Start Zdrowie i Uroda Kiedy zaczyna się cukrzyca?

Kiedy zaczyna się cukrzyca?

autor Dominika Fikus
0 komentarz
pomiar poziomu glukozy we krwi

Podwyższony poziom glukozy we krwi często skutkuje pogorszeniem samopoczucia, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnych powikłań. Jak rozpoznać cukrzycę i czym jest ona spowodowana? Wyjaśnimy Ci, jak zidentyfikować pierwsze objawy tego schorzenia.

Kiedy zaczyna się cukrzyca typu 1?

Cukrzyca typu 1 dawniej była nazywana cukrzycą młodzieńczą, jednak może pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęściej chorobę tę diagnozuje się u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Cukrzyca typu 1 zaczyna się, gdy układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki beta w trzustce, które produkują insulinę. Ten proces autoimmunologiczny może być spowodowany zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi, takimi jak np. infekcje wirusowe. Objawy tej choroby mogą pojawić się nagle — zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni — i obejmują zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, utratę wagi oraz zmęczenie. Cukrzyca typu 1 wymaga natychmiastowego leczenia insuliną, aby zapobiec kwasicy ketonowej.

Kiedy zaczyna się cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 rozwija się zazwyczaj u dorosłych, ale coraz częściej diagnozowana jest także u osób młodych i dzieci. Początek tej choroby często jest związany z czynnikami ryzyka, takimi jak nadwaga, brak aktywności fizycznej i predyspozycje genetyczne. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 cukrzyca typu 2 rozwija się stopniowo, przez wiele lat i przez jakiś czas może przebiegać bezobjawowo. W początkowej fazie trzustka produkuje insulinę, ale organizm staje się na nią oporny, co prowadzi do stopniowego wzrostu poziomu cukru we krwi. Objawy tego schorzenia to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i problemy z widzeniem. Zmiana stylu życia, w tym również wprowadzenie zdrowej diety i aktywności fizycznej, są niezbędne w walce z cukrzycą typu 2. W przypadku niektórych pacjentów zachodzi także konieczność przyjmowania leków doustnych lub insuliny.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Rozpoznanie cukrzycy wymaga wykonania badań krwi, takich jak poziom cukru na czczo, test tolerancji glukozy i poziom hemoglobiny glikowanej (A1C). Do symptomów, które mogą wskazywać na to, że osoba ma cukrzycę, należą ciągłe uczucie pragnienia, konieczność częstego oddawania moczu, nieuzasadniona utrata wagi, notoryczne zmęczenie i zaburzenia widzenia. Zazwyczaj pierwszym sygnałem cukrzycy typu 1 jest nagłe pogorszenie stanu zdrowia, podczas gdy ta typu 2 może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. W przypadku podejrzenia tego schorzenia należy wykonać niezbędne badania, aby potwierdzić diagnozę i jak najszybciej rozpocząć leczenie. Regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi jest niezbędne do kontrolowania choroby i zapobiegania powikłaniom — takim jak m.in. retinopatia, neuropatia, nefropatia czy też stopa cukrzycowa.

Cukrzycę często uważa się za chorobę cywilizacyjną, ponieważ wiele osób prowadzi niezdrowy tryb życia, w którym brakuje ruchu i zrównoważonej diety. W naszej ocenie nie należy lekceważyć pierwszych objawów tej choroby i jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne. Czy wiesz, jak rodzić sobie z cukrzycą? Przedstaw swoje wskazówki w komentarzu pod artykułem.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET