Czym są, jak korzystać z biletomatów? Gdzie można spotkać biletomaty?

Biletomaty to coraz popularniejsze rozwiązania spotykane w transporcie publicznym i kolejowym. Dzięki nim można szybko kupić bilet, uniknąć kolejek, w dodatku są dostępne całodobowo. Korzystanie z takich urządzeń jest bardzo proste i poradzą sobie z nimi zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Co warto wiedzieć o biletomatach, jak ich używać i gdzie można je spotkać?

Czym są biletomaty?

Biletomaty to urządzenia stacjonarne lub mobilne, w których można kupić bilety na wybrany środek transportu. Są intuicyjne w obsłudze, korzystanie z nich jest zapewnione właściwie przez całą dobę. Wystarczy wybrać rodzaj biletu, ewentualną zniżkę i zapłacić. Płatności można dokonać w gotówce, jak i za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Biletomaty – dlaczego warto z nich korzystać?

Urządzenia te mają wiele zalet. Przede wszystkim biletomaty zapewniają płynną sprzedaż biletów (mera-systemy.pl) i przyczyniają się do zmniejszenia kolejek. Odciążani są pracownicy np. na dworcach kolejowych i autobusowych, szczególnie w godzinach szczytu. Bilet można kupić szybko i wygodnie korzystając z urządzenia. Na korzyść jest również to, że biletomaty są czynne całodobowo. Oznacza to, że można z nich skorzystać nie tylko w nocy, ale i w święta, kiedy np. kioski z biletami mogą być zamknięte.

Siedzenia w autobusie

Oprócz tego biletomaty są łatwe w obsłudze. Wyposażone są w duże wyświetlacze, dzięki którym z kupnem biletu poradzą sobie również osoby starsze. W większości tych urządzeń dostępne są różne formy płatności. Niektóre biletomaty służą nie tylko do kupowania biletów jednorazowych, ale można w nich również doładować kartę, na której zakodowany jest bilet okresowy.

Na korzyść, szczególnie dla tych, którzy decydują się na montaż takich urządzeń, jest to, że biletomaty są wykonane z odpornych na niszczenie i różne warunki atmosferyczne materiałów. Oznacza to, że urządzenia te będą sprawne nawet przy wyjątkowo niekorzystnych temperaturach.

Jakie są rodzaje biletomatów?

Podstawowy podział obejmuje biletomaty stacjonarne i mobilne. Te pierwsze montowane są w miejscach publicznych, np. na przystankach i dworcach. Drugie natomiast są dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów w autobusach i pociągach. Nie trzeba już kupować biletów u kierowców czy konduktorów, w których są one często droższe, wystarczy skorzystać z biletomatów i wybrać odpowiedni bilet na przejazd.

Gdzie można spotkać biletomaty?

Biletomaty najczęściej spotykane są w środkach transportu publicznego i kolejowego. Można więc za ich pomocą kupić bilety na dworcach, przystankach, w autobusach, tramwajach, trolejbusach czy pociągach. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te wykorzystywane są jedynie w transporcie. Z powodzeniem służą również do kupowania biletów w placówkach kulturalno-rozrywkowych. Biletomaty można spotkać w takich miejscach jak muzea, ogrody zoologiczne, baseny itp. Z takich systemów korzysta coraz więcej miast. Z biletomatów skorzystamy m.in. w Warszawie, Katowicach, Lublinie, Jaworznie, Toruniu, Wrocławiu czy w Poznaniu.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*