Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Któż nie miał w swoim życiu takiego czasu, kiedy wyjątkowo zainteresowany był historią swojej rodziny? Zawsze pojawiała się ta iskierka ekscytacji podczas szukania własnego pochodzenia, że może moi przodkowie wywodzili się ze szlachty, albo jeszcze lepiej, mieli królewskie korzenie. Analizowanie historii swojej rodziny to proces bardzo żmudny, łatwo można się w tym wszystkim pogubić. Mimo pogonią ze sensacją i nowością, drzewa genealogiczne wracają do łask. Jak je zatem zrobić?

Zacznij od wywiadu rodzinnego

To najcenniejsze wskazówki na samym początku. Rozmowy z rodziną, zwłaszcza z najstarszymi, przybliżą nam losy naszych przodków. Warto zapisywać sobie ich imiona, nazwiska, daty urodzenia czy śmierci. To znacznie ułatwi dalsze poszukiwania. Aby nasze drzewo genealogiczne nie wyglądało zbyt skromnie nie możemy ograniczać się jedynie do kilku pokoleń wstecz, warto też rozbudować linie boczne, ale to zajmie nam z pewnością więcej czasu.

Jak odszukać rodzinę?

Szukaj informacji w różnych instytucjach

Wszystko zależy od tego, jak potoczyły się losy naszych przodków. Jeśli znamy same imiona i nazwiska dobrze jest zajrzeć do archiwów konkretnego kościoła. Tam, w księgach parafialnych, prawdopodobnie znajdziemy informacje o tym, kiedy dana osoba się urodziła, kiedy została ochrzczona, uczestniczyła w komunii świętej, wzięła ślub i kiedy została pochowana. To bardzo cenne informacje, zwłaszcza kiedy chcemy zrobić bardziej rozbudowane drzewo genealogiczne.

Przejrzyj Internet w poszukiwaniu rodziny

Jak zwykle Internet okazuje się nieocenionym źródłem informacji. Głównie chodzi tutaj o archiwa, które udostępniają na stronach internetowych różne instytucje. Zeskanowane dokumenty, pliki pdf szybko można pobrać i szukać danych o naszych krewnych.

Dowiedz się jakie były losy przodków

To, gdzie mamy szukać wiedzy o naszej rodzinie zależy od tego, jak potoczyły się ich losy i co już na ten temat wiemy. Jeśli ktoś z naszej rodziny zginął w Oświęcimiu, oczywistą sprawą będzie to, żeby się tam udać. W ostatnich latach zbiory archiwalne tego muzeum znacznie się powiększyły. Zresztą, znając czyjeś imię i nazwisko, bez problemu możemy odnaleźć na stronie internetowej datę urodzenia, śmierci i numer obozowy, jeśli oczywiście takie dane się zachowały. Warto też zwrócić się osobiście do muzeum o pomoc w ustaleniu faktów.

Jakie drzewo genealogiczne?

Jeśli mamy uzdolnienia plastyczne to bez problemu poradzimy sobie z namalowaniem wielkiego drzewa na kartonie. Najstarsze osoby, jakie udało nam się odnaleźć, umieszczamy na samym dole i tym sposobem, analogicznie pniemy się ku górze z coraz młodszymi osobami. To, co umieścimy na naszej tablicy przodków zależy od tego, co wiemy. Najczęściej zaznacza się datę urodzin i śmierci, a także ślubu.

Drzewo genealogiczne w Internecie?

W Internecie istnieje mnóstwo gotowych wzorów na drzewo genealogiczne, ale też stron, na których bezpłatnie możemy takie drzewo utworzyć. To znacznie ułatwia sprawę i pozwala zachować nasze dane w sieci. Co więcej, znajdując kolejne szczegóły z życia naszej rodziny, możemy je systematycznie wpisywać do wirtualnego drzewa, dzięki czemu nie zapomnimy co się kiedy wydarzyło. Im większa będzie nasza tablica, tym pełniejszy będzie nasz obraz o naszych przodkach, od których przecież pochodzimy.

1
1

1 Komentarz

  1. historia 23 września 2016 Reply

    Kiedyś takie drzewo robiłam w szkole, lata temu. Teraz raczej byłoby mi ciężko coś podobnego stworzyć, bo zwyczajnie czasy się zmieniły i z rodziną nie ma zbyt silnych więzi.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*