Start Dom Jak dobrać grzejnik do typu ogrzewania płaszczyznowego?

Jak dobrać grzejnik do typu ogrzewania płaszczyznowego?

autor Michał
0 komentarz
Grzejnik - jak wybrać?

Temat domowych oszczędności pojawia się zawsze, gdy trzeba kupić kolejne meble do mieszkania czy nowy telewizor. Jednak o tym powinniśmy myśleć na samym początku, w trakcie remontu mieszkania, bo jednym z ważniejszych elementów naszych czterech ścian jest ogrzewanie. I tu należy myśleć nie tylko o oszczędzaniu, ale przede wszystkim skupić się na odpowiednim wyborze grzejników. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu grzejnika?

Jak wybrać grzejnik?

Przede wszystkim zwróć uwagę, że źródło ciepła (kocioł) i odbiornik ciepła (grzejnik) są ze sobą powiązane i tylko ich odpowiedni dobór pozwoli na właściwe funkcjonowanie. Jeśli grzejniki nie będą pasować do kotła, to nie tylko będziemy mieć problem z ogrzaniem pomieszczeń wysoką temperaturą, ale również rachunki będą wyższe od tych, jakich się spodziewamy.

Temperatura wody grzewczej ma ogromne znaczenie w relacji między kotłem a grzejnikiem. Zasada jest prosta: im mniejszy grzejnik, tym musi on być cieplejszy, by powietrze zostało nagrzane do wymaganej temperatury. Zaś jeśli grzejnik ma dużą powierzchnie, to temperatura wody może być niższa.

Co to jest ogrzewanie płaszczyznowe?

W ostatnim czasie dużą popularnością, zwłaszcza w domkach jednorodzinnych, cieszy się montowanie ogrzewania płaszczyznowego. Przy tego typu ogrzewaniu, np. podłogowym, stosuje się grzejniki wielkopłaszcznowe, zwane niskotemperaturowymi. To jeden z odbiorników, które są tańsze i korzystne dla klimatu panującego w ogrzewanym lokalu.

Przy jego zastosowaniu ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu, nie tworząc stref „zimnych” które występują w miejscach najdalej położonych od tradycyjnych grzejników.

Użytkownicy ogrzewania podłogowego nie mają też problemu z przypiekaniem kurzu, który występuje na powierzchniach grzejników żeliwnych. Należy pamiętać, że ogrzewanie to sprawdza się tylko przy współpracy z kotłem kondensacyjnym czy pompą ciepła lub kolektorem słonecznym.

Jaki grzejnik do tradycyjnego kotła?

Jeśli posiadamy tradycyjny kocioł, gdzie np. ceny oleju opałowego są cały czas opłacalne możemy zdecydować się na grzejnik ścienny lub kanałowy (montowany w podłodze).

Warto wspomnieć, że ceny oleju opałowego można sprawdzić np. na http://www.cdc24.pl/centrum-domowego-ciepla.

Do wyboru mamy grzejniki z aluminium, stali lub żeliwa. Wszystkie z nich emitują ciepło przez przepływające wokół nich powietrze. Dużą zaletą tych grzejników jest szybka reakcja na zmiany regulatorów. Oznacza to, że potrafią nagrzać się w kilka minut oraz wychłodzić, czego nie można powiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.

O czym pamiętać przy wyborze grzejnika?

Warto pamiętać, że wymiary grzejnika i ruch powietrza wokół niego ma ogromny wpływ na jego wydajność przy jak najmniejszym zużyciu paliwa. Przypominamy, że wybór miejsca montażu i doboru grzejników pod względem technicznym może dokonać tylko projektant posiadający odpowiednie uprawnienia. To właśnie jego decyzja może sprawić, że nasze rachunki zmaleją, a w mieszkaniu będzie ciepło bez zbędnego odkręcania pokrętła na poziom „max”.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET