Pewnie nieraz przed wizytą u stomatologa drżysz ze strachu przed bólem, zwłaszcza jeśli masz świadomość, że czeka Cię kanałowe leczenie zębów zwane endodoncją. Obecnie jednak postęp techniki jest tak wielki, że Twoje obawy są niesłuszne – leczenie kanałowe nie musi być koszmarem. Przedstawiamy, na czym polega endodoncja i jakie efekty można uzyskać dzięki leczeniu.
Czy endodoncji należy się obawiać?
Przede wszystkim obecnie gabinety stomatologiczne wyposażone są w tak wysokiej jakości sprzęt, że ryzyko utraty zęba (np. z powodu ropnia, zapalenia okostnej, torbieli) jest zminimalizowane. Znieczulenia są podawane dzięki systemowi komputerowemu, co pozwala kontrolować dawkę tak, by pacjent naprawdę nie czuł bólu. Chociaż endodoncja oczywiście kojarzy się z gabinetem stomatologicznym (przykład: http://smigiel.net/zabiegi/endodoncja/), leczenie wcale nie musi być okupione cierpieniem. Warto zdać sobie sprawę, że endodoncja to przede wszystkim ratowanie zęba, który jeszcze kilkanaście lat temu prawdopodobnie zostałby usunięty. Obecnie postęp technologiczny umożliwia wnikliwą analizę stanu chorego zęba i dostosowanie odpowiedniego leczenia.
Jaki cel ma endodoncja i czego można się spodziewać podczas leczenia?
Celem endodoncji jest wyeliminowanie stanów bakteryjnych z wnętrza zęba (jego korzenia). Tym, co na pewno spędza Ci sen z powiek jeśli masz przejść przez kanałowe leczenie zębów, jest na pewno „operacja” z igłą. Przed czyszczeniem kanałów i wypełnieniem ich (by nie doszło do infekcji) stomatolog dokonuje ich pomiaru (na przykład za pomocą endometru) i ściśle określa ich długość. Aby wszystko przebiegało sprawnie i leczenie przeprowadzone zostało najskuteczniej, wykorzystuje się mikroskopy stomatologiczne – specjalistyczny sprzęt do optycznego powiększania obrazu. Pozwala to na dokładne określenie obszarów poddawanych leczeniu i skrupulatne przeprowadzenie wielu zabiegów.
Podczas kanałowego leczenia zębów wykonuje się także zdjęcia rentgenowskie, a nawet istnieje możliwość wykonania tomografii wybranych miejsc. Aby środki dezynfekujące nie przedostawały się do jamy ustnej, ząb osłonięty zostaje specjalną gumą. Pod koniec leczenia, korzeń zęba ściśle wypełniany jest materiałem światłoutwardzalnym, co daje gwarancję, że korzeń zostanie hermetycznie zamknięty, nie wdadzą się w niego bakterie i tym samym nie dojdzie do powstania stanu zapalnego.
Na jakie efekty można liczyć po przeprowadzeniu kanałowego leczenia zębów?
Na pierwszym planie jeśli chodzi o plusy związane z endodoncją, jest fakt, że uratowany ząb może posłużyć jeszcze dobrych kilka-kilkanaście lat. Przede wszystkim dzięki kanałowemu leczeniu pozbywasz się stanów zapalnych i bólu. Obecne leczenie jest szybkie i o wiele przyjemniejsze niż kiedyś. Zyskujesz także gwarancję, że Twoje kanały zębowe zostały dokładnie oczyszczone, co na pewno zapobiegnie nawrotowi infekcji.
Istnieją różne rodzaje leczenia endodontycznego, ale powodzenie leczenia antyseptycznego jest wprost nieocenione. To dzięki endodoncji można usunąć chorą miazgę i zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii, a ówczesne metody są tak technologicznie zaawansowane, że nie musisz się obawiać długotrwałego leczenia, „trucia”, bólu i innych przykrych następstw endodoncji.
1 komentarz
Wiem jak to jest leczyć kanałowo ząb. U mnie na szczęście skończyło się na wielkim strachu i panice przed samym zabiegiem, a potem już wszystko poszło sprawnie i nawet nie kojarzę kiedy stomatolog skończył. Ale sam fakt, że trzeba w ten sposób „ratować” ząb już napawa strachem.