Ile kalorii ma kebab z baraniny? Czy można jeść kebab na diecie?

Kebab to jeden z najpopularniejszych fast-foodów. W większości miast można spotkać wiele miejsc, w których serwowane jest tego typu danie, w ostatnim czasie upowszechniło się również zamawianie kebabu z dowozem do domu. Niestety, jak większość tego typu dań, to również nie jest uznawane za najzdrowsze, a już na pewno nie jest to posiłek dietetyczny. Ile kalorii może mieć kebab i czy istnieje zdrowa wersja tego fast-foodu?

Ile kalorii ma kebab?

Kebab stał się tak popularny w naszym kraju, że już niemal zapomnieliśmy o tym, że jest to danie pochodzące z kuchni orientalnej. Najczęściej kupujemy ten fast-food w popularnych budkach z jedzeniem, które zlokalizowane są zwykle w okolicach dworców kolejowych lub autobusowych, a także w pobliżu dyskotek, klubów oraz innych miejsc, w których odbywają się często różnego rodzaju imprezy. Tego typu posiłek jest stosunkowo tani i nie trzeba długo czekać na jego podanie, co sprawia, że wiele osób chętnie decyduje się na zjedzenie go, będąc na mieście.

Ciekawostką jest, że kebab ma aż 200 odmian. Trudno zatem podać dokładną wartość kaloryczną tego dania, gdyż bardzo dużo zależy od ilości i rodzaju użytych składników. Szacuje się, że w 100 gramach gotowego produktu znajduje się około 195 kcal. Waga przeciętnego kebaba to mniej więcej 450g, w związku z czym łatwo obliczyć, że cały kebab ma ok. 875 kcal.

kebab w diecie

Czy można jeść kebab na diecie?

To pytanie nurtuje zapewne nie jednego wielbiciela tej tureckiej potrawy. Biorąc pod uwagę, że diety, tak jak kebaby, są różne, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niezależnie jednak od tego, czy stosujemy aktualnie jakiegoś rodzaju dietę, czy nie, decydując się na zjedzenie kebabu, warto wybierać taki wariant, który będzie dla nas najzdrowszy.

Zamawiając to danie z dowozem do domu, nie możemy mieć pewności, w jaki sposób zostało przygotowane, dlatego też bezpieczniejszym rozwiązaniem jest osobiste stawienie się w „budce z kebabem”. Aby zminimalizować ilość kalorii w tym fast-foodzie, powinniśmy wybierać sos pomidorowy (w jego składzie znajduje się zdecydowanie mniej zagęszczaczy niż w sosie czosnkowym). Jeśli chodzi o pieczywo, to najzdrowszą opcją jest lawasz lub pełnoziarnista tortilla. Choć bardzo często za prawdziwego kebaba uznaje się tylko takiego, który zawiera w sobie mięso z baraniny, chcąc zmniejszyć jak najbardziej ilość spożywanych kalorii, lepiej wybrać mięso drobiowe. Tak skomponowane danie może mieć około 450 kcal, co stanowi całkiem dobry wynik nawet w przypadku dania dla osoby na diecie.

Mięso na kebab – baranina i co jeszcze?

Tak jak wspominaliśmy, utarło się, ze oryginalny turecki kebab, to ten z baraniną w środku. Tymczasem w kraju pochodzenia tego dania możemy spotkać to danie także w wersji z wołowiną, drobiem lub mieszanką tych mięs. W Polsce najpopularniejszą odmiana jest „doner kebab”, czyli połączanie mięsa, surówki i sera owczego. W Turcji natomiast najpopularniejszy jest „adana kebab”, czyli mięso mielone w postaci wałeczków, pieczone na szpadce nad ogniem. Jest to danie pikantne, podawane z cebulą, papryką i pietruszką. Bardzo często można także spotkać „urfa kebab”, a więc mięso z kaszą bulgur i czarnym chili.

1 Komentarz

  1. Christina 21 września 2021 Reply

    Najlepiej jest zrobić swój domowy kebab, będzie dużo smaczniejszy, a przy tym będzie wiadomo, co jest w środku i ile ma kalorii – same plusy. Jedyny minus to czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie, zamiast leżeć na kanapie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*