Księgowość, jaką formę księgowości wybrać dla swojej firmy?

Każdy z nas musi, przynajmniej raz w roku, rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, bez względu na to, czy jest osobą fizyczną, czy prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednak firmy przez cały czas muszą sumiennie prowadzić rachunkowość oraz na czas płacić podatki. Dlatego należy poważnie zastanowić się, jaką formę księgowości wybrać dla swojego biznesu.

Na czym polega księgowość?

Według definicji, księgowość jest częścią rejestracyjną rachunkowości. W praktyce polega to na dokumentowaniu wszystkich sytuacji w firmie, w których miał miejsce przepływ pieniężny. Z księgowością mamy do czynienia już na etapie rejestracji firmy oraz praktycznie przez cały czas prowadzenia działalności. Ze względu na to, że jest to szereg naprawdę skomplikowanych działań, które dodatkowo muszą być prowadzone na bieżąco i w odpowiednim terminie rozliczane, księgowość najczęściej zlecamy dla biura rachunkowego (przykład: www.sykulska.pl). Wtedy martwimy się już jedynie o dostarczenie dokumentów księgowej.

Jak prowadzić księgowość w firmie?

Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem działalności zastanowić się jak chcemy prowadzić księgowość w firmie. Możliwości jest kilka. Pierwsza z nich, to rozliczanie firmy na własną rękę. W tym wypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że istnieje bardzo duże ryzyko popełnienia błędów, za które możemy zapłacić wysoką karę. Drugie wyjście, to zatrudnienie księgowego na etat. Dzięki temu, że jest na miejscu, może wszystkim się zająć, a my śpimy spokojnie. Jest tylko jedno „ale” – w przypadku małych oraz średnich przedsiębiorstw jest to nieopłacalne, gdyż koszty z tym związane będą zbyt wysokie. Na szczęście jest trzecia opcja: skorzystanie z usług biura rachunkowego.

Biuro rachunkowe czy własna księgowość?

Jeśli mamy dużą i prężenie rozwijającą się spółkę, w której zatrudniamy nawet kilkaset pracowników, sprawa jest prosta – najlepiej będzie zatrudnić księgowego, a nawet cały zespół specjalistów. Jednak w przypadku małych firm pojawia się pytanie: skorzystać z usług biura rachunkowego czy samodzielnie prowadzić księgowość?

Oczywistym jest, że współpraca z biurem rachunkowym będzie generować dodatkowe wydatki, których na początku chcielibyśmy uniknąć. Z tego względu niektórzy od razu decydują się pilnować rachunkowości na własną rękę. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy. Jeśli znamy się dobrze na podatkach, orientujemy się w najnowszych przepisach i wiemy jak poprawnie rozliczać swoje finanse, możemy zaryzykować. Jeśli jednak jesteśmy laikami, którzy chcą pozornie zaoszczędzić, jest to duży błąd.

Na zapoznanie się z tajnikami księgowości stracimy dużo czasy i cierpliwości (a trzeba jeszcze cały czas myśleć o rozwoju firmy), do tego jeden mały błąd może nas kosztować naprawdę wiele. W urzędzie nikt nie będzie słuchał tłumaczeń „ja nie wiedziałem/am…”. Patrząc na to w ten sposób, nasuwa się tylko jeden wniosek: lepiej jest od początku współpracować z profesjonalnym biurem rachunkowym.

Prowadzenie własnej działalności nie jest prostym zadaniem, a konieczność rozliczania się z finansów generuje dodatkową pracę. Dlatego lepiej jest od razu zlecić to specjalistom i skupić się na tym, na czym się dobrze znamy.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*