Start Kultura i Sztuka 5 najlepszych filmów na długie zimowe wieczory

5 najlepszych filmów na długie zimowe wieczory

autor Lucyna Majster
2 komentarze
kino

Zawsze chciałaś zobaczyć wszystkie oscarowe filmy, ale nigdy nie miałaś na to czasu? Płyta DVD pożyczona od koleżanki z pracy trzeci miesiąc kurzy się na półce, a ty jeszcze nie zdążyłaś jej obejrzeć? Nie masz pomysłu co robić, gdy na dworze śnieży, i nie możesz pobiegać po ulubionym parku? Nie martw się! Zima to idealny czas na nadrobienie zaległości filmowych! Nie wiesz na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł!

Pulp Fiction (1994)

Kultowy film Quentina Tarantino 20 lat temu podbił serca widzów na całym świecie i od tamtej pory zasłużenie cieszy się ogromną popularnością wśród kinomaniaków. Perypetie dwójki gangsterów Vincenta Vegi i Jules’a Winnfielda, ich szefa Marcellusa Wallace’a i jego ekscentrycznej żony Mii od lat przyciągają przed ekrany telewizorów miliony. I trudno się temu dziwić skoro Pulp Fiction to doskonały film gansterski. A właściwie doskonała jego parodia.

Zagadkowa, wielowątkowa opowieść o kilku przestępcach, których losy niespodziewanie się ze sobą splotły, krew, i duża dawka niesamowitego i, przyznajmy szczerze, dość oryginalnego humoru to znaki rozpoznawcze dzieła Tarantino. Doskonałe żarty sytuacyjne i kwestie, które na stałe weszły do powszechnego użycia, to siła tego filmu. Ale to nie jedyny powód, dla którego „Pulp Fiction” jest wciąż tak popularny. Film ten bowiem przyniósł również jeden z największych sporów wśród kinomaniaków na świecie, którzy od lat kłócą się o zawartość pojawiającej się produkcji słynnej walizki. A ty co obstawiasz?

Annie Hall (1977)

Woody Allen to jeden z najpopularniejszych światowych reżyserów. Sławę przyniosły mu takie tytuły jak „Vicky Cristina Balcerona” czy „Poznasz przystojnego bruneta”. Ale zanim w XXI wieku zapanowała moda na Allena, który według fanów jest filmowym geniuszem, a według przeciwników najbardziej przereklamowanym reżyserem w historii, w 1977 roku postanowił on przedstawić światu jedną z najlepszych komedii romantycznych jaka powstała w światowej kinematografii.

Historia związku Alvy’ego Singera – komika z obsesją śmierci i tryskającej optymizmem tytułowej bohaterki uznawana jest, zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych, za jeden z najlepszych obrazów w dziejach kina. Ta słodko-gorzka opowieść o związku dwojga ludzi stanowi również jedno z najlepszych podsumowań otaczającego nas świata. Kto jeszcze nie oglądał niech koniecznie sięgnie po ten tytuł. Naprawdę warto!

taśmy filmowe

Nietykalni (2011)

Oparta na faktach historia niezwykłej przyjaźni sparaliżowanego milionera i biednego chłopaka w 2011 roku podbiła serca widzów na całym świecie. Bezrobotny i nie oczekujący niczego od świata Driss zjawia się na rozmowie kwalifikacyjnej u sparaliżowanego milionera Philippe’a , który poszukuje opiekuna. Liczy, że szybko podpisze odpowiednie papiery, pozwolające mu nadal pobierać zasiłek. Niespodziewanie jednak otrzymuje on posadę. Od tej pory zmienia się całe życie, nie tylko Driss’a, który otrzymuje szansę, aby wyjść na prostą, ale również Phillippe’a, który, pomimo swojej niepełnosprawności, odkrywa na nowo uroki życia.

Ta wzruszająca opowieść, o sile przyjaźni spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród widzów i krytyków na całym świecie, dzięki czemu obraz stał się najbardziej kasową produkcją francuskiego kina i został uhonorowany Cezarem dla najlepszego filmu. Jeśli jeszcze nie widziałeś tego filmu Drogi Czytelniku, koniecznie nadrób zaległości. Gwarantujemy ci, że nie pożałujesz!

Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Co się stanie gdy trzydziestoparoletni mężczyzna mający na swoim koncie bolesny rozwód i pobyt w szpitalu psychiatrycznym spotka na swojej drodze pogrążoną w depresji, uzależnioną od seksu wdowę? Powstanie jedna z najlepszych powieści na współczesnym rynku literackim. W 2012 roku próbę przeniesienia jej na ekran podjął amerykański reżyser David O’Russell. I musimy przyznać, że była to próba niezwykle udana.

Co jest zasługą nie tylko ciekawego scenariusza, ale również niesamowitej gry aktorskiej odtwórców głównych ról: Bradley’a Cooper’a i Jennifer Lawrence, która za swoją kreację otrzymała najważniejszą nagrodę amerykańskiego przemysłu filmowego, czyli Oscara. To oni właśnie sprawiają, że od „Poradnika…” nie można oderwać wzroku. Doskonała propozycja na długie zimowe wieczory. Sprawdź ją koniecznie!

popcorn

Lśnienie (1980)

Klasyka kina oparta na prozie Stephena Kinga to świetna propozycja dla każdego fana mrożących krew w żyłach opowieści. Bohaterem „Lśnienia” jest Jack Torrance, alkoholik, który dostał posadę zarządcy hotelu i wraz z rodziną przeprowadza się do odciętego od świata miejsca. Wkrótce zaczynają tam dziać się dziwne rzeczy. Historia ta uznawana jest przez krytyków filmowych za arcydzieło, mimo iż od jej premiery minęło już ponad 35 lat!

Wszystko za sprawą niesamowitej gry aktorskiej Jack’a Nicholson’a, który doskonale oddał postać odciętego od świata, zmagającego się z własnymi demonami człowieka. A słynną scenę, w której niszczy hotelowe drzwi, znają chyba wszyscy miłośnicy kina. Doskonała propozycja na długi zimowy wieczór.

podobne artykuły

2 komentarze

dziwak 26 lutego 2019 - 13:07

No, dla mnie akurat „Poradnik pozytywnego myślenia” to słabizna. Taki se film o tańcu niczym się nie wyróżniający – było już takich wiele. Natomiast „Nietykalni” rzeczywiście bardzo spoko.

odpowiedz
Felis 24 marca 2023 - 12:44

Pulp Fiction to jest klasyka kina, jeden z moich ulubionych filmów Tarantino…. Często do niego wracam :)

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET