Jak wygląda handel kontraktami CFD w praktyce?

CFD (kontrakt na różnice) to forma umowy kupna i sprzedaży, która ma miejsce pomiędzy podmiotem wystawiającym kontrakt, a osobą w niego inwestującą. Przechodząc do meritum, jest to po prostu rodzaj transakcji na rynku finansowym, używany przez podmioty zarówno w przypadku kiedy ceny rosną, jak i spadają. Kontrakty CFD to nic innego jak handel konkretnymi dobrami, z uwzględnieniem różności pomiędzy ceną początkową (wyjściową), a tej na już zamkniętej pozycji.

Zasady działania kontraktów CFD

Zaznajomienie się z procesem, jaki następuje w przypadku inwestycji w kontrakty na różnice, może wydawać się skomplikowane i złożone, jednak poparte odpowiednim przykładem okaże się bardzo proste i przejrzyste. Odwołując się do kupna akcji na giełdzie, różnica w przypadku kontraktu CFD jest taka, że inwestor nie nabywa praw do zakupionych ruchomości. Cały zamysł polega na spekulacji, czyli domniemaniu co do wartości ceny w przyszłości (wzrośnie lub zmaleje). Można się już łatwo domyśleć, że zysk zostaje osiągnięty w momencie przychylnego dla osoby inwestującej ruchu cen akcji.

Bardzo ważną cechą kontraktów na różnicę, jest możliwość zarządzania nimi z użyciem konkretnej platformy internetowej, co daje dużą przewagę w porównaniu do wciąż klasycznych form inwestycyjnych. Jeśli zależy Ci na handlu dużą ilością kontraktów CFD, zarówno na pojedyncze akcje, jak i towary, obligacje czy indeksy giełdowe, to sprawdź ofertę jednej z największych platform inwestycyjnych Saxo Bank. 

Kontrakty CFD z dźwignią i bez

Najlepiej będzie porównać zasady klasycznej inwestycji w kontrakty CFD do tych, w których użyto mechanizmu tzw. dźwignij. Przyjmijmy, że jesteś inwestorem i masz zamiar kupić 10 000 akcji wybranej i przebadanej wcześniej firmy. W każdą z nich musisz zainwestować 2 zł, czyli 20 000 zł za całość. Jest to spora kwota, zwłaszcza dla osoby dopiero zapoznającej się z mechanizmami inwestycyjnymi, która potrzebuje opłacić jeszcze rzetelnych pośredników. Warto dodać, że kupując akcję w ten sposób, dostajemy możliwość uczestniczenia w zgromadzeniach korporacyjnych i innych wydarzeniach związanych z działalnością firmy (jako współwłaściciel).

Wspomniana wcześniej dźwignia, która funkcjonuje również pod nazwą „lewar”, w praktyce polega na wykorzystaniu kapitału zewnętrznego do zwiększenia możliwości inwestycyjnej.

Przyjęte uprzednio 10 000 akcji, każda po 2 zł, w przypadku wykorzystania dźwigni 5:1, to inwestycja wynosząca już nie 20 000, a 4 000 zł. Po prostu nasz kapitał, nazywany depozytem zabezpieczającym równa się w tym przypadku 1/5 całej wartości.

Polecamy zapoznać się z treścią artykułu, który opisuje ryzyko związane z kontraktami na różnice, zwłaszcza w przypadku inwestycji lewarowych, które mogą przynieść dużo większe zyski, jednak strata również jest proporcjonalnie wyższa. Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się w praktyce z mechanizmem zarządzania ryzykiem, najlepiej wykorzystując do tego rzetelną platformę.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*