Jak zrobić test ciążowy w warunkach domowych?

Pary starające się o dziecko zgodnie twierdzą, że najgorszym momentem jest czas oczekiwania po owulacji i ciągłe zadawanie sobie pytania, czy się udało. Wiele osób niecierpliwi się, odliczając dni do terminu spodziewanej miesiączki. W czasach, w których nie chcemy czekać na wizytę u lekarza, która potwierdzi bądź wykluczy ciążę, warto mieć pod ręką domowe testy ciążowe. Jakie są rodzaje testów do domowego użytku i z których najlepiej skorzystać?

Test ciążowy – gdzie kupić?

Testy ciążowe można nabyć w aptece, lub w lepszych drogeriach. Cena jednego testu waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Każdy test ma określoną czułość – najczulsze wykrywają ciążę już w 7 dni od zapłodnienia, a te mniej czułe po terminie spodziewanej miesiączki. Opakowanie zawiera oprócz testu dokładną instrukcję użycia i środek pochłaniający wilgoć, a do niektórych testów dołączony jest sterylny pojemniczek na mocz i pipeta służąca do jego pobrania i zaaplikowania na test.

Jaki wykonać test ciążowy?

Kiedy wykonać test ciążowy?

Najlepiej zrobić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki lub dzień po tym terminie, ponieważ czasem we wcześniejszej fazie cyklu może dojść do wyniku fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego. Fałszywie dodatni test ma miejsce wtedy, gdy rzeczywiście doszło do zapłodnienia, ale zarodek źle zagnieździł się w macicy i w efekcie dojdzie do wczesnego poronienia: każda kobieta starająca się o dziecko może poronić kilka razy na bardzo wczesnym etapie, nawet o tym nie wiedząc.

Jedynie badanie ginekologiczne może potwierdzić zaistnienie takiej sytuacji, ale może lepiej o tym nie wiedzieć… Wynik fałszywie ujemny może wyjść wówczas, gdy test zostanie wykonany zbyt wcześnie.

Co wykrywają testy ciążowe?

Domowe testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Gonadotropina kosmówkowa to tak zwany hormon ciążowy, który zostaje wydzielany przez organizm, gdy dojdzie do zapłodnienia. W związku z tym, że rankiem stężenie tego hormonu jest najwyższe, należy zrobić test ciążowy z pierwszego porannego moczu, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży.

Jaki wybrać test ciążowy?

Do wyboru mamy testy ciążowe płytkowe, paskowe i strumieniowe. Testy płytkowe mają formę prostokątnego kawałka plastiku z dwoma okienkami oznaczonymi literami T i C. Symbol C oznacza obszar kontrolny i jeśli test został wykonany poprawnie, to pojawi się w nim ciemnoróżowa kreska. Jeśli kreska pojawi się również w okienku oznaczonym literą T, wynik jest pozytywny i oznacza ciążę. Brak drugiej kreski oznacza, że wynik testu jest negatywny.

Test wykonuje się oddając mocz do czystego i suchego pojemnika. Następnie za pomocą plastikowej pipetki pobiera się próbkę moczu i w specjalne okienko na teście wpuszcza się kilka kropel moczu (liczba na pewno jest określona w ulotce). Następnie należy odczekać określony czas (również określony w ulotce dołączonej do testu) i odczytać wynik. Test paskowy działa bardzo podobnie, z tą różnicą, że w pojemniku z moczem zanurzamy odpowiednią końcówkę testu, trzymamy kilka sekund, uważając, by nie zanurzyć testu powyżej linii maksymalnej, a następnie kładziemy test na płasko i oczekujemy na wynik.

Trzeci rodzaj testów ciążowych, które można zrobić w domu, to testy strumieniowe. Taki test posiada zdejmowaną końcówkę, a pod nią znajduje się coś w rodzaju gąbki, na którą należy skierować strumień moczu. Wybór rodzaju testu zależy tylko od nas, dobrze jest wybrać test, który najwygodniej będzie nam wykonać. Największą popularnością cieszą się testy płytkowe, najtańsze z kolei są testy paskowe.

Jak odczytać wynik testu?

Żeby prawidłowo zrobić test ciążowy w warunkach domowych, trzeba pamiętać jeszcze o kilku ważnych sprawach. Każdy z wymienionych rodzajów testów ciążowych służy do jednorazowego użytku. Oczekując na wynik, musimy położyć test na czystej, płaskiej powierzchni. Odczytywanie wyniku nie może mieć miejsca po czasie określonym na opakowaniu (wówczas wynik często wychodzi fałszywie dodatni). Nawet jeśli kreska testowa jest jaśniejsza od kontrolnej, wynik należy uznać za pozytywny. Wynikiem negatywnym jest tylko brak drugiej kreski.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*