Kebab z baraniny Katowice – gdzie na kebab w Katowicach?

Kebab to bardzo popularne danie, które przybyło do Europy z Turcji. Pierwszym krajem, w którym bardzo się upowszechnił były Niemcy i prawdopodobnie właśnie stamtąd przybył do Polski. Jeszce kilkanaście lat temu miejsc, w których można było zjeść ten turecki przysmak było niewiele, jednak obecnie budki z kebabami znajdują się na wielu ulicach nie tylko dużych miast. Niestety nie zawsze to danie smakuje jednakowo, dlatego warto wiedzieć, gdzie można zjeść naprawdę smacznego kebaba, najlepiej z baraniną.

Gdzie można zjeść kebab z baraniny w Katowicach?

Trzeba przyznać, że znalezienie kebaba z baraniny nie jest prostym zadaniem, nawet w dużych miastach, takich jak Katowice. Bardzo dobrze oceniany jest Dubai Quebab znajdujący się przy ulicy Kossutha 4. Baranina nie jest zbyt popularnym rodzajem mięsa w Polsce, zdecydowanie częściej jemy drób, wieprzowinę lub wołowinę. W wielu restauracjach, które serwują także kebaby, możemy wybrać również cielęcinę lub mieszankę różnych mięs.

Do najpopularniejszych i najlepszych z punktu widzenia naszego zdrowia są kebaby z mięsa drobiowego. W Katowicach można znaleźć przynajmniej 6 miejsc, które serwują tego typu danie. Część z nich to tzw. budki z kebabami, gdzie otrzymuje się jedzenie na wynos. Bardzo często, nie tylko w Katowicach, zlokalizowane są one w pobliżu dworców kolejowych lub przystanków komunikacji miejskiej. Niejednokrotnie są to miejsca otwarte przez całą noc, zwłaszcza jeśli znajdują się w pobliżu dyskoteki lub klubu, do którego najwięcej gości przychodzi nocą.

doner kebab w Katowicach

Rodzaje kebabów

Wiele osób ocenia restauracje serwujące kebaby pod kątem tego, czy dania te są przyrządzone według oryginalnej tureckiej receptury. Nie jest to jednak łatwe, gdyż rodzajów kebabów można wyróżnić aż 200, przez co trudno jednoznacznie określić jak powinien wyglądać i smakować prawdziwy, tradycyjny kebab.

Nie wymienimy tutaj wszystkich znanych rodzajów kebaba, jednak warto wspomnieć przynajmniej o kilku. W samej Turcji bardzo dużą popularnością cieszy się Adana kebab, czyli mielone mięso przypieczone na szpadce nad ogniem. Charakterystyczne dla tego rodzaju jest to, że podaje się go z cebulą, papryką, pietruszką i pide, poza tym jest dość pikantny. Drugim bardzo popularnym rodzajem jest Urfa, kebab bardzo podobny do Adany, jednak łagodniejszy, a do jego przyrządzenia wykorzystuje się słynne czarne chili. Trzeci w kolejności jest znany nam dobrze Döner kebab, który składa się z mięsa z warzywami w bułce lub w pide, a to wszystko polane jest sosem pomidorowym lub czosnkowym. Charakterystyczne dla tego kebaba jest to, ze mięso opiekane jest na pionowym ruszcie i krojone w bardzo cienkie paseczki.

Kebab – na co zwracać uwagę

Kupując kebaba w przydrożnej budce, musimy liczyć się z tym, że wykorzystane do jego przyrządzenia składniki prawdopodobnie nie są najwyższej jakości. Mięso bardzo często jest połączeniem różnych rodzajów i znajduje się w nim mnóstwo sztucznych składników, mających na celu wzmocnienie smaku. Także sosy nie należą do najbardziej naturalnych produktów spożywczych, niejednokrotnie w ich składzie królują zagęszczacze i inne tzw. polepszacze smaku. Jeśli więc mamy ochotę na kebaba, to najlepiej jest go przyrządzić samodzielnie w domu lub wybrać restauracje, co do której mamy zaufanie.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*