Jak odmawiać różaniec?

Różaniec – chyba każdy wie jak wygląda i do czego służy. Jednak nie każdy potrafi z niego prawidłowo korzystać. Modlitwa różańcowa to sztuka, którą nie wszyscy są w stanie pojąć. Ty też nie do końca orientujesz się o co w tym wszystkim chodzi? Nie przejmuj się! W końcu od czego masz nas? W naszym artykule wyjaśnimy ci jak prawidłowo odmawiać różaniec!

Jak wygląda różaniec?

To krótko mówiąc sznur z koralikami. Standardowy różaniec składa się z krzyżyka i 59 ziaren połączonych ze sobą za pomocą sznurka bądź łańcuszka. To tak zwana wersja krótka, na której modlą się świeccy wierni. Istnieje jeszcze wersja długa, na którą składa się 15 dziesiątek. Ten typ różańca używany jest przez zakonników.

różaniec

Z ilu części składa się modlitwa różańcowa?

Cały różaniec składa się z czterech części. Trzy tajemnice: radosna, bolesna i chwalebna były znane już od dłuższego czasu. W 2002 roku papież Jan Paweł II dodał do różańca część światła. Choć jest ona najmłodsza to chronologicznie występuje jako druga. Odmawia się ją tuż po tajemnicy radosnej. Następnie przechodzimy do części bolesnej. Cały różaniec kończymy częścią chwalebną.

Jakie modlitwy wchodzą w skład różańca?

Modlitwę różańcową rozpoczyna się od odmówienia Składu Apostolskiego, zaczynającego się od słów: „Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi…”. Następnie odmawiana jest Modlitwa Pańska, większości znana pod nazwą: „Ojcze Nasz”. Po niej następuje powtarzane 10 razy Pozdrowienie Anielskie, które zaczyna się słowami: „Zdrowaś Maryjo”.

Każdą dziesiątkę różańca kończy tzw. „Doksologia mała”. Po każdej części odmawia się natomiast popularną modlitwę „Pod Twoją obronę”. Dziesiątkę różańca można zakończyć również Modlitwą Fatimską lub Modlitwą św. Maksymiliana Kolbe, ale nie jest to obowiązkowe.

odmawianie różańca

Tajemnice różańca – co to jest i dlaczego się je stosuje?

Modlitwa różańcowa jest uznawana za streszczenie Ewangelii. A każda z jego części jest jakby opisem poszczególnych wydarzeń z życia Maryi i Jezusa. Część radosna opowiada o dzieciństwie Jezusa. Rozpoczyna się zwiastowaniem, a kończy na odnalezieniu małego Jezusa w świątyni. Część światła przypomina czasy, w których Jezus nauczał. Pierwszym wydarzeniem w tej części jest chrzest Jezusa w rzece Jordan, ostatnim ustanowienie Eucharystii.

Część bolesna to rozważania na temat męczeńskiej śmierci Chrystusa. Rozpoczynają się one modlitwą Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, w noc poprzedzającą drogę krzyżową, a kończą się wraz z jego śmiercią na krzyżu. Część chwalebna opowiada natomiast o wydarzeniach mających miejsce po śmierci Chrystusa. Obejmuje ona zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa, zesłanie Ducha Świętego, Wniebowzięcie Maryi Panny i ukoronowanie jej na Królową Nieba i Ziemi.

Odmawianie różańca jest bardzo ważne dla każdego chrześcijanina. To czas, w którym w ciszy i skupieniu oddaje się on refleksji nad życiem i śmiercią Chrystusa. Dlatego każdy wierzący człowiek powinien znaleźć w ciągu dnia chwilę na odmówienie jej.

2 komentarze

  1. Antek 3 stycznia 2017 Reply

    Rzadki temat w internecie, ale przyda sie, bo nie kazdy katalok wie jak odmawiau0107 ru00f3u017caniec.

  2. Author
    Sasza 3 stycznia 2017 Reply

    Ciekawe porady. Mimo tego, u017ce to dou015bu0107 popularna modlitwa to nie kau017cdy wie jak ju0105 prawidu0142owo odmawiau0107. Dlatego dobrze, u017ce ktou015b napisau0142 takie instrukcje.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*