Start Kultura i Sztuka Kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa?

Kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa?

autor Magda Michalska
0 komentarz
wnętrze kościoła z widokiem na ołtarz

Okres Wielkiego Postu poprzedza najważniejsze święto w Kościele Katolickim, a mianowicie Zmartwychwstanie Pańskie. To czas umartwienia i refleksji nad własnym życiem. Kiedy zaczyna się Wielki Post i jak długo trwa? Jaka jest jego istota? Wyjaśniamy.

Kiedy zaczyna się Wielki Post?

Wielki Post jest jednym z okresów w roku liturgicznym obchodzonym w Kościele Katolickim. Tradycyjnie jego rozpoczęcie przypada w Środę Popielcową. Chociaż data tego święta jest ruchoma, to zwykle wypada 46 dni przed Niedzielą Wielkanocną. Zwykle tzw. Popielec wypada między 4 lutego a 10 marca. W tym dniu wierni mogą uczestniczyć we mszy świętej, podczas której kapłan posypuje ich głowy popiołem. Obrzęd ten symbolizuje przemijalność życia ludzkiego i pokutę. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który polega na powstrzymywaniu się od jedzenia mięsa i spożyciu maksymalnie jednego posiłku do syta. Dotyczy on wszystkich pełnoletnich wiernych do ukończenia 60. roku życia.

Wielki Post jest czasem, kiedy chrześcijanie są zachęcani do refleksji nad własnym postępowaniem. Warto w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na modlitwę, post i jałmużnę. Ma on też na celu duchowe przygotowanie do najważniejszego święta w Kościele Katolickim, jakim jest Zmartwychwstanie Pańskie.

Ile trwa Wielki Post?

Czas trwania Wielkiego Postu to 40 dni bez niedziel, które katolicy uznają za dni Pańskie, dlatego nie są one wliczane do okresu pokutnego. Symbolika liczby 40 nawiązuje do czasu spędzonego przez Jezusa na pustyni. Jednak pojawia się ona też w wielu innych wydarzeniach biblijnych, np. 40 dni trwał potop, a Izraelici 40 lat wędrowali do Ziemi Obiecanej. Okres Wielkiego Postu ma zachęcić wiernych do głębszej introspekcji i umocnienia ducha. W tym czasie powinni oni ograniczyć udział w zabawach i skupić się na życiu wewnętrznym. Przeżywanie tego okresu w kalendarzu liturgicznym to również okazja do praktykowania ascezy, czyli umartwiania ciała poprzez post, pogłębienia wiedzy religijnej i uczestnictwa w rekolekcjach.

Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek tuż przed Mszą Wieczerzy Pańskiej. Następnie w Kościele Katolickim ma miejsce Triduum Paschalne, podczas którego chrześcijanie rozważają tajemnicę Męki Pańskiej. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota nie są zaliczane do okresu Wielkiego Postu.

Jak przygotować się do Wielkiego Postu?

W Wielkim Poście wiele osób podejmuje postanowienia, które pomogą im w duchowym wzroście. Warto przemyśleć, w jaki sposób można poprawić swoje życie i relacje z innymi. Dobrym pomysłem jest również zastanowienie się nad swoimi słabościami i podjęcie pracy nad nimi. Czas Wielkiego Postu to okazja do częstszej modlitwy i medytacji. Wierni powinni także zdecydować się na uczestnictwo w dodatkowych nabożeństwach takich jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. To również dobry moment na podjęcie postu, który niekoniecznie musi ograniczać się do aspektów żywieniowych (m.in. niespożywania słodyczy lub alkoholu), ale może także dotyczyć innych przyjemności.

Wielki Post to szczególny czas dla katolików, którzy przygotowują się w tym okresie do najważniejszego święta w roku liturgicznym. Naszym zdaniem, aby dobrze go przeżyć, warto podjąć konkretne postanowienia, które nie tylko wzmacniają wiarę, ale przede wszystkim pozwalają stawać się lepszym człowiekiem. A Ty już myślałeś nad swoim wielkopostnym postanowieniem? Daj znać w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET