Jak wyczyścić toster? Sposoby na czysty toster w środku i na zewnątrz

Chyba każdy lubi zjeść zapiekany chleb albo tosty z tostera. To naprawdę świetny sposób na posiłek i raczej nie ma co do tego wątpliwości. Problem jednak powstaje w momencie, gdy po pysznym posiłku przychodzi czas na sprzątanie. Nie powinno się jednak tak tego obawiać, ponieważ czyszczenie tostera wcale nie jest takie trudne, jednak wypadałoby to zrobić i to porządnie. Jak w takim razie należy się za to zabrać?

Jak przygotować toster do czyszczenia?

Przede wszystkim nie wolno czyścić tostera czy opiekacza na gorąco i należy w pierwszej kolejności zaczekać, aż on ostygnie. Dzięki temu nie zaryzykujemy ewentualnemu sparzeniu się, ani uszkodzeniu sprzętu, w który w podobnych warunkach mógłby się popsuć. Czasem jednak lepiej trochę poczekać dla bezpieczeństwa, a przecież nic nas to nie kosztuje.

Jak pozbyć się okruchów?

Każda czynność związana z gotowaniem i wypiekaniem wiąże się z tym, że zostają niezjedzone kawałki jedzenia, a w przypadku tosterów i opiekaczy – okruchów opiekanego pieczywa, które wchodzą w każdą możliwą szczelinę. Przy kolejnych użyciach tostera pozostawione okruchy zaczynają się ponownie wypiekać i palić, a to powoduje przykre zapachy oraz może doprowadzić do zadymienia. Po jakimś czasie może doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Wytrząśnijmy więc wszystkie okruszki z wnętrza urządzenia potrząsając nim nad zlewem lub koszem.

Tosty na talerzu

Pamiętaj – nie czyść tostera podłączonego do prądu

Ta rada powinna się znaleźć na początku listy, ale przynajmniej w teorii każdy powinien o tym wiedzieć i zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Mimo wszystko warto jednak to przypomnieć dla świętego spokoju – nie wolno czyścić sprzętów, gdy są one podłączone do prądu, bo mogłoby się to skończyć tragicznie. Dobrze jest o tym pamiętać, żeby później nie przekonywać się o przykrych skutkach na własnej skórze.

Jak czyścić wnętrze tostera?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by do czyszczenia nie używać żadnych detergentów ani środków chemicznychwystarczy zwykła woda oraz sucha ściereczka i ewentualnie szczoteczka do zębów, by móc się dostać do trudno dostępnych miejsc. Dobrze jest najpierw czyścić na sucho z użyciem szczoteczki wyskrobując resztki okruchów ze środka, a w następnej kolejności zrobić to na mokro przez zamoczenie jej w wodzie. Pamiętaj – szczoteczka powinna być tylko delikatnie wilgotna, a chlapanie wodą w tym wypadku nie byłoby wskazane.

Ściereczka do czyszczenia

Czyszczenie zewnętrznej obudowy

W tym wypadku nie ma zbyt wielkiej filozofii. Wystarczy w tym wypadku przejechać po obudowie lekko wilgotną ściereczką dokładnie przecierając każdą dostępną powierzchnię urządzenia. Nie potrzeba tu nic więcej do zrobienia. Jedynie o czym powinno się jeszcze pamiętać na sam koniec, to aby po umyciu zostawić toster czy opiekacz na około 24h i przez ten czas z niego nie korzystać. Wszystko oczywiście ze względów bezpieczeństwa, aby sprzęt zdążył porządnie wyschnąć i by prąd nas przypadkiem nie popieścił.

Jeżeli chodzi o czyszczenie tostera to już wszystko – jak widać nie ma tu niczego skomplikowanego i można tego dokonać dosłownie w kilkanaście minut. Warto też regularnie czyścić sprzęt, bo dzięki temu zapewni się jego dłuższe funkcjonowanie i cieszenie się świeżo wypiekanymi tostami.

0
2

2 komentarze

  1. ela_ela 5 października 2016 Reply

    Muszę pokazać ten artykuł mojemu mężowi! Nie mogę znieść tego, że nigdy po sobie nie myje opiekacza i uważa, że to niepotrzebne. On wstaje wcześnie rano, przyrządza sobie jedzenie, zostawia mnóstwo resztek i okruchów, a potem wstaję ja i muszę wszystko myć przed ponownym użyciem, bo się przypala.

  2. perfekcyjna pani domu 6 października 2016 Reply

    Zamiast szczoteczki do zębów polecam patyczki do uszu. Są delikatniejsze. Opiekacz do sandwichów czyszczę pod wodą, bo mam wyciągane płytki. Za to toster – tylko usuwając okruszki. Taka tacka, to przydatna rzecz.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*