5 sposobów na to jak odkamienić czajnik

Zauważyłaś właśnie, że w twoim czajniku jest więcej kamienia niż na plaży w Egipcie? Ten problem występuje w większości polskich domów. Dlaczego? To zasługa tak zwanej twardej wody, jaka płynie w naszych kranach. Zakamieniony czajnik zużywa więcej prądu, nieestetycznie wygląda ale też psuje smak kawy czy herbaty. Czy da się go odkamienić bez konieczności kupowania nowego czajnika?

Jak odkamienić czajnik octem?

Mimo nieprzyjemnego zapachu, jaki posiada, kolejny raz okazuje się, że ocet jest dobry na wszystko. I nie ma tu nawet cienia przesady. Ocet jest najlepszy, kiedy trzeba pozbyć się uciążliwego kamienia. Jak go użyć, kiedy chcemy odkamienić czajnik? Wystarczy wlać ocet do środka, ale mieszając go pół na pół z wodą i zagotować. Przez godzinę nic nie robimy i pozwalamy działać naszej zbawiennej miksturze. Następnie musimy kilka razy zagotować zwykłą wodę, żeby pozbyć się specyficznego zapachu octu. Czajnik powinien być już gotowy do użytku.

Jak wyczyścić czajnik?

Jak pozbyć się kamienia sokiem z cytryny?

Kolejnym domowym i sprawdzonym sposobem jest czyszczenie przy użyciu soku z cytryny. Wystarczy dosłownie jedna szklanka soku z cytryny, żeby pozbyć się tego wstrętnego kamienia. Należy wlać sok do czajnika i tak jak w przypadku octu, zostawić na godzinę. Potem sami zobaczymy, że babcia miała rację, mówiąc, o zbawiennych właściwościach cytryny.

Soda oczyszczona dobra na wszystko?

To następny rewelacyjny, naturalny odkamieniacz. Do czajnika musimy wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej i wlać trochę wody. Zostawiamy to na kwadrans i wylewamy całą zawartość. Czajnik musimy po tej czynności kilka razy umyć, ponieważ soda ma nieprzyjemny zapach i lepiej nie czuć jej pijąc herbatę z naszego „nowego” sprzętu.

Czy cola jest dobra na rdzę?

Wiele osób słyszało już o odrdzewiających właściwościach coli. Co zresztą jest prawdą. Jakby tego było mało, cola potrafi też świetnie odkamieniać. Wystarczy wlać puszkę tego napoju do czajnika i resztę zalać wodą. Następnie musimy to zagotować i dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Teraz możemy od razu zagotować wodę na herbatę, bez konieczności pozbywania się żadnych zapachów. Jednak cola potrafi też zrobić dobrze.

Jak wyczyścić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Ostatnim, piątym już sposobem, o którym warto pamiętać, jest użycie kwasku cytrynowego. Musimy jednak wiedzieć już na samym początku, zanim przystąpimy do akcji odkamieniania, że ten sposób pozbawi nas czajnika, a więc też kawy i herbaty, na kilka godzin. Jeśli jesteśmy już zdecydowani, albo zdesperowani przez zakamieniony czajnik, wsypujemy do niego torebkę kwasku cytrynowego i zalewamy to wodą. Całość musimy teraz zagotować i zostawić aż na kilka godzin. Następnie, kiedy już kwasek uczyni swoją powinność, musimy czajnik dokładnie odkamienić i gotowe. Nie trzeba już kupować nowego sprzętu do kuchni.

5
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*