Przeziębienie czy grypa? Objawy, leczenie, jak odróżnić?

Czasem, kiedy dopada Cię zmęczenie, kaszel, katar i gorączka nie wiesz czy to zwykłe przeziębienie, czy grypa. Wiele osób w potocznej mowie używa tych dwóch terminów zamiennie, jednak musisz wiedzieć, że to zupełnie różne schorzenia, a ich skutki mogą okazać się bardzo poważne. Jak leczyć przeziębienie i grypę? Czym się różni grypa od przeziębienia?

przeziębienie czy grypa

Przeziębienie – jakie przyczyny i objawy?

Przeziębienie to jednostka chorobowa wywoływana przez wirusy z grupy rynowirusów oraz koronawirusów. To schorzenie, na które najczęściej zapadamy jesienią lub wiosną, na skutek kontaktu z osobą zarażoną. Wirusy powodujące przeziębienie przenoszone są drogą kropelkową, choroba rozwija się kilka dni od chwili zarażenia, jej objawy są zazwyczaj łagodne.

Kiedy jesteś przeziębiony, czujesz się zmęczony, rozbity, pojawia się ból gardła, któremu często towarzyszy chrypka. Dokucza Ci uporczywy katar, w początkowej fazie choroby jest wodnisty, w miarę upływu kolejnych dni choroby staje się gęsty i żółty. Czasem pojawia się gorączka, jednak zazwyczaj nie przekracza 38 stopni, najczęściej to stan podgorączkowy, który świadczy o tym, że Twój organizm zwalcza infekcję.

Czym wyleczyć przeziębienie?

Powszechnie uważa się, że przeziębienie trwa zazwyczaj około tygodnia i w tym czasie najlepiej zostać w domu i odpoczywać. Najczęściej wystarcza spora dawka snu i przyjmowanie dużej ilości płynów. Kiedy przebieg choroby jest dotkliwy, czujesz się źle, możesz sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Istnieją też domowe patenty radzenia sobie z tą chorobą, walka z przeziębieniem to m.in. właściwa dieta, napary, czy płukanki gardła. Sposoby na przeziębienie to np. inhalacje, inne zobacz na Noy.pl, gdzie znajdziesz sprawdzone metody, dzięki którym szybciej wrócisz do zdrowia.

Objawy grypy

Grypa to poważniejsze schorzenie, które niewłaściwe leczone może skutkować groźnymi powikłaniami. Wśród symptomów grypy wymienia się, przede wszystkim nagłe pogorszenie samopoczucia, osłabienie, ból mięśni i stawów, silny ból głowy w okolicy oczu i czoła. Grypa daje też charakterystyczne objawy w postaci wysokiej temperatury, często powyżej 39 stopni, której towarzyszą dreszcze. Chorzy na grypę skarżą się również na silny ból gardła i uporczywy suchy kaszel.

Jak leczyć grypę?

Leczenie grypy sprowadza się do leżenia w łóżku, odpoczynku i zwalczania jej objawów, w przebiegu choroby podaje się często leki przeciwwirusowe. Na grypę stosuje się środki na bazie paracetamolu oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty przeciwkaszlowe i obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.

Przeziębienie czy grypa – czym się różnią?

Choć objawy przeziębienia i grypy są czasem do siebie podobne, pamiętaj, że to odmienne jednostki chorobowe. Przeziębienie wywołuje około 200 wirusów kilku rodzajów, natomiast grypa spowodowana jest zakażeniem wirusem grypy typu A, B lub C. Przebieg grypy jest cięższy niż przeziębienia, nieleczona lub niedoleczona może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, niewydolności oddechowej, uszkodzenia mięśnia sercowego, czasem śmierci.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*