Start Rodzina i Wychowanie Jak przekazać 1 procent podatku?

Jak przekazać 1 procent podatku?

autor Joanna Lewandowska
2 komentarze
Pomocne dłonie

Według prawa każdy, kto opłaca podatki, ma możliwość odliczenia od nich 1% na dowolny cel. W ten sposób, robiąc tak niewiele, można pomóc bardzo wielu osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W jaki sposób można przekazać 1% podatku i jak to wygląda?

Czym jest 1% podatku?

Co roku, gdy przychodzi czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym, bardzo głośno mówi się o przekazywaniu 1% podatku. Wiele organizacji i fundacji udostępnia dane na temat swojej działalności oraz informacje o podopiecznych, którzy czekają na wsparcie. Pamiętaj o tym, że 1 procent podatku to darowizna, którą możesz przekazać na dowolny cel, np. podopiecznym stowarzyszenia anioly24.pl. Co więcej, nie jest ona opłacana bezpośrednio z Twojej kieszeni, a odliczana od kwoty podatku, który i tak trzeba zapłacić na rzecz państwa. Innymi słowy, nie jest to w żaden sposób obciążające finansowo, a zyskuje się szansę na to, by przynajmniej w niewielkim stopniu pomóc tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Jak przekazać 1 procent podatku na cele charytatywne?

Możliwość przekazania 1% podatku na dowolne cele charytatywne to przywilej, jaki ma każdy podatnik. Co więcej, sam wybierasz, jaką organizację, fundację czy osobę chce wesprzeć i może dokonać tego w bardzo prosty sposób. Cała procedura jest banalnie prosta i wystarczy tak naprawdę wypełnić jedynie odpowiednią rubrykę w formularzu PIT, wprowadzając nazwę i numer KRS danej organizacji. Da się to zrobić także online i wystarczy z dostępnej w sieci listy na stronie wybrać odpowiedni podmiot, jego numer KRS, a także wskazać konkretny cel (nieobowiązkowe) oraz zaznaczyć zgodę na przekazanie 1% podatku. Możliwe jest także dokonywanie edycji w danych, jeżeli decydujesz się na zmianę organizacji lub celu szczegółowego.

Gdzie trafia 1% z podatku?

1% podatku trafia przede wszystkim do Organizacji Pożytku Publicznego, których w Polsce jest wbrew pozorom wiele. Muszą być one uznane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a także posiadać swój własny numer KRS. Podlegają one szczegółowym restrykcjom i co roku muszą zdawać raport ze swojej działalności. Innymi słowy, 1% nie da się przekazać komukolwiek – muszą być to określone podmioty, ze statusem OPP.

Jak wybrać organizacje do przekazania 1% podatku?

W Polsce Organizacji Pożytku Publicznego jest kilka tysięcy, co może sprawić, że wybranie tej jednej nie jest wcale takie proste. Mając dylemat, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaki ma pełnić charakter, czym się zajmować, a także to, na jakim terenie działa. Nierzadko wiele osób decyduje się na wsparcie fundacji, które funkcjonują w ich najbliższym sąsiedztwie. Jeżeli nie wie się, jakie są w ogóle organizacje dostępne, warto skorzystać z listy dostępnej na stronie Ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Kto może oddać 1% podatku?

Do oddania 1 procenta podatku są uprawnieni przede wszystkim podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także ci prowadzący działalność gospodarczą, ale pod warunkiem opłacania 19-procentowej stawki podatku. Mogą to zrobić także osoby objęte opodatkowaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz emeryci, którzy wypełniają dodatkowo PIT-37.

podobne artykuły

2 komentarze

sokół 29 grudnia 2021 - 14:33

Ja zawsze przekazuję, nic nie tracimy, a mamy szansę odmienić czyjeś życie, niesamowite, jakie pomaganie może być proste! Zachęcam wszystkich! Dobro wraca!

odpowiedz
Olimpia 3 marca 2022 - 09:48

W tym roku rozliczam się po raz pierwszy, myślałam, że to bardziej skomplikowane, a tu miłe zaskoczenie :D

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET