Start Społeczeństwo Jak leczyć ból gardła? Domowe sposoby na ból i chrypę

Jak leczyć ból gardła? Domowe sposoby na ból i chrypę

autor Miro Pięta
2 komentarze
Tabletki do ssania na bolące gardło

Ból gardła i chrypka to pozornie nie groźne ale wyjątkowo męczące i irytujące dolegliwości. Jest wiele sposobów na załagodzenie stanu zapalnego gardła, zarówno farmakologicznych jak i domowych. W poniższym artykule, skupimy się na domowych sposobach walki z tym problemem.

1. Postaw na płukanki ziołowe

Wyciągi z ziół lub napary z liści ziołowych są bardzo skuteczną metodą walki z bólem gardła. W przypadku bolącego gardła bardzo pomocne są zioła z rumianku, szałwii, tymianku. Działają odkażająco, przeciwzapalnie i znacząco zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Wystarczy szklanka ziół dziennie aby ból zniknął. Powinno się je parzyć przez około 15 minut pod przykryciem. Nie mogą być za gorące, wystarczy temperatura pokojowa.

Płukanki z ziół na gardło

2. Pukanie gardła soda przyniesie ulgę

To drugi sposób na zniwelowanie bólu gardła oraz chrypki. Soda zmniejsza obrzęki i działa przeciwzapalnie. Łyżeczkę sody należy rozpuścić w wypełnioną do połowy szklance ciepłej wody. Takie płukanki warto powtarzać nawet do czterech razy dziennie. Płukanie musi być delikatne i krótkie. Dosłownie kilka sekund. W przeciwnym razie jeszcze bardziej podrażnia się śluzówkę. Nie zaleca się płukanek z soli ponieważ w tym przypadku zadziałają jak przysłowiowa sól na ranę. Tylko pogorszy sytuację.

3. Oszczędzaj się

Jeśli masz taką możliwość to zostań w domu dopóki ból gardła nie minie. Odpoczynek i relaks wspomaga wyleczenie infekcji. Oprócz tego sprzyjaj oszczędzaniu gardła. Zaprzestań palenia papierosów, unikaj alkoholu oraz ostrych przypraw. Generalnie odstaw rzeczy, które mogłyby w znaczący sposób spotęgować podrażnienie i ból gardła.

4. Pij łagodzące napoje z miodem

Zdrowotnych właściwości miodu nie trzeba nikomu opisywać. W przypadku przeziębienia czy grypy stawia człowieka na nogi, zatem z gardłem też sobie poradzi. Można go dodawać go do herbaty z cytryn. Miód zahamuje dalszy rozwój bakterii, wirusów, grzybów i innych szkodliwych czynników odpowiedzialnych za podrażnione gardło.

Miód w małym garnuszku

5. Zrób sobie napój z dodatkiem czosnku

Czosnek ma właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjnie. Jest skuteczny w przypadku wszelkich infekcji. 1-2 ząbki należy zmiażdżyć i dodać do szklanki ciepłego mleka. Wystarczy mała filiżanka takiego napoju, a w bardzo krótkim czasie poczujesz znacznie większa ulgę.

Czosnek na problemy z gardłem

6. Co jeśli ból gardła nie przechodzi?

Generalnie ludzie bagatelizują bolące gardło i nie utożsamiają go z poważnymi chorobami. Jednak jeśli ból jest przewlekły i nie pomagają żadne sposoby, ani domowe ani farmakologiczne, wówczas należy się umówić do lekarza. Jest to ważne ponieważ może być to objaw poważniejszej infekcji. Konsekwencji może być wiele. Może dojść do poważnego obrzęku gardła, co prowadzi do późniejszych problemów z oddychaniem. Jeśli dodatkowo towarzyszyć temu będzie wysoka temperatura, sięgająca 38 stopniom, pojawia się wysypka, przełykanie śliny staje się bolesne lub wypluwamy krwawą wydzielinę to interwencja lekarska jest w takim wypadku więcej, niż konieczna.

podobne artykuły

2 komentarze

kate 12 lipca 2017 - 13:30

Ja zawsze na ból gardła stosowałam po prostu tabletki do ssania, ale naturalne sposoby też są dobre.

odpowiedz
pestka 17 lipca 2017 - 13:35

Domowe sposoby są tu zdecydowanie najlepsze, ale jak nie przechodzi to raczej lekarz byłby niezbędny.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET