Pierwsze tygodnie ciąży – jak je przetrwać i nie zwariować?

Stało się! Wiesz już, że za 9. miesięcy będziesz mamą, a twoje życie nieodwracalnie się zmieni. W momencie euforii zastanawiasz się jakiej płci będzie dziecko, jak dasz mu na imię, co będziesz musiała kupić dla malucha, jak to wszystko będzie wyglądało i… W pewnym momencie pojawiają się też lęki. Czy sobie poradzę, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy będę dobrą matką, czy poród rzeczywiście jest taki straszny, jak mówią inni? Jak przetrwać pierwsze tygodnie i nie zwariować?

Na co uważać w ciąży?

Jeśli byłaś już u lekarza i masz pewność, że jesteś w ciąży, musisz być gotowa na zmianę swojego życia o 180 stopni. Przede wszystkim powinnaś zacząć na siebie uważać. Zrezygnuj ze sportów ekstremalnych, z jeżdżenia na rowerze, na koniu, na rolkach czy nartach. Dopóki zarodek nie zagnieździł się pewnie w macicy lepiej oszczędzić mu niepotrzebnych wstrząsów.

W pierwszym trymestrze ginekolodzy zalecają rezygnację z seksu, zmianę obuwia z wysokiego na płaskie, częsty odpoczynek, unikanie nagłych ruchów i gorących kąpieli w wannie. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza na początku.

Ciąża - jak ją przetrwać?

Jakie dolegliwości w ciąży?

Po pierwszym trymestrze będziesz czuła się znacznie lepiej, ale teraz czeka cię prawdziwa szkoła przetrwania, którą musisz jakoś znieść dla dobra nienarodzonego jeszcze dziecka. Objawów ciąży będziesz miała tysiące.

Specjaliści dzielą je nawet na różne kategorie. I tak, na przykład wśród objawów domyślnych są: poranne lub wieczorne mdłości i wymioty, wahania nastrojów, zmiana tolerancji smaków i zapachów, częste oddawanie moczu, zaparcia, zgaga, podwyższenie temperatury, omdlenia i zawroty głowy. Głównie te objawy odczujesz na początku swojej dziewięciomiesięcznej przygody.

Czy zmieniać dietę w ciąży?

To jest właśnie ten czas, kiedy powinnaś, a nawet musisz zrezygnować ze wszelkiego rodzaju używek, papierosów czy alkoholu. Wszystkie leki, które do tej pory brałaś, powinnaś skonsultować z lekarzem. Poza tym zdrowo się odżywiaj, ale pamiętaj, że przekazywana z pokolenia na pokolenie rada, żeby jeść za dwoje, jest zupełnie nieprawdziwa. Jeść należy tyle, co to tej pory, ale na pewno zdrowiej. Lekarz na pewno dodatkowo zleci łykanie kwasu foliowego, który to zapobiega powstawaniu wad rozwojowych.

Co na poranne nudności?

To z pewnością jedna z najbardziej nieprzyjemnych chwil ciąży. Ale i z tym można sobie jakoś poradzić. Jeśli już dopadną cię poranne nudności, a jest takie spore prawdopodobieństwo, warto stosować się do kilku zasad, które pomogą je zmniejszyć lub prawie wyeliminować. Przede wszystkim pij dużo wody. Nawet 3 litry. Oczywiście woda musi być niegazowana i niskozmineralizowana.

Korzystaj z dobroci imbiru, dodawaj go nawet do wody. Dzień zaczynaj od ciepłego mleka albo banana. To pomoże uniknąć ci porannych dolegliwości. Pamiętaj też, żeby jeść mało, ale często. To nie tylko wpłynie dobrze na twoje samopoczucie, ale też zmniejszy prawdopodobieństwo przytycia w ciąży. No i przede wszystkim, dużo odpoczywaj. Relaks to teraz podstawa w twoim nowym życiu we dwoje.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*