Co to jest dom starców, dom seniora, dom spokojnej starości…?

Domy seniora w Polsce nadal są różnie postrzegane, nie da się jednak polemizować z faktem, że cieszą się coraz większą popularność, a jakość ich usług stale się podnosi. Dlatego warto sobie zadać sobie pytanie, czym jest dom starców i co oferuje swoim mieszkańcom.

Czym jest dom seniora?

Dom starców, dom seniora, dom spokojnej starości to tylko kilka określeń na miejsca, w którym osoby starsze mogą zamieszkać czasowo lub na stałe i otrzymać pomoc oraz opiekę.

Dlatego najtrafniejszym i najlepiej oddającym ich charakter terminem jest dom opieki nad starszymi osobami.

Dom opieki dla starszych osób to przykładowo Dom Seniora w miejscowości Kalety (http://domseniorakalety.pl) – tam oferta skierowana do mieszkańców jest kompleksowa i obejmuje zarówno opiekę medyczną, jak i gwarantuje organizację wolnego czasu wedle indywidualnych upodobań każdego seniora.

Biorąc pod uwagę, że obecnie domy spokojnej starości to specjalistyczne i nowoczesne ośrodki, warto wiedzieć, co mogą zaoferować osobom starszym.

Kto może zamieszkać w domu opieki dla osób starszych?

Kto może zamieszkać w domu seniora? Praktycznie każda starsza osoba, która wykupi tam pobyt. A kto się na to decyduje?

Domy spokojnej starości wybierają najczęściej trzy grupy osób: osoby z ograniczoną możliwością poruszania się, wymagające specjalistycznej i całodobowej opieki medycznej, osoby samotne oraz seniorzy, którzy nie chcą być obciążeniem dla rodziny i poszukują towarzystwa osób w swoim wieku.

Pokój w domu seniora

Co ważne, w domu seniora można zamieszkać na stałe lub na wybrany okres czasu, np. na kilka miesięcy – tylko po to, aby odpocząć i odzyskać siły.

Jaką opiekę medyczną zapewniają domy starców?

Nowoczesne ośrodki dla osób starszych zapewniają swoim mieszkańcom całodobową opiekę medyczną oraz pielęgniarska. Dzięki temu są w stanie zadbać o ich bezpieczeństwo, pilnować godzin przyjmowania leków oraz dawkować je wedle potrzeb. Jest to szczególnie ważne w przypadku poważnie chorych osób starszych, którym rodzina, mimo najlepszych chęci, nie jest w stanie zapewnić tak profesjonalnej opieki.

Co więcej, w domach seniora organizowane są zajęcia rehabilitacyjne oraz terapeutyczne. W niektórych z nich znajdują także centra odnowy biologicznej. Mieszkańcy zachęcani są do aktywności ruchowej, która odbywa się pod czujnym okiem instruktorów.

Rehabilitacja w domu seniora

W domach opieki pracują również dietetycy, którzy dbają o przygotowanie odpowiednich, wartościowych posiłków, często dopasowanych do schorzeń poszczególnych osób.

Jakie atrakcje oferują domy opieki?

Choć niektóre osoby decydują się na zamieszkanie w domu seniora ze względu na zły stan zdrowotny, wielu mieszkańców szuka po prostu towarzystwa i rozrywki. Dlatego ośrodki przygotowują dla nich specjalne atrakcje.

W domach starców organizowane są zajęcia sportowe lub warsztaty związane z różnymi zainteresowaniami. Możliwe są jednodniowe wyjazdy, wycieczki lub codzienne spacery po okolicy.

Większość ośrodków ma też charakter otwarty. Co to oznacza? O każdej porze mieszkańcy mogą przyjmować odwiedzających, sami też mają możliwość pójścia do pobliskiej kawiarni, czy do kina.

Dlaczego warto zamieszkać w domu seniora?

W domu opieki seniorzy są odciążani z najtrudniejszych dla nich obowiązków. Nie muszą chodzić na zakupy, gotować, siedzieć całymi dniami w domu. Mają towarzystwo, sami mogą sobie wybrać odpowiadające im zajęcia. A do tego są nieustannie pod opieką doświadczonego i wykwalifikowanego personelu, który pomoże w każdej sytuacji.

To wszystko sprawia, że coraz więcej starszych ludzi decyduje się na takie rozwiązanie – nawet w sytuacji, gdy mogą liczyć na opiekę ze strony rodziny.

1 Komentarz

  1. mondra 14 lipca 2017 Reply

    Domów seniora przybywa, ale to już nie to samo co kiedyś, teraz warunki są o wiele lepsze, z drugiej strony chyba bym się nie zdecydowała oddać tam najbliższej mi osoby.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*