Jak wygląda opieka socjalna w Norwegii?

Coraz więcej Polaków decyduje się na pracę zagranicą. Nasi rodacy udają się do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii a także do krajów skandynawskich – Szwecji i Norwegii. Ten ostatni kraj został uznany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju za najlepszy do zamieszkania ze wszystkich państw świata. Powody? Bardzo przyjazna opieka socjalna, która zapewnia obywatelom państwa i jego rezydentom dobrą jakość życia.

Jak legalnie być w Norwegii?

Każdy Polak, który zamierza pracować mniej niż 3 miesiące nie musi rejestrować swojego pobytu. Jeżeli ten czas zostanie przekroczony, należy wypełnić formularz podany na stronie internetowej dla imigrantów i określić cel i powód pobytu. Wypełniony i wydrukowany kwestionariusz trzeba zanieść do pobliskiego komisariatu policji. Na miejscu odbierane jest potwierdzenie pobytu – ważne bezterminowo.

Jak dostać pomoc socjalną w Norwegii?

Jaka jest minimalna stawka godzinowa pracy?

Minimalnie 60 zł za godzinę pracy. Tak przedstawia się minimalna stawka, która w zależności od posiadanych kwalifikacji, może osiągnąć nawet 75 zł. Warte uwagi są także stawki za pracę w okresie świąt – 100% i nadgodziny – 50%.

Jak wyglądają urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie?

Norwegia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła płatny w 100% urlop macierzyński liczący 46 tygodni (56 tygodni – 80%) i 10 tygodni „tacierzyńskiego”. Oba urlopy przysługują każdemu, według danych 90% mężczyzn decyduje się na takie rozwiązanie. Czas ten ma pozwolić na wdrożenie się w codzienne czynności i obowiązki związane z opieką nad noworodkiem. Takie przywileje korzystnie wpływają na wzrost liczby mieszkańców – na każdą norweską kobietę przypada dwoje dzieci. W Polsce przelicznik wygląda nieco gorzej – 1,4.

Jak dostać zasiłek opiekuńczy na dziecko w Norwegii?

O zasiłek opiekuńczy na każde dziecko do ukończenia 3. roku życia starać się mogą wszyscy, jednak istnieją pewne ruchome kryteria co do jego przyznawania. Najczęściej zasiłek przyznawany jest na 23 miesiące od czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Świadczenie może wynosić maksymalnie ponad 1800 zł na jedno dziecko. Samotnym rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek w wysokości 540 zł.

Jakie są zasiłki dla bezrobotnych?

Świadczenie przysługuje każdemu, kto przepracował 8 tygodni. Wypłacane jest przez trzy miesiące i wynosi 62,4% ostatniego dochodu brutto. Jeżeli osoba bezrobotna wychowuje niepełnoletnie dzieci, na każdy dzień przysługuje dodatkowo 10zł na jedno dziecko.

Na jaką pomoc można liczyć w Norwegii?

Opieka socjalna obejmuje każdego obywatela – nawet osoby uzależnione od narkotyków. W takich przypadkach kraj codziennie zapewnia im pożywienie, sterylne strzykawki i pomaga w znalezieniu odpowiedniego miejsca pracy. Działanie to powoduje, iż w znacznym stopniu udaje się zahamować rozszerzanie chorób zakaźnych.

1 Komentarz

  1. Zawiedziona 23 września 2016 Reply

    Z tego co mi wiadomo, to Norwegia plasuje się na jednym z pierwszych miejsc jako państwo z najlepszym socjalem. Dlatego tak wiele ludzi do niej emigruje. Polska nigdy nie dorośnie jej nawet do pięt.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*