1 kwietnia 2022 roku w życie weszły przepisy, które regulują sposób ubiegania się o zaświadczenie A1. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz wiedzieć, w jaki sposób aktualnie można otrzymać zaświadczenie A1, czytaj dalej!
Do czego potrzebne jest zaświadczenie A1?
Zaświadczenie A1 to dokument, który niezbędny jest do podjęcia pracy zarobkowej na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Potwierdza ono, że polskie ustawodawstwo jest właściwe dla osoby, która na przykład została delegowana do pracy w innym kraju.
Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz poznać więcej szczegółów w tym zakresie, to zaświadczenie A1 szczegółowo omawia bartmanlegalupdates.com. Znajdziesz tam wiele informacji na temat tego dokumentu, o których zdecydowanie warto wiedzieć, zanim podejmie się pracę poza granicami naszego kraju.
Dane przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że Polska zdecydowanie wyróżnia się na tle innych państw Unii Europejskiej pod względem liczby pracowników delegowanych. W 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad 676 tysięcy zaświadczeń A1, co stanowiło o ponad 9% więcej niż w roku poprzednim. W 2020 roku ZUS wydał nieco ponad 617 tysięcy tych dokumentów.
Jak otrzymać zaświadczenie A1?
Od 1 kwietnia 2022 roku wniosek o zaświadczenie A1 składać można jedynie droga elektroniczną. Co więcej, ZUS wydaje zaświadczenia lub ich odmowy, również online poprzez profil na Platformie Usług Elektronicznych — ZUS PUE. Warto także zaznaczyć, że osobą składającą wniosek może być zarówno sam pracownik, jak i jego pracodawca.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1, który znaleźć można w katalogu usług. Jeśli zaświadczenie A1 zostanie wydane, można go wydrukować, a wydruk ten stanowi urzędowy dokument w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli natomiast ZUS wyda decyzję negatywną, wnioskodawca również będzie miał do niej dostęp poprzez platformę ZUS PUE.
Jak sprawdzić autentyczność zaświadczenia A1?
Pracodawcy mają również możliwość sprawdzenia i weryfikacji autentyczności wydanego zaświadczenia A1. Jak tego dokonać? Otóż do formularza należy wprowadzić niezbędne informacje z samego zaświadczenia A1, a w odpowiedzi otrzyma się informację o tym, czy dokument jest ważny. Jest to sposób na sprawdzenie autentyczności dokumentu przez zagranicznego pracodawcę lub instytucję zabezpieczenia społecznego.
Dlaczego powstały nowe przepisy?
Znowelizowane przepisy mają na celu przyspieszenie i usprawnienie procesu wydawania zaświadczeń, uniknięcie błędów przy wypełnianiu formularza, ograniczenie dokumentacji papierowej oraz zapobieganiu nadużyciom, które niestety często miały miejsce.
Wykorzystanie kreatora wniosku online zdecydowanie ułatwia cały proces i pozwala na ubieganie się o zaświadczenie A1 tym, dla których wcześniejsze wypełnianie mogło stanowić problem.
1 komentarz
Odkąd można uzyskiwać dokument online, to otrzymanie zaświadczenie A1jest banalnie proste. To naprawdę dobra zmiana!