Dlaczego przyroda jest naszym skarbem?

Przyroda, natura, środowisko – jest to coś, co towarzyszy nam ciągle i mamy z tym styczność, nawet mieszkając w betonowych miastach. Przyroda to zarówno roślinność jak i zwierzęta, czyli dosłownie wszystko, w czym my, ludzie, tkwimy. I co niestety często bezmyślnie niszczymy goniąc za własną wygodą i nie zważając na to, że krzywdząc naturę, krzywdzimy siebie. Dlaczego przyroda jest tak ważna?

Jakie są skarby natury?

W dawnych czasach, gdy technika i technologia nie były tak rozwinięte, a medycyna raczkowała, wszystko, co było nam niezbędne do życie mogliśmy znaleźć w lesie. To co dawała nam natura mogło być dla nas zarówno groźne, jak i zbawienne. Las nas karmił, poił, leczył i dawał schronienie. Dzięki poznawaniu właściwości roślin mogliśmy wytwarzać lekarstwa i chronić się przed chorobami.

Skarby natury są wykorzystywane do dziś w medycynie, choć obecnie przez wzgląd na duży postęp technologiczny pozyskanie odpowiednich lekarstw jest o wiele łatwiejsze i można to robić na znacznie większą skalę, ale i dziś wiele osób stosuje tradycyjne wyciągi z ziół, stosując je na różne dolegliwości. Wiele roślin i owoców jest również ważnym źródłem związków odżywczych i pokarmowych.

Co wchodzi w skład przyrody?

Przyroda to nie tylko flora, ale i fauna. Mięso zwierząt jest jednym z podstawowych źródeł pokarmowych. Od wieków więc się polowało, wyszukiwało coraz to nowych skutecznych sposobów na polowanie, dodatkowo zaczęto również zajmować się hodowlą zwierząt, dzięki czemu o wiele łatwiej było uniknąć głodu. Mimo wszystko liczne polowania i wybijania zwierzyny sprawiły, że wiele gatunków niegdyś licznych wyginęło, a to sprawiło, że trzeba było szukać innych źródeł.

Podobnie było z zajmowanie coraz to większych połaci ziemi, co sprawiało, że zwierzęta musiały opuszczać swoje naturalne siedliska i szukać nowych miejsc. Bez obecności zwierząt nie bylibyśmy w stanie przetrwać.

Koń pasący się na polanie

Co składa się na ekosystem?

Duża różnorodność gatunkowa jest prawdziwym bogactwem, ponieważ dzięki niej jest w stanie rozwijać się nowe życie i daje nam większe szansę na przetrwanie. Utrata jednego gatunku może poczynić wiele zmian środowiskowych. Gdy wyginie jedna roślina, którą jadło jakieś zwierzę, to te zwierze również zginie, a wraz z nim inne zwierze, które się nim żywiło. Każda utrata sprawia, że nasz świat ubożeje. Prędzej czy później wszyscy będziemy to odczuwać. Ludzie żyją w betonowych dżunglach, zapominając o naturze, ale tak naprawdę prędzej czy później ona się o nas upomni.

Przyroda na co dzień

Natura jest naszym skarbem i zawsze powinniśmy o tym pamiętać, zwłaszcza że goniąc za pieniędzmi i dostatkiem, często zdarza nam się uciekać od tej gonitwy. Myśląc o relaksie i odpoczynku mamy na myśli wyjście na łono natury. Drzewa dają nam cień, odetchnienie od słońca i tlen, dzięki któremu oddychamy. Choć możemy oglądać zwierzęta w ZOO o wiele lepiej jest je zobaczyć w ich naturalnym środowisku.

Przyroda jest dla nas tak bardzo ważna, ponieważ daje ona nam życie i możliwość dalszego rozwoju, cieszenie jej pięknem i korzystanie z jej dobrodziejstw. Niszcząc przyrodę, powoli wyniszczamy samych siebie, warto więc mieć to zawsze na uwadze, ponieważ i my jesteś jej częścią.

1 Komentarz

  1. janek 29 listopada 2016 Reply

    mało kto uświadamia sobie, jak ważna jest przyroda. a potem są kolejne wycinki lasów, buduję się apartamentowce na polach… a jak chce się z rodziną jechać w jakieś zielone tereny, to wychodzi na to, że nie ma gdzie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*