Ile kosztuje rozwód u adwokata?

Tak samo jak trzeba mieć pieniądze, żeby się ożenić, tak samo trzeba je mieć, żeby się rozwieść… Niestety zawiedziona miłość kosztuje tyle samo, co początkowe pożądanie i wspólne myśli o przyszłości, czasem nawet trochę więcej. Wszystko zależy od tego, kiedy chcemy wziąć rozwód i w jakiej jesteśmy sytuacji. Jedno jest pewne, adwokaci nie będą mieli skrupułów, żeby wyczyścić nasz portfel. Ile może kosztować nas rozwód?

Kiedy jest potrzebny adwokat?

Jak już ogarniemy się na tyle, żeby dopuścić do siebie myśl o rozwodzie i pogodzimy się z cała tą sytuacją, możemy przystąpić do wyboru adwokata. Najważniejsze, żeby otrząsnąć się po tej decyzji i zacząć myśleć tylko o sobie. Tutaj trzeba być wyjątkowo bezwzględnym. Mało która para rozstaje się w zgodzie. Najczęściej powielany schemat to „od miłości do nienawiści”. Nie trzeba zaraz drugiej strony mieszać z błotem, ale musimy być przygotowani na wszystko, również na ostre ataki, zwłaszcza gdy w grę wchodzi majątek do podziału.

Rozwód - jak się rozstać?

Adwokat – prawo czy obowiązek?

Nikt nie ma takiego obowiązku, żeby szukać adwokata, który będzie nas reprezentował. Jeśli wiemy, że do rozwodu dojdzie za porozumieniem stron i będzie to tak zwany rozwód z klasą, nie musimy niepotrzebnie decydować się na dodatkowe koszty, zwłaszcza że nie są one małe. Ponadto, jeśli sami nie jesteśmy w stanie reprezentować własnego stanowiska, możemy o to poprosić kogoś z naszej najbliższej rodziny. Wtedy będzie to nasz pełnomocnik, ale trzeba to wcześniej oficjalnie załatwić, tj. napisać odpowiednie podanie.

Jak wybrać adwokata?

Przede wszystkim musimy wybrać takiego adwokata, który będzie się specjalizował w rozwodach. Dobrze jest zasięgnąć opinii innych, przeanalizować ile dany adwokat wygrał spraw, ile przegrał. Renoma jest tutaj bardzo ważna, chociaż coraz częściej ostatnio jest tak, że im adwokat jest młodszy, tym jest lepszy, bo chce wyrobić sobie dobre nazwisko i jeszcze mu na kliencie i sprawie zależy.

Jakie są koszty sądowe?

Koszty rozwodu zależą od sytuacji. Możemy zapłacić za niego kilkaset złotych, a nawet kilka tysięcy. Górna stawka właściwie nie ma końca. Wszystko zależy od skomplikowania sprawy, od tego czy są małoletnie dzieci itp. Są jednak opłaty stałe, które trzeba uiścić w sądzie. Za pozew o rozwód płaci się 600zł, chyba że zostają zasądzone alimenty, wtedy jest dodatkowa opłata. Jeżeli rozwód zakończy się bez orzekania o winie, sąd zwróci połowę kwoty. Ponadto, można żądać od byłego małżonka połowy tej kwoty, czyli 150zł. Dodatkowo, jeśli chcemy podziału majątku, należy zapłacić kolejne 300zł (w przypadku zgodnej decyzji) lub 1000zł (gdy nie jesteśmy jednomyślni).

Ile kosztuje rozwód?

To największa zagadka każdego rozwodu. Wszystko zależy od umowy między adwokatem a klientem. Teoretycznie, w uzgadnianiu kwoty, brane są pod uwagę takie kwestie jak: nakłady pracy, charakter sprawy oraz wkład pracy adwokata w sfinalizowanie sprawy. Przyjmuje się, że wynagrodzenie nie może być wyższe niż sześciokrotna stawka minimalna (360zł) i nie może przekraczać wartości przedmiotu sprawy. O tym, ile zapłacimy za adwokata, dowiemy się dopiero decydując się na niego, ale może warto, jeśli wiemy, że rozwód na pewno nie odbędzie się bez orzekania o winie.

1
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*