Każdy absolwent fizjoterapii, technik masażysta, lekarz zastanawia się, jakie ukończyć kursy, by pogłębić swoją wiedzę, nabyć nowe umiejętności, podnieść kwalifikacje i stać się ekspertem w oczach pacjentów. Wybór szkoleń jest ogromny i czasem ciężko zdecydować się na coś konkretnego. Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych szkoleniach z fizjoterapii.
• Jakie kursy fizjoterapii są najbardziej oblegane?
• Na jakie szkolenie z fizjoterapii warto się wybrać?
• Jakie są trendy w fizjoterapii?
Jakie są kursy fizjoterapii?
Zanim zaczniemy poszukiwania konkretnego szkolenia, warto pamiętać, że kurs fizjoterapii (tutaj spis takich kursów: www.tb-polska.pl/szkolenia/katalog.html) może być twardy lub miękki, nadawać konkretne uprawnienia i tytuły, albo rozszerzać zagadnienia znane uczestnikom ze studiów, wreszcie – może obejmować jedną konkretną metodę terapeutyczną, albo dawać szeroki pogląd na różne możliwości pracy z pacjentami. Trzeba zastanowić się, jakiego rodzaju szkolenia najbardziej nas interesują: chcemy móc dobierać do pacjentów terapię, która najbardziej odpowiada konkretnemu przypadkowi, czy może posiadać umiejętność do pracy z konkretną grupą chorych?
Jakie kursy fizjoterapii są najbardziej oblegane?
Najpopularniejszy kurs fizjoterapii to torowanie nerwowo-mięśniowe, czyli szkolenie PNF. Jest jednym z najbardziej rozbudowanych kursów, biorąc pod uwagę zarówno liczbę godzin, jak i wielość etapów tego szkolenia. Na udział w tym kursie warto zdecydować się, gdy zamierzamy pracować z różnymi pacjentami, mającymi różnorakie przypadłości. Koncepcje PNF wykorzystywane są zarówno w ortopedii, jak i w neurologii.
Realizacja całego kursu zajmie sporo czasu, ponieważ pomiędzy poszczególnymi etapami wymagana jest przynajmniej 6-miesięczna praca z chorymi, niemniej jednak warto ukończyć ten kurs fizjoterapii, gdyż metoda jest uznawana i stosowana niemal na całym świecie.
Na jakie szkolenie z fizjoterapii warto się wybrać?
Kolejne popularne szkolenia fizjoterapeutyczne, przydatne w codziennej pracy, to kursy Bobath. Pierwotnie skupiały się one jedynie na pediatrii, ponieważ autorzy koncepcji opracowali techniki pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym. Dopiero po kilku latach udało się przenieść zmodyfikowane założenia do pracy z dorosłymi. Koncepcja wykorzystywana jest przy terapii pacjentów z uszkodzonym centralnym układem nerwowym. Dla zrozumienia zasad koncepcji niezbędna jest doskonała znajomość zagadnień z obszaru anatomii i neurofizjologii.
Jakie są trendy w fizjoterapii?
Coraz większą popularność zyskuje kurs fizjoterapii z metody FDM (leczenie zaburzeń powięziowych). Fizjoterapeuci chętnie z tej metody korzystają, określając ją jako bardzo skuteczną. Metoda opiera się o specyficzny język ciała, który pozwala na szybką diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia. Kursant poznaje techniki manipulacji powięziowej oraz zasady leczenia stawu biodrowego, kolanowego i kompleksu barkowego z zastosowaniem metod FDM. Wymienione wyżej kursy to zaledwie część tego, co do zaoferowania ma rynek szkoleniowy.
Inne kursy fizjoterapii, którymi warto się zainteresować to między innymi metoda kaltenborn stosowana w ortopedii, metoda McKenziego, koncepcja Mulligana, kursy z rehabilitacji sportowej, wszelakie kursy masażu, szkolenie terapii manualnej i wiele wiele innych.