Partie polityczne, kluby parlamentarne w Sejmie (2015-2019)

Wybory parlamentarne w 2015 roku wywróciły scenę polityczną do góry nogami. Platforma Obywatelska po dwóch kadencjach znalazła się w opozycji pod wodzę nowego lidera Grzegorza Schetyna. Pełnię władzy w Sejmie i Senacie zdobyło Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Kto teraz zasiada w parlamencie? Dowiecie się z poniższego tekstu.

1. Prawo i Sprawiedliwość

To partia, która w 2015 roku zdobyła samodzielną większość w parlamencie. Jej niekwestionowanym liderem jest Jarosław Kaczyński, który wskazał również kandydatów na prezydenta i premiera Polski. Partia posiada obecnie 234 mandaty w Sejmie i 63 w Senacie.

PiS został założony przez Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku. Partia od samego początku światopoglądowo plasowało się po konserwatywnej stronie polskiej sceny politycznej. W przypadku programu gospodarczego próbuje stosować zasadę solidaryzmu. W 2016 roku w życie wszedł w życie jeden ze sztandarowych projektów tego rządu, czyli „500+„.

flaga polski

2. Platforma Obywatelska

Partia została założona przez tzw. trzech tenorów, czyli Andrzeja Olechowskiego, Macieja Płażyńskiego i Donalda Tuska. Ostatni z wymienionych był premierem Polski przez dwie kadencje. Obecnie zajmuje stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Po jego odejściu władzę przejęła Ewa Kopacz. Przegrane wybory parlamentarne doprowadziły Grzegorza Schetynę do funkcji przewodniczącego PO.

Platforma to zróżnicowane środowisko, które złożone jest z byłych działaczy Kongresu Liberalno-Demokratycznego i ruchów chadeckich. Obecnie w Sejmie zasiada 134 posłów PO, a w Senacie 33.

3. Kukiz ’15

Założenie ruchu Kukiz ’15 w 2015 roku było wynikiem udanego startu w wyborach prezydenckich jej lidera. Paweł Kukiz to były muzyk, lider zespołu Piersi, a także były radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W swoim programie zawarł przede wszystkim jednomandatowe okręgi wyborcze, system prezydencki i referenda bezprogowe. Obecnie w Sejmie zasiada 36 posłów Kukiz ’15.

4. .Nowoczesna

Partia założona przez ekonomistę, byłego współpracownika Leszka Balcerowicza i Władysława Frasyniuka. Ryszard Petru w swoim programie nastawiony jest przede wszystkim na znaczące obniżenie podatków dla przedsiębiorców i uproszczenie przepisów gospodarczych. Do Sejmu udało mu się wprowadzić 30 posłów.

5. Polskie Stronnictwo Ludowe

Jedyna partia, która wprost odwołuje się do podziału stanowego społeczeństwa. Reprezentuje ona interes rolników i ludzi mieszkających na wsi. O ten elektorat toczy walkę polityczną z PiS-em. Jej liderem przez długie lata był barwny polityk, Waldemar Pawlak. Obecnie formacji przewodzi Władysław Kosiniak-Kamysz. PSL ma 16 posłów i 1 Senatora. To najmniejsza partia w parlamencie.

6. Inni posłowie

W Sejmie znajdują się też posłowie niezrzeszeni (6 osób). To parlamentarzyści, którzy zostali wyrzuceni z innych partii lub odeszli. Większość z nich zapowiada przystąpienia do PiS-u lub .Nowoczesnej. Można wyróżnić też koło parlamentarne: Wolni i Solidarni (3 posłów) złożone z byłych członków Kukiz ’15.

0
1

1 Komentarz

  1. Marta 23 września 2016 Reply

    Fajny artykuł, dobrze wiedzieć jakie poglądy mają poszczególne kluby, ale jednak w polskiej polityce niestety nie chodzi o realizację jakiś projektów, ale o samo utrzymanie władzy. A szkoda, bo niektórzy zawarli w swoich programach całkiem ciekawe propozycje

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*