Start Kobieta Kiedy zaczyna się tyć w ciąży?

Kiedy zaczyna się tyć w ciąży?

autor Magda Michalska
0 komentarz
kobieta w ciąży stoi na łące

Ciąża to jeden z najbardziej zadziwiających i transformujących okresów w życiu kobiety. Zmiany w ciele i adaptacja do rosnącego życia wewnątrz są zarówno fascynujące, jak i wyzwaniem. Zastanawiasz się, kiedy w ciąży zaczyna się przybieranie na wadze? W tym artykule rzucamy światło na ten aspekt ciąży, zapraszamy.

Czy w pierwszych tygodniach ciąży się tyje?

W pierwszych tygodniach ciąży, zmiany w wadze mogą nie być jeszcze widoczne, ale to nie znaczy, że w Twoim ciele nic się nie dzieje. Rzeczywiście, wiele kobiet w tym okresie doświadcza tzw. porannych mdłości, które mogą skutkować zmniejszonym apetytem lub preferencją do określonych rodzajów pokarmów. Ironią jest, że mimo iż nazywane są „porannymi”, mdłości te mogą trwać przez cały dzień, wpływając na regularne nawyki żywieniowe.

Z drugiej strony, niektóre przyszłe mamy mogą odczuwać wzmożony głód i skłonność do podjadania, co, w połączeniu z możliwym zmniejszeniem aktywności fizycznej ze względu na zmęczenie czy ostrożność, może prowadzić do niewielkiego przyrostu masy ciała już w pierwszym trymestrze. Warto jednak podkreślić, że w tej fazie ciąży większość zauważalnej zmiany wagi wynika raczej z fizjologicznych zmian w organizmie kobiety niż z samego wzrostu płodu. Zatrzymanie wody w organizmie, które może powodować uczucie wzdęcia i lekkiego przyrostu masy, jest częstym zjawiskiem. To naturalna reakcja organizmu na ciążę, gdyż Twoje ciało przygotowuje się do utrzymania zdrowego środowiska dla rozwijającego się dziecka, zwiększając objętość krwi i płynów w organizmie.

Kiedy najwięcej się tyje w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży często mija bez znacznego przyrostu masy ciała, ale wkraczając w drugi trymestr, wiele kobiet zaczyna zauważać, że waga zaczyna iść w górę. To właśnie wtedy, zaczynając od około 13. tygodnia ciąży, dziecko przechodzi przez intensywny okres wzrostu. Jego kości stają się twardsze, rozwijają się organy wewnętrzne i systemy ciała, co naturalnie prowadzi do większego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Ale to nie tylko rosnący płód przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Twoje ciało adaptuje się do potrzeb ciąży na wiele sposobów. Przede wszystkim, powiększa się macica i piersi, zwiększa się ilość krwi i płynów w ciele, a także tworzy się łożysko – organ, który dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze. Wszystkie te zmiany przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Chociaż wzrost wagi jest niezbędny i zdrowy, jego tempo i wielkość powinny być monitorowane przez specjalistę. Zalecany przyrost masy ciała zależy od wielu czynników, w tym od wagi przed ciążą i ogólnego stanu zdrowia. Zwykle, dla kobiety o normalnej masie ciała przed ciążą, zaleca się przyrost od 11 do 16 kg przez cały okres ciąży.

Monitorowanie przyrostu masy ciała podczas wizyt prenatalnych pozwala upewnić się, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko rozwijacie się zdrowo.

Ile można przytyć w ciąży?

Dla kobiet o zdrowej wadze przed ciążą, co określane jest przez wskaźnik masy ciała (BMI) w przedziale 18,5-24,9, zalecany przyrost masy wynosi od 11 do 16 kg. Jednak dla kobiet, które przed ciążą miały niższy BMI (poniżej 18,5), sugeruje się nieco większy przyrost masy – od 12,5 do 18 kg, aby wspomóc zdrowy rozwój płodu. Z kolei kobiety z wyższym BMI (25-29,9) przed ciążą powinny dążyć do przyrostu masy ciała w zakresie 7-11 kg, a dla kobiet z BMI 30 i więcej, zaleca się jeszcze mniejszy przyrost – od 5 do 9 kg. Te wytyczne mają na celu zminimalizowanie ryzyka powikłań ciążowych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca ciążowa, a także trudności podczas porodu.

Warto zaznaczyć, że w przypadku ciąży mnogiej zalecenia dotyczące przyrostu masy ciała różnią się. Przykładowo, kobieta o normalnej wadze spodziewająca się bliźniąt może otrzymać zalecenie przybrania na wadze w zakresie 17-25 kg.

Zapamiętaj, zdrowy przyrost masy ciała to fundament dla rozwoju Twojego maluszka i Twojego samopoczucia w tym wyjątkowym czasie. Czy masz własne doświadczenia lub porady, które chciałbyś się podzielić z innymi przyszłymi mamami? A może są jakieś tematy związane z ciążą, o których chciałbyś przeczytać w naszych kolejnych wpisach? Daj nam znać w komentarzach.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET