Start Biznes Akcje – czym jest wolumen i jak go interpretować?

Akcje – czym jest wolumen i jak go interpretować?

autor Magda Michalska
1 komentarz
Rosnący wykres liniowy ETF
Inwestorzy, którzy chcą zminimalizować ryzyko, korzystają z różnych narzędzi i wskaźników. Niektórzy w swoim warsztacie inwestora na stałe umieścili wolumen. Czym jest wolumen i jak go wykorzystać, podejmując decyzje inwestycyjne?

Czym jest wolumen obrotu?

W określonym przedziale czasowym akcje danej spółki mogą cieszyć się zainteresowaniem wielu inwestorów. I odwrotnie – patrząc na historyczne wykresy, można wskazać momenty, w których akcje były wyprzedawane. O tym, jak duże były to transakcje, mówi wolumen obrotu – jeden ze wskaźników analizy technicznej. Korzystając z niego, możesz sprawdzić, ile akcji w danym dniu (tygodniu, miesiącu, roku) zmieniło właścicieli.

Przykład: W dniu 22 marca 2021 r. sprzedanych zostało 900 akcji spółki X. Wolumen obrotu wyniósł zatem 900. Dzień wcześniej akcje sprzedawały się lepiej – sprzedano ich 1200. Z kolei 3 dni później wolumen obrotu był mniejszy, bo łącznie tego dnia właściciela zmieniło 350 akcji.

Wolumen obrotu – dlaczego warto go obserwować?

Doświadczeni inwestorzy różnie podchodzą do wolumenu obrotu. Niektórzy uważają ten wskaźnik za istotny, inni z kolei pomijają go lub nie przywiązują do niego specjalnej wagi, koncentrując się na innych wskaźnikach. Obserwowanie wolumenu może jednak pomóc w podjęciu decyzji o sprzedaży lub zakupie akcji. Dlaczego?

Wolumen obrotu:

  • potwierdza trend – gdy cena akcji rośnie i pojawia się szansa na zarobek, powinno mieć to odzwierciedlenie w wolumenie obrotu,
  • przydaje się do określenia, czy rynek wchodzi w okres hossy – na podstawie sygnałów, jakie można zauważyć, obserwując wolumen obrotu, doświadczeni inwestorzy są w stanie określić, czy na rynku widoczne są oznaki ożywienia,
  • wskazuje na odwrócenie trendu – taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy po dłuższym okresie np. spadku, wolumen jest duży, mimo że cena zmienia się nieznacznie.

Z uwagi na informacje, jakich dostarcza wolumen, często wspomina się o tym wskaźniku w relacjach z wydarzeń rynkowych. Z przykładem takiej relacji można zapoznać się tutaj – eksperci poruszają temat akcji z różnych rynków.

W jakim okresie warto patrzeć na wolumen obrotu?

Wolumen obrotu zmienia się w czasie. Błędem jest jednak rozpatrywanie wolumenu w długiej perspektywie. Analizując np. ostatnie 20 lat, można wyciągnąć fałszywe wnioski, które wcale nie pomogą w podejmowaniu decyzji o zawartości portfela inwestycyjnego.

W jakiej perspektywie czasowej warto patrzeć na wolumen? To zależy od strategii inwestycyjnej przyjętej przez inwestora. Zasada jest jednak prosta – im bardziej aktualnymi informacjami dysponuje inwestor, tym lepiej.

Mimo że wolumen obrotu to wskaźnik dostarczający wielu przydatnych informacji, to podejmując decyzje o zakupie lub sprzedaży akcji, nie należy opierać się wyłącznie na nim. Połączenie informacji dostarczanych przez różne wskaźniki (w tym wolumen obrotu) daje znacznie lepsze rezultaty – pozwala upewnić się np. co do kierunku trendu i tym samym określić najlepszy moment na otwarcie lub zamknięcie pozycji. Oprócz analizy technicznej inwestorzy stosują też analizę fundamentalną, która dotyczy m.in. sytuacji makroekonomicznej czy politycznej i stanu finansów przedsiębiorstwa.

podobne artykuły

1 komentarz

Mietek 7 listopada 2022 - 13:52

Dopiero uczę się o inwestowaniu, ale widzę, że jeszcze wiele przede mną. Nawet nie wiedziałem niż o wolumenach, a okazują sie być przydatne.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET