Jak uzyskać kredyt na mieszkanie, czyli jak spełnić marzenie o własnym domu?

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszym warunkiem uzyskania kredytu jest zdolność kredytowa. Jednak największym utrapieniem kredytobiorców jest kwota kredytu, która pozwoli na zakup wymarzonego mieszkania. W poniższym artykule podpowiadamy jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego.

Jaki jest stan twojego konta?

Na początek musimy zlikwidować wszelkie zobowiązania na naszym koncie osobistym. Nawet najmniejszy limit dozwolonego zadłużenia udzielonego przez nasz bank, będzie przez analityka traktowany jako zobowiązanie. A my musimy zrobić wszystko, aby na naszym koncie było jak najmniej zobowiązań, nawet tych najmniejszych. Podobnie jest z kartami kredytowymi, nawet jeśli jej limit jest niewysoki to bank i tak będzie go traktował jak normalny kredyt, nawet jeśli nie korzystamy z takiej karty.

karta-kredytowa

Sprawdźmy również czy jesteśmy „na czysto” ze wszystkimi opłatami ponieważ bank będzie sprawdzał naszą historię w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie widnieją informację o wszystkich niezapłaconych rachunkach i ratach.

Udowodnij, że jesteś wypłacalny

Nie jest powiedziane, że osoby które nigdy nie kupowały niczego na raty mają większe szanse na uzyskanie kredytu. O wszystkim decyduje również dobra historia kredytowa. Jeśli jej nie ma, wówczas bank poddaje w dużą wątpliwość regularne spłacanie jakiegokolwiek kredytu.

Ponadto, nasza zdolność kredytowa nie zależy wyłącznie od wysokości zarobków, ale także od okresu, na jaki chcemy wziąć kredyt. Dłuższe kredytowanie z reguły podnosi zdolność kredytową o ok. 10 procent. Problem leży jednak w tym, że ten sposób się nie sprawdza, gdy przekroczymy 25-letni okres spłaty, a zdecydowana większość kredytów udzielana jest na 30 lat. Banki w swoich wyliczeniach przyjmują, że spłata nastąpi w ciągu 25 lat. Trzeba pamiętać, że kolejne lata kredytu to również kolejne lata odsetek, które podnoszą całkowity koszt kredytu.

Jak wziąć kredyt rodzinny?

Podniesienie zdolności kredytowej znacznie wzrasta jeśli dołączymy kogoś z rodziny. Oczywiście osoba ta powinna wykazywać wyższe dochody od kredytobiorcy i być w miarę młoda. Dlaczego wiek jest ważny? Ponieważ w przypadku osoby starszej bank oblicza ryzyko jego śmierci i utraconych w ten sposób środków na spłatę kredytu.

Innym sposobem jest dołączenie do kredytu kosztownego ubezpieczenia na życie. Wprawdzie zwiększy to koszty uzyskania kredytu, ale pozwoli na zaciągnięcie większego zobowiązania i kupno większego mieszkania.

Kredyt a umowa pracownicza

Nadal duży problem stanowią umowy pracownicze. W dobie panowania tzw. śmieciówek, ludzi zatrudnionych na umowie o pracę jest bardzo niewielki odsetek. Osoby zatrudnione na umowie zlecenie mają większą szansę na uzyskanie prostej pożyczki niż pracownik zatrudniony na umowie o dzieło. Osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie mogą starać się o kredyt mieszkaniowy ale wiąże się to z ogromną ilością papierologii i nie jest wcale pewne czy decyzja będzie pozytywna.

Muszą takie osoby dostarczyć dodatkowe dokumenty, zaświadczenia, poświadczenia i wiele innych. Niektóre banki od razu skreślają osoby zatrudnione na tzw. śmieciówkach. Jeśli bank odgórnie nie dopuszcza takich dochodów do akceptacji, to może dać zgodę indywidualną, czyli pójść na ustępstwo.

Wszystko zależy od tego, czy bank w swoich procedurach uznaje taki dochód, czy też nie. Generalnie większość banków preferuje umowę o pracę na czas nieokreślony ponieważ jest to dla nich najbezpieczniejsza forma zatrudnienia.

0
1

1 Komentarz

  1. thomas 29 listopada 2016 Reply

    Można też próbować w ramach MdM, ale chyba na razie są wstrzymywane wnioski. Ale to już w banku trzeba się dopytać, może się uda.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*