Start Zdrowie i Uroda Po ilu dniach zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?

Po ilu dniach zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?

autor Lilianna
2 komentarze
Kiedy zrobić test ciążowy

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Zrobiłaś się nerwowa, niespokojna, wszystko cię drażni? Masz mdłości, zawroty głowy, czujesz się wiecznie zmęczona? Te objawy nie muszą od razu wskazywać na ciążę, choć faktycznie jest takie duże prawdopodobieństwo. Żeby się upewnić najlepiej zrobić test ciążowy, ale który będzie najlepszy i da wynik bliski pewności?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Nie wierz w żadne bzdury, że możesz zrobić test już po 5 dniach od stosunku. Aby test był wiarygodny, należy go zrobić co najmniej tydzień od zapłodnienia, co nie jest równoznaczne ze stosunkiem. Zarodek zagnieżdża się w macicy przez około tydzień, więc jeśli chcemy mieć pewność wyniku testu najlepiej wykonać go po dwóch tygodniach od owulacji. Dobrym pomysłem jest wykonanie testu w dniu spodziewanej miesiączki albo kilka dni po tym terminie.

Wykonanie testu wcześniej może skutkować wynikiem słabo dodatnim – druga kreseczka jest wtedy ledwo widoczna – nie wiadomo wówczas czy test jest pozytywny czy negatywny.

kobieta w ciąży

Jaki test ciążowy wybrać?

Możesz skorzystać z trzech różnych typów testów. Różnią się one nie tylko ceną, ale również czułością, metodą czy czasem, po którym można je wykonać. Samych testów domowych jest kilka.

  • Test paskowy. Jak sama nazwa wskazuje, pasek, zanurzasz w próbce moczu na chwilę i czekasz na wynik.
  • Test płytkowy. Mocz pobierasz przy użyciu specjalnego zakraplacza i umieszczasz go na płytce.
  • Test strumieniowy „flamaster”. Wymieniony flamaster umieszczasz na chwilę pod strumieniem moczu.
  • Test na USB. To nowość, która powoli dociera do Polski. Mocz nanosisz na specjalny pasek, żeby za chwilę podłączyć go do komputera, w którym specjalny program przeanalizuje poziom twoich hormonów i stwierdzi czy jesteś w ciąży czy nie.

Działanie wszystkich tych testów opiera się na tej samej zasadzie, czyli wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety. Hormon ten pojawia się tylko w czasie ciąży, po tym kiedy zarodek zagnieździ się w macicy i rozpocznie się tworzenie łożyska. >

Czy ciążowe testy laboratoryjne dają 100% pewności?

Te test dają właściwie 100% pewność. Żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny najlepiej test przeprowadzić 10 dni od zapłodnienia. Zarówno w przypadku testu z krwi, jak i z moczu.

  • Test ciążowy z krwi wykrywa poziom gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi i określa jej stężenie. Ciążę oznacza stężenie powyżej 5 mIU/ml, ale już stężenie wyższe niż 1 mIU/ml może być wstępem do kolejnych testów. to minimalne stężenie wykrywalne jest już w 48 godzin po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej.
  • Test ciążowy laboratoryjny z moczu bada obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu, podobnie jak testy domowe. Różnica polega na wykonaniu go przez pracownika laboratorium.

Co bada test ciążowy?

Poza oczywistością, czyli spodziewaną (lub nie) ciążą, wynik wszystkich tych wymienionych wyżej testów opiera się na poziomie hormonów, a dokładniej mówiąc, chodzi o gonadotropinę kosmówkową, czyli hCG. Gonadotropina kosmówkowa wytwarzana jest przez blastocystę, czyli zapłodnioną komórkę jajową w czasie jej podziału, po zagnieżdżeniu w macicy. Poziom hCG wzrasta aż do 2-3 miesiąca ciąży, potem spada systematycznie aż do porodu.

Wynik pozytywny testu a brak ciąży

Może się wydarzyć, że za każdym razem, kiedy będziesz robić test uzyskasz wynik pozytywny, a nie będziesz w ciąży. Kiedy tak się dzieje? Najczęściej wtedy, kiedy przyjmuje się leki na niepłodność. Zwiększają one poziom gonadotropiny kosmówkowej, przez co test interpretuje to jednoznacznie. Podobnie stanie się w przypadku obecności torbieli na jajnikach, zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Niestety, testy nie są jeszcze na tyle inteligentne, żeby rozpoznać, kiedy na pewno jest to ciąża, a kiedy choroba czy leki. Tak samo będzie w przypadku ciąży pozamacicznej, którą trzeba natychmiast usunąć w trosce o zdrowie matki.

Jak widać, testów ciążowych jest całe mnóstwo. Po wykonaniu tych dostępnych w każdej aptece warto zgłosić się do lekarza, który w 100% będzie mógł potwierdzić ciążę, ale też określić jej wiek i planowany termin rozwiązania.

podobne artykuły

2 komentarze

ola 26 września 2016 - 14:48

test ciążowy najlepiej robić w różnych przedziałach i najpewniej iść po prostu do laboratorium najbliższego, po co się głowić lepiej być pewnym!

odpowiedz
Natka 3 października 2016 - 16:38

Też się zdziwiłam tym na USB :D to ciekawe, muszę więcej o tym poczytać :D

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET