Kiedy lepiej wybrać pożyczkę hipoteczną a kiedy kredyt hipoteczny?

Wielu kredytobiorców myli pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym, myśląc, że są to dwa te same produkty bankowe. I choć mechanizm ich przyznawania jest dość podobny, to jednak różnica jest znacząco. Sprawdź, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Na czym polega pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest to zobowiązanie zaciągane pod zastaw nieruchomości, które może zostać przeznaczone na dowolny cel. Aby uzyskać taką pożyczkę, musisz być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (w drugim przypadku konieczne jest uzyskanie zgody współwłaściciela).

Środki uzyskane w ten sposób możesz wydać w dowolny sposób, nie musisz wskazywać bankowi, na co chcesz je przeznaczyć. Może to być zakup kolejnego mieszkania, samochodu, przeprowadzenie remontu czy nawet wyjazd na wakacje.

Pożyczka hipoteczna zwykle przyznawana jest na sumę nie wyższą niż 70% wartości nieruchomości, która stanowi jej zabezpieczenie. A jakie są warunki? Pożyczki hipoteczne porównasz na finansierra.pl/pozyczki_hipoteczne, sprawdź ich aktualne oprocentowanie, RRSO i prowizje.

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to również zadłużenie zaciągane pod zastaw nieruchomości, ale na tym kończą się podobieństwa. Pierwsza, najważniejsza różnica polega na tym, że udzielany jest on na zakup domu/mieszkania, którego właścicielem dopiero się staniesz, dzięki środkom pozyskanym w ten sposób.

To automatycznie oznacza, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Pieniądze, które bank ci przyznaje, należy wydać w ściśle określony sposób. Gdy chodzi o zakup gotowego mieszkania, domu czy działki, to nawet nie „przechodzą” one przez ciebie, tylko przelewane są na konto sprzedającego.

Pożyczka a kredyt hipoteczny – co wybrać?

Wcześniej trochę przesadziliśmy, bo produkty te łączy jeszcze kilka czynników, są one jednak mniej istotne. W obu przypadkach zabezpieczeniem jest nieruchomość, co sprawia, że możliwe jest uzyskanie wysokich sum na korzystniejszych warunkach.

Pożyczka hipoteczna zwykle jest nieco gorzej oprocentowana niż kredyt. Dlatego nawet jeśli jesteś już właścicielem jakiejś nieruchomości, to częściej na zakup nowej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny, ponieważ całkowita kwota do spłaty będzie niższa. Aczkolwiek od razu zaznaczamy, że wszystko będzie zależeć od aktualnej oferty, promocji banków, dlatego zawsze porównuj kilka produktów.

Kiedy opłaci się więc zaciągnąć pożyczkę hipoteczną? Wtedy, gdy pieniądze te mają zostać przeznaczone na jakikolwiek inny cel. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy i często korzystniejsze niż kredyt samochodowy czy konsolidacyjny.

I tym samym wszystko sprowadza się do tego, jakie są twoje potrzeby i możliwości. Na koniec chcielibyśmy cię jeszcze uświadomić, że w obu przypadkach proces przyznawania środków jest czasochłonny i wymagający. Konieczne jest dostarczenie wielu dokumentów, dzięki którym bank może przeanalizować twoją sytuację finansową i ocenić zdolność kredytową.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*