Start Budownictwo Co warto wiedzieć o palowaniu fundamentów kiedy budujesz swoją nieruchomość?

Co warto wiedzieć o palowaniu fundamentów kiedy budujesz swoją nieruchomość?

autor Miro Pięta
0 komentarz
Pracownicy budowlani na budowie

Postawienie fundamentów to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Muszą być one wykonane z najwyższą starannością i zgodnie ze sztuką dostosowaną do rodzaju podłoża oraz konstrukcji budynku. Procesem, który często zachodzi na tym etapie, jest palowanie fundamentów. W poniższym artykule opisujemy, na czym dokładnie polega i w jakich sytuacjach się go stosuje.

Palowanie fundamentów – co to jest?

Jest to zastąpienie tradycyjnych fundamentów na rzez głęboko osadzonych w gruncie pali. Ich zastosowanie ma na celu przekazanie obciążenia wynikającego z wagi danego budynku na stabilne podłoże. Palowanie fundamentów wyjaśnia dokładniej strona keller.com.pl/czym-sie-zajmujemy/technologie/pale-cfa, na której opisano między innymi technologie i metody palowania. Taki proces jest niezbędny do zastosowania w sytuacji, kiedy budynek ma zostać postawiony na podłożu słabej jakości np. torf, namuł, komunalne odpady czy nasypy. Wówczas palowane fundamenty pozwolą przenieść obciążenie na głębszy i bardziej wytrzymały grunt.

Inną sytuacją, w jakiej stosuje się metodę palowania fundamentów, jest stawianie wysokich budynków typu wieżowce oraz obiektów morskich, pełnomorskich oraz hydrotechnicznych. Jest to konieczne ze względu na to, że zarówno na fundamenty, jak i grunt przenoszone są obciążenia skupione.

Palowane fundamenty służą również jako sposób na stabilizowanie skarp, głębokich wykopów oraz wzmacniania istniejących już fundamentów.

Pracownicy budowlani podczas pracy

Jakie technologie palowania fundamentów?

Palowanie ze względu na swoje szerokie zastosowanie wykonuje się w kilku odmiennych technologiach. Do najczęściej wykorzystywanych metod zaliczyć można:

  • Palowanie w rurach obsadowych

Polega ona na tym, że na dnie rury obsadowej tworzy się korek z betonu lub kruszywa, który wbija się przy użyciu młotków. Po wbiciu go na odpowiednią głębokość tworzy się trzon pala. Następnie usuwa się rurę, aby wysychająca mieszanka betonowa mogła utworzyć pal. Można również skorzystać z innej alternatywy tej metody, jaką jest wbicie w ziemię rury zakończonej stalowym lub żelbetowym butem. Do jej wnętrza wsypuje się plastyczne mieszanki betonowe. Usuwa się rurę, pozostawiając wbity pal.

  • Palowanie w gruncie w wierconych otworach

Rura obsadowa wprowadzana jest w otwór wiertniczy, który zazwyczaj powstaje w wyniku prac ręcznych, wykonanych za pomocą prostych narzędzi. Do rury wprowadzane jest stężone powietrze, które wypycha z niej wodę gruntową, wprowadzając płynny beton. Można użyć również zestawu silników hydraulicznych, które wkręcają rurę w podłoże. Wówczas otwór na pal jest wywiercany za pomocą wierteł wprawianych w ruch za pomocą stołu obrotowego albo żerdzi wiertniczej.

  • Palowanie za pomocą gotowych pali

To najprostsza technologia palowania fundamentów, jaką jest wbicie w ziemię gotowych pali. Produkowane są z żelbetonu, drewna, a także stali. Istnieją również pale sprężone. Wybór ich odpowiedniego rodzaju jest uzależniony od typu podłoża oraz wielkości i ciężkości budynku, jaki będą musiały utrzymać.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET