Start Zdrowie i Uroda Jak obniżyć ciśnienie? 6 skutecznych sposobów, by obniżyć ciśnienie

Jak obniżyć ciśnienie? 6 skutecznych sposobów, by obniżyć ciśnienie

autor Karina Malinowska
1 komentarz
Ciśnieniomierz na zielonej macie

Jeśli cierpisz na problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi, zapewne często towarzyszą Ci stres i napięcie nerwowe. Powinieneś wypróbować naturalne sposoby na jego obniżenie. Jak się okazuje te metody mogą być równie skuteczne jak stosowane leki farmaceutyczne, a z czasem nawet je zastąpić. Co więc należy robić i jeść, by obniżyć ciśnienie? Wyjaśniamy.

1. Jak spacer obniża ciśnienie?

Spacer na obniżenie ciśnienia brzmi banalnie? Niekoniecznie. Jeśli będziesz spacerować codziennie przez około 30 minut, Twoje serce zacznie sprawniej pompować krew i dotlenisz tym samym komórki ciała. Pamiętaj jednak o tym, aby zrobić sobie 5-minutową przerwę, podczas której wykonasz kilka głębszych wdechów. Uspokoją one skołatane nerwy i zmniejszą poziom hormonów stresu, tym samym obniżając ciśnienie krwi.

Dziewczyna na spacerze

2. Jaki wpływ na ciśnienie ma jedzenie bananów, grejpfrutów, awokado?

Jeśli cierpisz na nadciśnienie, powinieneś bezwzględnie dostarczyć swojemu organizmowi potasu. Bardzo bogate w ten pierwiastek są banany, grejpfruty i awokado. Czy wiesz, że dorośli potrzebują od 4000 do 5000 miligramów potasu dziennie? Zadbaj zatem o dietę i postaraj się dostarczać tego pierwiastka w różnych formach.

3. Co ma wspólnego z obniżeniem ciśnienia ograniczenie soli?

Dorosły człowiek potrzebuje tylko około jednej łyżeczki soli dziennie. Jeśli jednak masz problem z nadciśnieniem, zmniejsz tę ilość o połowę. Sól możesz zastąpić z powodzeniem ziołami, przyprawami, które dodadzą smaku potrawom, a nie będą podwyższały ciśnienia krwi.

Sól himalajska

4. Rzucenie palenia – czy palenie wpływa na ciśnienie?

Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego. Nie zwlekaj zatem i czym prędzej je rzuć. Zresztą zwalczając nałóg, przekonasz się też o innych zaletach podjęcia tej decyzji. Jedzenie będzie miało bardziej wyrazisty smak, a cera może stać się bardziej promienna.

5. Walka z otyłością, czyli jak tusza wpływa na ciśnienie

Ludzie otyli nie mają łatwego życia, ponieważ oprócz wielu schorzeń ich bolączką jest też nadciśnienie tętnicze. Jeśli zrzucisz zbędne kilogramy, przyniesiesz ulgę swojemu sercu i układowi krążenia. Nadwaga sprawia, że serce musi pracować ze zdwojoną siłą, co sprawia, że podnosi się również ciśnienie krwi.

Kanapka leży na wadze

6. Seler — antidotum na wysokie ciśnienie

Sok z selera naciowego może pomóc rozluźnić gładkie ściany naczyń krwionośnych. Wtedy też zmniejsza się ciśnienie, a naczynia rozszerzają się, umożliwiając swobodniejszy przepływ krwi. Codzienne picie soku z selera przyczynia się do trwałego obniżenia ciśnienia. Różnica jest natomiast widoczna już po dwutygodniowej kuracji.

Naturalne metody na obniżenie ciśnienia są równie dobre jak farmakologia. Pamiętaj jednak żeby nie zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli stan wysokiego ciśnienia utrzymuje się u Ciebie przez dłuższy czas. Przedstawione w tym artykule metody nie zastąpią konsultacji medycznej. Chociaż naturalne sposoby obniżania ciśnienia wprawdzie jeszcze nikomu nie zaszkodziły, to naszym zdaniem jeśli problem jest bardziej złożony, warto zasięgnąć porady specjalisty. Znasz inne metody obniżania ciśnienia? Podziel się nimi w komentarzu.

podobne artykuły

1 komentarz

Wzorowa czytelniczka 1 grudnia 2016 - 08:57

Nie miałam pojęcia, że banany, grejfruty i awokado obniżają ciśnienie. Moje jest skaczące z tendencją do wysokiego. No i musiałabym też zrezygnować z soli, z tego co tu jest napisane ona bardzo szkodzi wysokociśnieniowcom.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET