  • po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Jednak o wiele łatwiej będzie to zrobić używając łatwego w obsłudze kalkulatora obliczeń wynagrodzeń z określonych tytułów. Najpewniejszymi najdokładniejszym, będzie kalkulator znajdujący się na stronie infor.pl lub gofin.pl.

Pomocnym narzędziem w obliczeniu emerytury w danym przypadku, będą pisma jakie ZUS co roku wysyła do każdego obywatela. Są to dane o stanie składek jak najbardziej precyzyjne i obowiązujące. Jednak obliczona składka przedstawiona jest jako orientacyjna emerytura. Dlatego warto zachowywać każde takie pismo aby móc zweryfikować, jak wyglądają różnice z roku na rok.

1 Komentarz

  1. Tomek 21 lutego 2019 Reply

    Ostatnio to już chyba i tak mało kto liczy na jakąś godziwą emeryturę. Trzeba samemu sobie odkładać jakieś pieniądze, żeby było potem za co żyć.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*