Apteczka powinna znajdować się w każdym domu. Jest niezbędna w razie nagłych wypadków i może pomóc w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Jednak wielu z nas w ogóle jej nie posiada. Zdarzają się również sytuację, w których apteczka wprawdzie jest, ale jest nieodpowiednio wyposażona. Chcesz wiedzieć jak prawidłowo zaopatrzyć domową apteczkę? Przeczytaj nasz artykuł!
• Gdzie trzymać domową apteczkę?
• Jakie leki powinny się znaleźć w apteczce?
• A co ze środkami opatrunkowymi?
• Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wyposażając domową apteczkę?
Gdzie trzymać domową apteczkę?
Zanim zaczniemy mówić o tym, co koniecznie musisz umieścić w domowej apteczce, poświęcimy chwilę na to, aby opowiedzieć ci gdzie najlepiej ją trzymać. Pamiętaj, o pierwszej i podstawowej zasadzie: apteczkę zawsze trzymaj w miejscu niedostępnym dla dzieci! Najlepiej połóż ją na górnej półce, czy szafce lub przytwierdź ją na odpowiedniej wysokości do ściany.
Tylko tak masz gwarancje, że twoje dziecko nie dostanie się do jej zawartości. Unikaj również zostawiania leków na zewnątrz. Zawsze chowaj je zaraz po użyciu. Leki pozostawione w widocznym miejscu, bez kontroli, szybko przykują uwagę ciekawskiego malucha. A to może się źle skończyć!
Jakie leki powinny się znaleźć w apteczce?
Przede wszystkim specyfiki o działaniu przeciwbólowym. Paracetamol i ibuprofen to podstawowe wyposażenie każdej apteczki. Zadbaj również o to, aby zaopatrzyć się w leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i leki łagodzące szeroko rozumiane dolegliwości pokarmowe. Zatrucie przebiega z reguły bardzo gwałtownie i możesz nie mieć czasu na wizytę w aptece.
Warto także mieć w domu leki łagodzące objawy przeziębienia, krople do nosa i syrop na kaszel. W domowej apteczce nie powinno również zabraknąć środka na stłuczenia i maści łagodzącej oparzenia. Przydadzą się przy drobnych urazach. Alergicy powinni również mieć zawsze pod ręką leki łagodzące objawy uczulenia oraz sól fizjologiczną lub krople, które przyniosą ulgę podrażnionym spojówkom.
A co ze środkami opatrunkowymi?
Tych również nie powinno w apteczce zabraknąć. Kompresy gazowe, bandaże i plastry z opatrunkiem oraz bez opatrunku są niezbędnym elementem jej wyposażenia. Warto, abyś miał w apteczce również plaster nasycony srebrem. Ma silne działanie antybakteryjne i skutecznie ochroni cię przed zakażeniem, którego możesz nabawić się przy urazach. W odkażeniu ran pomoże ci również woda utleniona lub alkohol izopropylowy. Upewnij się, czy znajdują się one w twojej apteczce.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wyposażając domową apteczkę?
Dobrze, zebrałeś już wszystkie środki, których ci potrzeba. Teraz musisz zastanowić się jak je bezpiecznie przechowywać. Na szczęście pomogą ci w tym instrukcje zamieszczone na opakowaniu każdego leku, czy środka opatrunkowego. Coraz częściej możesz tam również informację o tym ile czasu możesz stosować lek po otwarciu opakowania. Wszystkich przeterminowanych środków natychmiast się pozbądź!
Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz ich wyrzucić do śmieci! Musisz zutylizować je w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu lub oddać do apteki. Oprócz leków apteczka powinna być zaopatrzona również w akcesoria. Nożyczki, termometr czy pęseta bardzo przydają się w przypadku choroby, czy drobnych urazów. Dlatego zadbaj o to, aby ich w twojej apteczce nie zabrakło!
2 komentarze
Dzięki za art! Ja mam pustki w apteczce, muszę w końcu kupić takie podstawowe rzeczy. Nigdy nic nie wiadomo.
Ja mam taką specjalną szafkę, w której trzymam wszystkie leki. Stale uzupełniam leki przeciwbólowe, plastry, opatrunki i krople (do nosa i żołądkowe). Reszta sama przybywa przy jakichś schorzeniach i gdy jest potrzeba. Regularnie też sprawdzam ważność wszystkich medykamentów i oddaję do apteki te, które już są przeterminowane.