Wandalizm to niestety problem, z którym zmagają się właściciele budynków czy wspólnoty mieszkaniowe, ale nie tylko. Zagrożone są także zabytkowe obiekty architektoniczne, nasuwa się zatem pytanie – jak usunąć graffiti, nie uszkadzając ściany budynku? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy graffiti da się usunąć samemu?
Graffiti jak najbardziej da się usunąć samemu, jednak nie będzie to proces szybki i prosty, wręcz przeciwnie. Wszystko zależy tak naprawdę od ścian budynku, jeśli są one chropowate, powierzchnia jest nierówna, to usunięcie farby z pomocą szmatki czy gąbki może nie być takie proste, ponieważ farba i tak zostanie w mikro wgłębieniach, przez co elewacja, mimo że bez rysunków wandali, to dalej będzie wyglądać na brudną. Skuteczniejszym sposobem na pozbycie się graffiti jest skorzystanie z oferty ekspertów w tej dziedzinie. Usuwanie graffiti zleć profesjonalistom z umyjemto.pl, którzy wykorzystują do tego typu prac specjalistyczny sprzęt.
Jak skutecznie usunąć graffiti ze ściany budynku?
Graffiti ze ścian można usunąć na kilka różnych sposobów, niektórzy decydują się na kamuflowanie aktów wandalizmu, inni chcą się go pozbyć i zabezpieczyć fasadę przed kolejnymi występkami. Poniżej przedstawimy, jak dokładnie usuwa się graffiti w zależności od wybranej metody.
Środki chemiczne do czyszczenia fasad
Profesjonalna chemia do usuwania farb dobrze sprawdzi się także przy graffiti. To skuteczny sposób na pozbycie się malunków ze ścian, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Profesjonalna chemia może być niebezpieczna, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności, co wiąże się z zakupem okularów ochronnych, rękawic czy odzieży, słowem – należy zadbać o ochronę osobistą. Środków chemicznych lepiej nie stosować w miejscach, gdzie nie ma dobrej wentylacji powietrza.
Warto jednak głęboko przemyśleć usuwanie graffiti z pomocą środków chemicznych, te często mogą zawierać substancje toksyczne.
Czyszczenie graffiti pod ciśnieniem
Usuwanie graffiti pod ciśnieniem wody to najskuteczniejsza metoda czyszczenia powierzchni, korzystają z niej specjaliści od czyszczenia elewacji. Nie jest to metoda, z której może skorzystać każdy, ważne jest doświadczenie i wiedza, inaczej można sobie wyrządzić krzywdę. Do delikatnych powierzchni wykorzystuje się ciśnienie 3,5 MPa. Na bardziej odpornych miejscach można wybrać ciśnienie od 3,5 do 10 MPa.
Co ciekawe, nie każda myjka ciśnieniowa myje tak samo, istotny jest kształt dyszy, im mniejszy, tym lepsze efekty, jednak zbyt wysokie ciśnienie może skutkować uszkodzeniem elewacji, dlatego tak ważna jest specjalistyczna wiedza fachowca, który dobierze odpowiednie środku do stanu zabrudzonej powierzchni.
Malowanie ścian
Osoby, które chcą zaoszczędzić, zwykle graffiti zamalowywują, nie zawsze jest to skuteczne. Czasem farba jest źle dobrana, przez co nie zakrywa odpowiednio rysunków czy napisów, cała ściana wygląda wtedy nieestetycznie. Przy malowaniu trzeba jednak dobrze wyczyścić elewację, tak by farba miała wysoką przyczepność.
To najpopularniejsze metody usuwania graffiti ze ścian, jednak nie wszystkie. Niektórzy jeszcze pozbywają się malunków poprzez ścieranie wierzchniej warstwy farby. W przypadku miejsc zabytkowych profesjonalne firmy wykorzystują suchy lód, który rozdrabnia farbę. Warto też wspomnieć o tym, że na runku można zakupić specjalne środki anty-graffiti, które zabezpieczają powierzchnię, a w przypadku kolejnych aktów wandalizmu, farbę można się łatwo pozbyć z pomocą acetonu.
2 komentarze
Ale czy zawsze graffiti to wandalizm? Jest tylu ulicznych artystów, którzy tworzą prawdziwe dzieła sztuki, że wrzucanie ich wszystkich do jednego worka wandali jest niesprawiedliwe…
usunięcie graffiti ze ścian budynku nie jest takie łatwe :( próbowałam sama, a i tak koniec końców musiałam zadzwonić po fachowców