Start Edukacja i Nauka Najważniejsze fakty o współczesnej ochronie środowiska

Najważniejsze fakty o współczesnej ochronie środowiska

autor Caspi
0 komentarz
Jak dbać o środowisko?

Zgłębiamy przyczyny i skutki ludzkiego wpływu na przyrodę, omawiamy różne strategie, od rozcieńczania po zrównoważony rozwój, zwracając uwagę na globalne problemy, takie jak degradacja bioróżnorodności, zmiany klimatu i zagrożenie dla życia ludzkiego. Dziś wyjaśniamy najważniejsze fakty o współczesnej ochronie środowiska, zapraszamy do lektury.

Czym zajmuje się ochrona środowiska?

Ochrona środowiska to nauka dotycząca środowiska, konkretnych organizmów, populacji, czy gatunków. Najczęściej chodzi tu o ochronę środowiska człowieka, która opiera się na naukach biologicznych, medycznych, rolniczych, ekonomicznych, społecznych. W tym rozumieniu dotyczy:

  • ochrony środowiska przyrodniczego człowieka,
  • ochrony tworów ludzkich,
  • ochrony naturalnego środowiska człowieka, np. rodziny, miejsca pracy, wypoczynku.

Co jest celem ochrony środowiska?

Człowiek jest przedmiotem środowiska, jednak bardzo intensywnie na niż wpływa, niestety najczęściej negatywnie. Podstawowym celem ekologii i ochrony środowiska jest więc zrównoważony rozwój naturalnych obiektów przyrodniczych i wytworów cywilizacji ludzkiej. Tak by człowiek potrafił żyć w harmonii z przyrodą, której przecież sam jest częścią, a jego działalność w jak najmniejszym stopniu wpływała na środowisko naturalne.

Jakie jest obecne podejście to środowiska?

W miarę narastania sytuacji kryzysowych (brak wody, zwierzyny łownej), pojawiania się schorzeń oraz zmniejszenia wydajności w rolnictwie zaczęto zastanawiać się nad przyczynami takiego stanu. Idąc dalej, zaczęto poddawać ocenie i szukać związków przyczynowo-skutkowych między niekorzystnymi zjawiskami w przyrodzie a działalnością ludzi.

Co obecnie liczy się w ochronie środowiska?

Nowe podejście do ochrony środowiska:
1. strategia  rozcieńczania – polegała na odprowadzaniu ścieków do rzek w postaci takiej, w jakiej zostały wytworzone (woda rozcieńczy),
2. strategia ograniczania – były to zabiegi czysto technologiczne zwane działaniami „końca rury”. Np. instalowane w kominach filtry miały redukować odprowadzanie zanieczyszczeń. Pyły te składowano (hałdy na Śląsku). Nie myślano w tej strategii o zmniejszeniu stopnia eksploatacji surowców naturalnych.
3. strategia współczesna – zrównoważonego rozwoju – obowiązuje w niej zasada zarządzania procesami gospodarczymi poprzez środowisko. Zakłada się tutaj równowagę aspektów ekonomicznych działalności gospodarczej, środowiskowej i społecznej. Jest to strategia obliczona na lata, a nawet pokolenia.

Z jakimi problemami mierzy się środowisko w XXI wieku?

Rozwój cywilizacji wiąże się z wieloma atakami na życie, na ożywioną część środowiska przyrodniczego. Degradacji ulega również część nieożywiona, np. zanik warstwy ozonowej.
Skutki tych zagrożeń są tak duże, że powodują zagrożenia życia ludzkiego w wymiarze międzynarodowym. Konieczne jest więc podjęcie działań w zakresie globalnym.

Ochrona środowiska powinna być dla nas niezwykle ważna, dzięki bardziej świadomym wyborom jesteśmy w stanie lepiej zadbać o naszą planetę. A Wy, w jaki sposób dbacie o naszą wspólną planetę?

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET