Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Jesteś kierowcą? Pamiętaj o regularnych sprawdzaniu swoich punktów karnych! To bardzo ważne, gdyż przekroczenie ich regulaminowej ilości może skończyć się dla Ciebie utratą prawa jazdy. Sprawdzić punkty karne możesz na wiele sposobów! Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł!

Kto może sprawdzić punkty karne?

Ten przywilej ma każda osoba posiadająca prawo jazdy. Ale, o czym nie wspomnieliśmy wcześniej, muszą to być jej punkty karne. Polskie prawo nie wprowadziło jeszcze możliwości otrzymania takiej informacji w imieniu innej osoby, nawet po otrzymaniu od niej upoważnienia. Oznacza to, że nie otrzymasz informacji o tym ile punktów karnych otrzymał twój małżonek, nawet po pokazaniu odpowiednich dokumentów. Również nikt inny nie uzyska wiedzy na temat twoich punktów karnych. Ale to chyba akurat dobrze, prawda?

Gdzie możesz sprawdzić swoje punkty karne?

Do wyboru masz dwie opcje: internet lub wizytę w najbliższej komendzie policji. To drugie rozwiązanie wydaje ci się czasochłonne i bezsensowne? Mylisz się! Wizyta na posterunku może wiązać się z wieloma korzyściami dla Ciebie. Na przykład zostaniesz tam powiadomiony o tym ile punktów zostało ci do utraty prawa jazdy. A to cenna informacja, nie sądzisz?

Na komendzie możesz również poprosić o wydrukowanie zaświadczenia o ilości posiadanych punktów karnych. Niestety za uzyskanie takiego papierka będziesz musiał dodatkowo zapłacić 17 złotych. Opłacić dokument możesz w urzędzie gminy na terenie, na którym znajduje się komisariat lub dokonać przelewu na konto urzędu gminy. I lepiej zrobić to przed wizytą na komisariacie. Przyspieszysz w ten sposób całą procedurę.

policjantki w aucie

Jak sprawdzić ilość punktów karnych w internecie?

Teoretycznie najprościej w specjalnym systemie sprawdzania punktów karnych. Niestety, mimo tego, że prace nad jego wdrożeniem trwają już od jakiegoś czasu, nadal nie można z niego korzystać. Miejmy nadzieję, że zmieni się to w najbliższej przyszłości. Na szczęście w internecie istnieje wiele innych stron, z których można uzyskać taką informację.

Jednak decydując się na takie rozwiązanie należy zachować szczególną ostrożność. Większość takich stronek jest po prostu niewiarygodna, a skorzystanie z nich wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj również o tym, aby nie podawać tam żadnych swoich danych. Mogą one zostać wykorzystane w celu, w jakim byś sobie nie życzył. Po co więc ryzykować?

osoba pracująca przed komputerem

Czy policjant podczas kontroli może udzielić informacji o posiadanych punktach karnych?

To błędne założenie, w które wierzy większość kierowców. Choć teoretycznie policjant może podać ilość punktów karnych, które ma na swoim koncie zatrzymany właściciel pojazdu, z reguły tego nie robi. Dlaczego? To wszystko wina przestarzałego systemu, który lubi płatać jego użytkownikom różne figle. Więc tak, w zasadzie policjant może podać ci liczbę twoich punktów karnych. Ale ty nie będziesz mieć pewności, czy na pewno faktycznie masz tyle punktów na koncie.

Policyjne bazy danych są bowiem aktualizowane z dużym opóźnieniem. Dlatego bardzo często zdarzają się pomyłkiA tych, niestety, nie da się później logicznie wytłumaczyć w sądzie. Lepiej więc nie ryzykuj i skorzystaj z innego sposobu na sprawdzenie swoich punktów karnych. Unikniesz tym samym wielu kłopotów.

2 komentarze

  1. kizia mizia 5 października 2016 Reply

    Szkoda, że nie można do końca bezpiecznie sprawdzić tych punktów w internecie. Powinni usprawnić ten system i go zelektronizować. W końcu teraz to standard.

  2. rocznykierowca 6 października 2016 Reply

    Prawo jazdy mam od niedawna, bo krócej niż rok. Nie zdobyłam w tym czasie ani jednego punktu karnego. Jakbym chciała sprawdzić, pewnie poszłabym na komisariat. Co jest najważniejsze – jeździć ostrożnie i nie powodować wypadków. Poza tym – zawsze można iść na kurs i zmniejszyć ilość.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*