Jak założyć firmę sprzątającą? Zrób to skutecznie

W ostatnich czasach coraz więcej ludzi decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy, a tak naprawdę jeszcze nie wiesz, w jakiej branży chciałbyś się wykazać, dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie firmy sprzątającej. Ile trzeba zainwestować? Czy jest to opłacalne? Podpowiadamy, jak założyć firmę sprzątającą i jak czerpać z niej możliwie duże zyski.

Kto korzysta z firm sprzątających?

Z roku na rok coraz więcej firm korzysta z usług wyspecjalizowanych firm sprzątająco-porządkowych. Jednakże nie tylko duże przedsiębiorstwa zatrudniają tego typu pracowników. Polacy z reguły albo mają zbyt mało pieniędzy, albo zbyt mało czasu. W przypadku drugiej grupy, która nie narzeka na małą ilość gotówki, idealnym rozwiązaniem okazuje się znalezienie osób, które zajmą się do pieszczeniem ich domowego gniazdka i raz, czy dwa w tygodniu wykonają prace porządkowe, zadbają o czystość i utrzymanie porządku w mieszkaniu.

Poza tym firmy sprzątające oferują inne usługi, jak na przykład mycie okien, palenie liści, wywóz gruzu, czy porządkowanie ogrodów w czasie zimy. Tego typu działalność to z pewnością ciekawy pomysł na biznes, trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób zabrać się do jej stworzenia.

Firma sprzątająca - jak założyć?

Czy warto założyć firmę sprzątającą?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać przy zakładaniu firmy, powinno być przeanalizowanie rynku i wykonanie biznesplanu. Inwestowanie w coś, co jest nam nie do końca znane, bez odpowiedniego przygotowania, z pewnością nie zakończy się sukcesem. Podstawą jest więc znajomość rynku, kontakty handlowe i biznesowe, a także opracowanie planu działania i strategii firmy.

Jak zarejestrować firmę?

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną formę działalności, należy zarejestrować ją poprzez wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta lub Gminy. Poza tym musimy uzyskać numery REGON i NIP, które będą nam niezbędne podczas wystawiania faktur. Nieodzownym elementem jest też firmowe konto bankowe, które możemy założyć w każdym banku.

Jak wybrać personel do firmy?

W tego typu firmie bardzo ważne jest zatrudnienie odpowiedniej kadry. Im więcej usług oferujemy, tym więcej pracowników trzeba zatrudnić. Wbrew pozorom nie mogą to być przypadkowi ludzie z ulicy. Warto postawić na doświadczonych, wyspecjalizowanych w tej branży specjalistów. Przy zatrudnianiu nowych osób trzeba więc brać pod uwagę referencje i listy polecające od poprzednich pracodawców. W trakcie prowadzenia działalności warto zapewnić pracownikom dodatkowe szkolenia z zakresu procedur i zasad utrzymywania czystości, by zwiększali swoje kwalifikacje. Konieczne jest oczywiście szkolenie BHP.

Jak wyposażyć firmę sprzątającą?

Solidna firma powinna zadbać o to, by jej pracownicy mieli porządny sprzęt i odpowiednie ubrania robocze, najlepiej takie, które wyróżnią nas spośród konkurencji. Wyhaftowanie logo firmy na uniformie, z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jeśli podejmujemy się utrzymania czystości w większych przedsiębiorstwach, czy w galerii, same miotły, mopy i grabie nie wystarczą. Podstawą są natomiast mniejsze odkurzacze oraz duże specjalistyczne maszyny czyszczące.

0
1

1 Komentarz

  1. antek 29 listopada 2016 Reply

    W sumie takich firm nie jest chyba aż tak wiele na rynku. No i popyt na tego typu usługi w dużych miastach jest ogromny, więc mogłoby się to opłacac.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*