Ręczniki papierowe czy suszarka do rąk? Co jest bezpieczniejsze?

Odwiedzając wiele różnych miejsc publicznych, czy to restauracje, galerie handlowe czy biura, w łazienkach bardzo często można spotkać się albo z ręcznikami papierowymi do wycierania rąk, albo z suszarkami. Które z rozwiązań jest lepsze, bezpieczniejsze?

Ręczniki papierowe a suszarki – skąd dylemat?

Kiedyś montowanie suszarek do rąk było rzadkością, głównie z racji małego dostępu do takich urządzeń. Później ich obecność stała się standardem, spychając ręczniki papierowe, aż do momentu, gdy zaczęto rozważać kwestie bezpieczeństwa zdrowia. Znalazły się głosy mówiące, że elektryczne suszarki mogą roznosić zarazki i lepiej jednak korzystać z papierowych ręczników. Pojawiają się więc podstawowe wątpliwości odnośnie tego, który ze sposobów jest bardziej higieniczny. Z pewnością znajdą się zwolennicy jednego i drugiego, warto jednak bliżej przyjrzeć się im zaletom i wadom.

Czy warto korzystać z ręczników papierowych do rąk?

Gdy tylko pojawiły się wątpliwości związane z formą suszenia rąk, przeprowadzono wiele ankiet na ten temat. Wynika z nich dość jednoznacznie, że sami użytkownicy wolą jednak korzystać z papierowych ręczników i gdy mają wybór, wybierają tę opcję. Poza tym, dużą zaletą tych produktów jest ich uniwersalność, ponieważ używa się ich praktycznie wszędzie. Znajdą się ręczniki papierowe przeznaczone do gastronomii (www.silcopolska.pl), do domu, także wiele firm wystawia je w swoich toaletach. Szybciej nimi wyciera się ręce, a także uważa się, że są bardziej higieniczne. Pozwalają nie tylko wysuszyć mokrą skórę, ale i zmniejszyć ilość bakterii i drobnoustrojów.

Jakie są wady ręczników papierowych?

Czy korzystanie z ręczników ma jakieś wady? Niektórzy uważają, że zainwestowanie w nie wiąże się z większym kosztem. Same w sobie drogie nie są, ale trzeba regularnie uzupełniać braki, w zależności od liczby osób, które z nich korzystają i tego, jak szybko się zużywają. Często wymienia się tutaj także wpływ na środowisko. Zazwyczaj wycierając ręce, korzysta się z większej ilości papieru, który może potem być wyrzucany w bardzo różnych miejscach, gromadząc odpady.

Podajniki na papier

Jakie są zalety suszarek do rąk?

Suszarki do rak swego czasu były bardzo popularne, jako że stanowiły powiew świeżości i nowoczesności. Wszystko, co wiąże się z elektryką, automatycznie uznawane jest za lepsze. Jedną z największych zalet elektrycznych suszarek jest przede wszystkim korzystny wpływ na środowisko. Nie generuje się odpadów, a więc jest też mniej śmieci. Dodatkowo koszt eksploatacji jest mniejszy, jako że nie trzeba w nich nic wymieniać.

Jakie są wady elektrycznych suszarek do rąk?

Według przeprowadzonych badań automatyczne suszarki do rąk nie są zbyt higieniczne. Nadmuch powietrza osusza ręce, ale jednocześnie sprawia, że na skórze gromadzi się znacznie więcej bakterii. Nie jest to też tak ekonomiczne, jak można byłoby sądzić. Suszenie rąk przy pomocy suszarki trwa dłużej, do tego jest niezbyt efektowne, a także potrzebny jest do tego prąd. Jak go zabraknie, to nie będzie działać, podobnie jeżeli coś się zepsuje. Wówczas też dochodzą koszty związane z naprawą, a ta tania może nie być.

Ręczniki papierowe czy suszarka – co jest bezpieczniejsze?

Można byłoby wywnioskować, że jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i higienę, to lepiej mimo wszystko sprawdzają się ręczniki papierowe. Suszarki uważane są za rezerwuar bakterii i drobnoustrojów i jest w tym wiele z prawdy. Trzeba jednak pamiętać o jednym – o bezpieczeństwie nie świadczy tylko sposób suszenia rąk, ale także to jak z korzystamy z danego urządzenia. W przypadku suszarek wiele do powiedzenia ma producent – jeżeli urządzenie zostanie dobrze zaprojektowane, nie powinno być z tym problemów.

Na rynku dostępne są różne produkty tego typu i każdy z nich może mieć inne parametry, a przez to inną skuteczność czy stopień bezpieczeństwa. Mimo wszystko, papierowe ręczniki mają dość stabilną pozycję i wiele osób zgadza się z tym, że jeżeli chodzi o higienę, przewyższają one standardowe suszarki.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*