Start Biznes Jak odzyskać należności od niemieckiego dłużnika?

Jak odzyskać należności od niemieckiego dłużnika?

autor Magda Michalska
0 komentarz
Stos monet na tle zegara

Prowadzisz firmę, która działa w Polsce w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej i problem sprawia ci windykacja należności od zagranicznych klientów? Świadczysz swoje usługi nie tylko w kraju, lecz także na terytorium Niemiec lub Austrii i dotyka cię podobny problem? Dowiedz się, jakie masz możliwości dochodzenia swoich praw.

Windykacja należności w Niemczech — co jest źródłem problemów?

Wielu polskich przedsiębiorców boryka się z problemem w zakresie windykacji należności od klientów z Niemiec, Holandii czy Luksemburga. Najczęściej źródłem problemu jest stosowanie wobec dłużników tego samego sposobu postępowania, jaki sprawdza się wobec polskich klientów. Warto jednak uświadomić sobie, że rynek polski i niemiecki rządzą się nieco innymi prawami. To niestety sprawia, że dochodzenie roszczeń przez polskich przedsiębiorców często okazuje się mało skuteczne. Wiąże się także z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, które ostatecznie się nie zwracają wobec braku spłaty zobowiązań przez dłużników.

Postępowanie sądowe czy samodzielne działania w zakresie windykacji należności?

Windykację należności możne przeprowadzić zarówno w trybie polubownym, jak i sądowym.

  • W obu przypadkach warto zdecydować się na skuteczną windykację należności wykonywaną przez adwokata (z którego pomocy korzystają także firmy windykacyjne), który funkcjonuje w niemieckim środowisku prawnym. Zobacz: https://blulegal.com/
  • Wyłącznie znajomość rynku niemieckiego i niemieckiego systemu prawnego umożliwia szybką i efektywną windykację. Warto skorzystać z pomocy kancelarii, a nie firmy windykacyjnej, ponieważ w ten sposób skraca się czas oczekiwania na przeprowadzenie windykacji.
  • W przypadku niemieckiego systemu prawnego większość spraw o zadłużenie i tak wymaga skorzystania z drogi sądowej, więc wsparcie adwokata jest konieczne. Zwracając się bezpośrednio do niego, odgraniczasz także koszty (ponieważ nie korzystasz z pośrednictwa firmy windykacyjnej).
  • Oczywiście windykacja należności przeciwko dłużnikowi zawsze powinna zostać poprzedzona polubownym wezwaniem do zapłaty. Jeśli jednak to nic nie da, konieczna jest windykacja sądowa (w procedurze uproszczonej lub zwykłej). Sądowy nakaz zapłaty jest najskuteczniejszym narzędziem dochodzenia swoich roszczeń od firmy działającej na terenie Niemiec.
  • Skuteczną windykację należności dokonywaną przez kancelarie prawne gwarantuje nie tylko znajomość przepisów prawa, ale również ich praktycznego zastosowania, a także wiedza i doświadczenie w zakresie działania rynku niemieckiego. Wybierając kancelarię do obsługi takiego długu, warto te kryteria wziąć pod uwagę.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET